Lütfen bekleyin..

Mustafa Elveren

“Gerekirse Şeytanla da İşbirliği Yapılabilir…”

15 Mayıs 2016, 08:52

Annemin hastalığı ve kız kardeşimin vefatı nedeniyle zamanımın önemli bir bölümünü Ankara’da geçirmek zorunda kaldım. Yaklaşık son 5 aydır Ankara-Antalya arasında mekik dokuyorum.  

Dolayısıyla, gerek cenaze töreninde ve gerekse baş sağlığı ziyaretinde bulunanların arasında birçok CHP’li ve HDP’li politikacı ile görüşme imkânım oldu. Eski milletvekili, parti meclisi üyesi, belediye meclisi üyesi… Karşılaştığım bu siyasetçilerin bazılarıyla gündemi meşgul eden konularda bilgi alışverişinde bulundum. 

Gündeme dair tartıştığım konuları okuyucularla da paylaşmak istiyorum.

İster olağanüstü kurultayı gerçekleşsin isterse yapılmasın, ister muhalif kanat kazansın ister şimdiki yönetim, bence sonuç değişmeyecektir. Çünkü;  mevcut iktidar tarafından MHP’ye her halükarda bir operasyon yapılacağı anlaşılıyor. 

Diğer taraftan; HDP’yi seçim barajı altında bırakmak ve sistem dışına itmek için iktidar sözcülerinin söylemlerinden vazife çıkaran istihbarat güçleri Türkiye’yi daha azgın bir terör ortamına sürükleyebilir. 

Ayrıca; CHP’ye de Baykal ve benzeri kişilikler üzerinden yıpratılması için iktidarın emrindeki istihbarat güçleri tarafından her türlü operasyon yapabilir.

Böylesi ortamda yapılacak erken bir seçimde; AKP tek başına 367’yi aşacak sayıda milletvekili çıkarır ve R.Tayyip Erdoğan’ı istediği yönetim modeliyle başkan yapar. Göz göre göre bu oyuna seyirci kalmamalıyız. Bu oyun mutlaka bozulmalıdır.

Birkaç gün önce KCK Eş Başkanı Sayın Bese Hozat bir röportajında; CHP, HDP, ÖDP ve diğer demokrasi güçleriyle birlikte seçim işbirliğinin yapması gerektiğini söyledi.  Bence bu öneri göz ardı edilmemelidir. 

Suriye’de Rojawa için koalisyon güçleriyle işbirliği yapılıyorsa, Türkiye’de neden CHP ile yapılmasın! PKK lideri APO’nun deyimiyle, “Gerekirse şeytanla da işbirliği yapılabilir…” Her devlet veya örgüt kendi çıkarları için birbirleriyle işbirliği yapabilirler. Bu diplomatik bir şeydir.

“Ülkede halklar ve inançların özgürlük ve kurtuluşu örgütlü bir direniş olmadan gerçekleşmez. (…) Evet! Büyük savaşa karşı büyük ittifak gerek. (…) Büyük ittifak demek, halklar ve inançların büyük kazanması demek ve Kürdü hepten kaybetmemek anlamına gelecektir. (…) Yok CHP daha dün HDP'li vekilleri meclis dışına atmak için "evet" dedi. Yok ÖDP'nin ne kadar oyu var ki? Yok CHP ya da HDP ile ittifak yaparsak tabanımızdan tepkiler gelir gibi söylem ve kaygıların ne yeri ve ne de zamanıdır. (…) Bu ittifak mutlak olarak sağlanmalı ve biz ve siyasetçiler bunu halklara anlatabilmeliyiz. (…) Özgür Kürdistan ve Demokratik Türkiye sevdalıları taktiksel olarak bile olsa bu ittifak için çaba göstermeliler. Yoksa büyük ama çok büyük ve inanın yüzyılın sentezi olacak bir savaş geliyor. (Mehmet Serhat Polatsoy / Gomanweb)

Ancak; CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun böyle bir seçim ittifakına cesaret edebileceğini sanmıyorum. Sayın Kılıçdaroğlu’nun cesaretsizlik göstermesi halinde, yapılacak ilk seçimde siyasi hayatının sonu olacağını şimdiden görmek mümkündür.

Türkiye’de her şeye C.Başkanı R.Tayyip Erdoğan karar verdiğine göre, böyle bir senaryoda; anayasayı değiştirecek şekilde AKP’yi tek başına iktidar yapacak ve kendisi padişah pardon başkan olacaktır. Hem de seçmen oyu ile bunu gerçekleştirecektir.

Birkaç gün önce Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanan bir mesaj çok dikkatimi çekti. Mesaja eklenen resimde şu ilginç yorum vardı. “TÜRKİYE = AKP = R. TAYYİP ERDOĞAN” 

Ne yazık ki, Osmanlı’nın kuyucu paşalarından daha acımasız bir sistemle karşı karşıyayız. 

Dün siyah cüppeli sahte Kemalistler halklara yasak ve baskı uyguluyordu,  bu gün ise takunyacı sahte Kemalistler aynı yöntemi uyguluyorlar.

Söz konusu ittifakların yapılması halinde, tüm ezilen halklarla birlikte en başta Türkiye kazanacaktır. Aksi halde; kaybeden bölünmüş bir Türkiye ile karşı karşıya kalabiliriz.

Ben; hiçbir kişinin veya örgütün etkisinde kalmadan, inandığım yolda yürümeye devam edeceğim. Çünkü aydın ve entelektüel olmak bunu gerektiriyor. 

Bundan önce “Diyalog Grubu CHP-HDP Seçim İttifakını Gerçekleştirmelidir” başlıklı yazımda; CHP ile HDP’nin olası bir erken seçimde işbirliği yapmaları gerektiğini yazmıştım. Bu makalem üzerine birçok okuyucunun olumlu-olumsuz eleştirileriyle karşılaştım. Bu eleştirilerin çoğu olumsuzdu. Bu defa da eleştirilerinizi merakla bekliyorum.

Bu haber 809 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları