Lütfen bekleyin..

Mustafa Elveren

Bilim, Ölüm, Doğa Ve Vahşi Kapitalizm

13 Nisan 2016, 21:09

Bilim ve teknolojinin hızla ilerlemesine rağmen henüz ölüme çare bulunamadı. O nedenle her insanın doğum anından itibaren bir biçimde ve zamanda ölümü de olacaktır. Bu kaçınılmaz bir sonuçtur. Dolayısıyla her insan bu gerçeği kabullenmek durumundadır.


Ben; doğanın kendini sürekli yenilemesine rağmen, günümüzdeki vahşi kapitalizmin acımasızlığı nedeniyle her şeyin sınırlı olduğunu ve bir gün biteceğine inanıyorum. “(…) toplum-doğa metabolizması artık sorunlu hale gelmiş bulunuyor. Başka türlü söylersek, kapitalizm dahilinde insan toplumlarının etkinliği, doğanın kendini yenilemesine mâni.” (F.Başkaya / Gomanweb)

 

Kapitalist sistemlerde insanların kazanma istekleri sınırsızdır. Diktatörlüklerin bu sınırsız isteklerin sonucunda oluştuğunu söyleyebilirim. Diğer taraftan tek tanrılı gücün varlığı da buradan kaynaklandığını düşünüyorum.

 

Kısa bir süre önce kalp krizi sonucunda hayatını kaybeden Türkiye’nin en zengin iş adamlarından biri olan Mustafa Koç bile vahşi kapitalizmin acımasızlığını dile getirmişti.

 

Vahşi kapitalizm tarafından doğamız her geçen gün biraz daha tahrip edilmekte, adeta bir beton yığını haline dönüştürülmektedir.

 

Dünyamızın yoksullaşması, iklimin değişmesi ve canlıların yok olması bu kapitalist sistemden kaynaklandığını düşünüyorum.  “(…) Sistemin bundan böyle insânî, toplumsal ve ekolojik kötülükleri büyütmeden, insanlığın ve uygarlığın geleceğini tehlikeye atmadan yol alması artık mümkün görünmüyor.” (F.Başkaya / Gomanweb)

 

Ne yazık ki dünyamıza kapitalist sistem hâkimdir. O nedenle İnsanlar yaşamını sağlamak için bu sisteme ayak uydurmak durumunda kalıyorlar.

 

Bu gün birkaç yüz bin kişilik kapitalistin varlıkları tüm Dünya’daki yaklaşık 7 milyar insana eşit durumdadır.

 

İşte, meydana gelen tüm kötülüklerin nedeni bu vahşi kapitalist sistemdir.

 

Kapitalizmin vahşetini öğrenmek için ille de Marksist olmak gerekmez. Yukarıda saydığım eşitsizliği günümüzde bizzat yaşayarak öğrenmekteyiz.

 

Bu tür sistemler insanların kaderi olmamalıdır. Değiştirmek yine insanların elindedir. Ancak vahşi kapitalizm sistemine karşı örgütlenerek mücadele etmesi gerekir.

 

Evrende insan en yüce değerdir. Öyle ise, düzenleri yaratmak ya da yıkmak da insanların elindedir. Yani her şey yine insandan kaynaklanmaktadır.

 

Bu evrende “Namuslular namussuzlar kadar cesur olmazsa…” doğamız bitmeye mahkûmdur.

 

11/04/2016


 

Bu haber 717 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları