Lütfen bekleyin..

Mustafa Elveren

AKP’li Geçinen Sarhoşlar

27 Haziran 2016, 14:39

Bazı kişi(liksiz)ler çıkarları uğruna bukalemun gibi her renge bürünürler. Bu tür kişilik(siz)ler hep güçlünün yanında görünürler. Yine her dönemin siyasetine göre hareket ederler.

Bunların birçoğu zaafı olan “ayak takımından” oluşması dikkat çekicidir. Bunların sosyal ve psikolojik durumları ayrıca irdelenmesi gerekir.

Bu çıkarcı kişilik(siz)lerin 12 Eylül diktatörlüğü ve sonrası dönemlerde meyhanede içip içip; “En büyük ordu, başka büyük yok! Yaşasın ordumuz!” diye bağırdıklarına defalarca tanık oldum.

Bu gün ise, AKParti ve R.Tayyip Erdoğan en güçlü durumdadır. Çıkarcı kişilik(siz)ler bu defa başka bir kılığa girdiler. Öyle ki, meyhanede içip içip mahallenin içine girince; eskiden Atatürk’ü ve orduyu öven sözlerinin yerine bu defa “En büyük AK Parti, başka büyük yok! Yaşasın Erdoğan!” Bazen de şaşırarak “yaşasın AKEPE!” deyip, nara atmaya başladılar.

Bu kişilik(siz)lerin bazıları AKP’li müteahhitlerin taşeronluğunu yaptıkları gözden kaçmıyor. AKP’li geçinen bu çıkarcı cahil sarhoşlar bazen öyle ileri gidiyorlar ki, içki masalarında; “İslami ülkeler AKParti iktidarına çok miktarda para transfer ediyor. AK Parti olmazsa biz acımızdan ölürüz.” muhabbetini bile yapıyorlar.

Şimdiye kadar cübbeli, sarıklı, fesli, takunyalı, çember sakallı kişilerle birlikte yaşamaya alışmıştık. Bundan böyle takım elbiseli, kravatlı, iskarpinli AKEPE’li geçinen sarhoşlara da yavaş yavaş alışacağız. Artık bu tür yeni kişi(liksiz)lere göre hazırlıklı olmamız gerekir, diye düşünüyorum.

 İsminden başka cumhuriyetin hiçbir özelliğini taşımayan bu sistemde; Osmanlı kültürü ve zihniyeti hiçbir zaman değişmedi ve günümüzde de devam ediyor. Ne yazık ki, bu tür kişi(liksiz)lerle birlikte yaşamak zorundayız.

Bu kişi(liksiz)leri çok iyi tanımamız gerekir. Böylesi kişi(liksiz)ler çıkarları için ülkesine her türlü zararı verebilirler. “Vatan, millet, bayrak” söyleminden nemalanan bu kişi(liksiz)ler  “din, iman” gibi kavramları da ekleyip, alanı daha da genişlettiler.

Bu kişilik(siz)ler İslami ibadetlerde herkesten daha çok Müslüman görünürler. Ramazan’da oruçlu görünürler. Bakarsın ki, cami avlusunda cenaze ya da Cuma namazında en ön saflarda yer alırlar. Hatta ayeti hadis, hadisi ayet olarak çevresine yutturacak kadar ileri gidebiliyorlar. Bunların ne yapacağı belli olmaz. Kafaları estikçe her renge girerler. Bu kişilik(sizler) ortama göre bazen de küfürbaz olurlar. Bu kişilik(siz)ler daha çok Ermenilere ve devrimci Kürt hareketine küfür ederler.

Bu kişilik(siz)ler yıllarca resmi ideolojiyi her iktidar döneminde kendine göre yorumlayarak menfaatleri doğrultusunda kullandılar. Bugün de aynı şekilde kullanmaya devam ediyorlar.

26.06.2016

Bu haber 814 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları