Lütfen bekleyin..

Mustafa Elveren

Diyalog Grubu CHP-HDP Seçim İttifakını Gerçekleştirmelidir

28 Nisan 2016, 20:27

Türkiye'deki sorunların sivil ve katılımcı yollardan çözümüne katkıda bulunmayı hedefleyen DİYALOG GRUBU’nu* oluşturan siyasetçileri ve aydınları yürekten kutlarım. Cesaretle çok önemli görevler üstlendiler. Tıpkı BARIŞ AKADEMİSYENLERİ  gibi.

 

 

Ben de rastladığım her CHP’li ya da HDP’li siyasetçiye hep şunu söylüyorum; kendi partinizin üst düzey yöneticilerini diyaloga ikna etmek için çaba harcamalısınız. Kim ne derse desin, ben bu grubu yürekten destekliyor ve başarılı olmasını diliyorum.

 

 

Bu grup; Türkiye’nin önemli sorunlarının çözümüyle birlikte CHP-HDP seçim ittifakını da sağlayabilir. Bana göre; Türkiye’nin başta Kürd sorunu olmak üzere diğer can alıcı sorunlarının çözümü için bugün CHP-HDP ittifakını gerekli kılmaktadır.

 

 

Bu gün bir seçim olursa; HDP ve MHP’nin seçim barajı altında kalacağı yapılan anketlerden anlaşılmaktadır. Böyle bir durumda AKP tek başına R.T. Erdoğan’ı başkanlık sistemine götürecektir. Bunu söylemek için kâin olmaya gerek yoktur.

Daha önceki seçimlerde Kemal Kılıçdaroğlu’nun Dersim’de yaptığı ilk icraat; Dersimli Ferhat Tunç’a karşı Tuncelili Kamer Genc’i tekrar Meclis’e gönderdiği hala hafızamızdadır. O günden bu yana köprülerin altında çok suların akmasına rağmen, ne yazık ki CHP hala bir arpa boyu yol alamadı.

Hala “terör destekçisi konumuna düşeceğim” bahanesiyle konjonktürel bir politik çizgide durmamaktadır. Dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda Sayın Kılıçdaroğlu çok vahim bir açmaza düşmüştür.

 

“Sayın Kılıçdaroğlu, ‘HDP’nin yanında yer aldı demesinler’ diye Akparti’nin yanında yer almayı tercih ediyor. Yani Akparti’yi, HDP’ye tercih ediyor. İşte "Dersimli Kemal" bu... (TemanDep-Facebook paylaşımı)

 

Hal böyle olunca, bu vahim durumu nasıl önleyeceğiz?

 

Artık “yeni CHP” Kemalizm’e fazla takılmadan, evrensel insan hakları çerçevesinde politikalar üretmeyi başarabilmelidir. Bu konuyu daha çok CHP içindeki yetkili demokrat kişiler dile getirmeli ve zorlamalıdırlar.

 

Böylesi bir durumda CHP ile HDP’nin seçim işbirliği yapması şarttır. Ben bundan başka bir çözüm yolunu bulamadım. Başka çözümü olan varsa lütfet bu yazıma yorum yapmak ya da mail adresime mesaj göndermek suretiyle beni de aydınlatsınlar.

 

Geçmişte Erdal İnönü başkanlığında SHP-DEP seçim işbirliği denemişti ve başarılı da olmuştu.

Bu gün ise hemşehrim Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Genel başkanı olduğu CHP’nin vitrini değişti. Ancak, CHP’de vitrinle birlikte zihniyet de değişmelidir. Bunu başarmak çok zor değildir.

CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda düştüğü açmaza, HDP ile demokrasi ittifakı için aynı hataya düşmemelidir.

 

Geçmişte postalcı siyah cübbeli sahte Kemalizm’e karşı böyle bir ittifak yapamadığımız / başaramadığımız için demokrasi mücadelemiz hep sekteye uğradı. Günümüzde ise bu yöntem sahte Kemalizm’in takunyacı yeşil versiyonu olan AKParti diktatörlüğüne karşı geliştirilmek istenen bir formüldür… Demokrasi mücadelesi açısından bir kez daha denenmesinde fayda vardır. 

 

Kişiler ya da örgütler kendi çıkarları için “Şeytanla bile iş birliği yapabilirler.” Öyle ise, birçok uygar ülkede olduğu gibi Türkiye’de de ortak paydalar etrafında siyasi ittifaklar yapılabilir.

 

Bu günkü Dünya siyaset konjonktürünü göz önüne alarak, bence sol-sosyalist hatta liberal özgürlükçü çevrelerin de içinde olduğu halkların demokratik bloğu yaratılmalı ve esas alınmalıdır. Bunun gerçekleşmesi için herkes yükümlülüğünü yerine getirmelidir.

 

Diyalog Grubu, başta CHP-HDP olmak üzere tüm sol-sosyalist ve demokrat güçleri bir araya getirebilmelidir. Aksi halde AKParti’ye mahkûm olmaya devam edeceğiz.

*DİYALOG GRUBU’nu Oluşturanlar: Akın Birdal (HDP) Ali Haydar Konca (HDP), Beyza Üstün (HDP), Binnaz Toprak (CHP), Cengiz Aktar, Gencay Gürsoy, Gülseren Onanç (CHP), Hasip Kaplan (HDP), Hüsnü Okçuoğlu, Levent Tüzel (HDP), Melda Onur (CHP), Oya Baydar, Özgür Mumcu, Rıza Türmen (CHP), Rona Aybay, Salman Kaya (CHP), Sabahat Tuncel (HDP), Süleyman Çelebi (CHP), Tarhan Erdem, Ufuk Uras (HDP), Ziya Halis ve Zülfü Livaneli.

26/04/2016

*Em. Öğrt.*

Bu haber 830 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları