Lütfen bekleyin..

Mustafa Elveren

Ergin Doğru’nun Cezaevi Tutsaklığı

04 Şubat 2016, 21:12

Daha önce de cezaevlerinde tutsak olan tanıdığım başka yazarlarla ilgili bu tür yazılar yazmıştım. Örneğin; Maraş katliamı ile ilgi yazıları ve kitapları bulunan Sayın Aziz Tunç, çeşitli gazete ve internet sitelerinde yazan HDP Urfa aday adayı Mehmet Serhat Polatsoy, Tümbelsen eski Kadın Sekreteri Güler Elveren…

 Bu defa Dersim sevdalısı olan Ergin Doğru’yu yazmaya çalışacağım.

Ergin Doğru’yu çeşitli gazete ve internet sitelerinde yazdığı yazılarından tanıdım. Ayrıca; Barış ve Demokrasi Partisi Dersim İl Başkanlığı’nı yaptığı sırada Dersim Kültür Festivali için kendisine yazdığım birkaç tane e-posta mesajıyla iletişimde bulundum. Bunun dışında kendisiyle yüzyüze görüşme olanağım olmadı.

Siyasi görüşleri nedeniyle yargılandığı birçok davalardan birinin kesinleştiğinden yaklaşık altı ay önce tutuklanıp, cezaevine konulduğunu öğrendim. Bu süre içinde Sevgili Ergin Doğru’nun cezaevinde yazdığı birkaç tane yazısının basında yayınlandığını gözlemledim.

 Ergin Doğru, yazılarından da anlaşıldığı üzere, bir Dersim tutkunudur. O Dersim tarihi ve kültürü ile ilgili onlarca araştırma-yorum içeren yazılar yazdı. Ve yazmaya da devam ediyor. Ergin Doğru’nun cezaevinde yazdığı en son yazıları Tunceli Emek Gazetesi ile internet üzerinde Gomanweb ve bazı sol-sosyalist içerikli sitelerde yayınlandığını gördüm ve bundan sevinç duydum.

İnandığımız değerlerin uğruna zor şartlarda mücadeleyi devam ettirmek önemli ve kıymetlidir, bence. Sevgili Ergin Doğru da kendisine yakışanı yapmaktadır.

 Ergin Doğru’nun BDP Dersim İl Başkanlığı döneminin çok parlak geçtiğini birkaç kişiden duymuştum. HDP’nin 7 Haziran seçimlerinde Dersim’de iki milletvekili çıkarması biraz da bu dönemin etkisinin olduğunu düşünüyorum.

 Ben Ergin Doğru’nun bu tavrını -cezaevinde MAZLUMLAŞMAK- olarak değerlendiriyorum. Onurlu yaşam ve dik duruş dediğimiz böyle bir şey olması gerek.
 Sabahattin Alileri, Nazımları, Yılmazları, Ahmetleri, Mazlumları… Daha nicelerini bu zindanlarda örnek duruşlarıyla tanıdık.

İnandığı değerler uğruna işkence gören, hayatını kaybeden, tutuklanıp cezaevlerine konan binlerce yiğit Dersim’liyi unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız.

 Zindanlarda MAZLUMLAŞAN tüm tutsaklara sevgi ve saygılarımı sunar, bu vesileyle 2016’nın barış getirmesini diler, herkesin yeni yılını kutlarım.

 Bazı gazete ve internet sitelerinde yayınlanacak olan bu yazıyı cezaevi yetkilileri tarafından Ergin Doğru’ya ulaştırılması dileği ve umuduyla… 28.12.2016

Em. Öğrt. Mustafa Elveren

_________
NOT-1: Ergin Doğru’nun tutsak bulunduğu Cezaevi’nin adresini yeni öğrendim ve bu yazıyı geç yazmamın nedeni de bundandır.
NOT-2: Ergin Doğru’nun Cezaevi Adresi: Kırıklar 2 No.lu F Tipi Cezaevi, A-10 Koğuşu – Buca İzmir.
NOT-3: Bu yazı posta kanalıyla taahhütlü olarak Sayın Ergin Doğru’ya da gönderilecektir.
 

Bu haber 736 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları