Lütfen bekleyin..

Mustafa Elveren

HDP’yi İtibarsızlaştırmak İsteyenler Boşa Çıkarılmalı

17 Ocak 2018, 19:12

Sosyal paylaşım siteleri üzerinden sıkça rastladığım HDP'ye yönelik eleştirilerin çoğu maksatlı olduğunu düşünüyorum. HDP'nin taraftarı gibi görünen bazı kişiler eleştirinin dozunu kaçırıp, bu partiyi itibarsızlaştırmaya çalışıyor. Yani Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri üzerinden "Yurtsever" Kürd gibi kendini lanse eden bazı kişiler HDP'yi ve yöneticilerini eleştiri adı altında itibarsızlaştırma algısını oluşturuyorlar.

Bu kişilerin genel olarak HDP içindeymiş görüntüsünü veren AKP yandaşı ve işbirlikçiler ile kendini "ulusalcı" olarak tanımlayan bazı Kürd örgütlerinin taraftarları olduklarını tahmin etmek zor değildir. Bunlar HDP'yi bir eleştirmeye başladılar mı, içindeki kinlerini dolaylı olarak dışa vurmaya çalışıyorlar.

HDP'nin kapısından geçmemiş, bu patiyi yakından tanımayan birçok kişinin yaptığı eleştirileri, saldırıları biliyor ve anlıyorum. Ayrıca; AKP devleti ve onunla ittifak yapan Bahçeli ile Perinçek zaten bu tür itibarsızlaştırma operasyonları yapıyorlar. Ancak, HDP'li olmayıp, HDP'li geçinen kişilerin eleştiri adı altında bu partiyi itibarsızlaştırmaya, çamur atmaya hakkı yoktur. Böyle bir durum kabul edilemez. Eleştirinin de bir ilkesi olduğunu düşünüyorum.

HDP'nin elbette eksikleri ve yanlışları vardır. Tabii ki bunları demokratik bir ortamda ve dostça ortaya koymak mümkündür. Bu tür eleştiriyi yaparken HDP'nin içinde bulunduğu koşulları da dikkate almak durumunda olmalıyız.

Her parti ve örgüt gibi HDP de en acımasızca eleştirilmelidir. Ancak, zamanlaması çok önemlidir. Örneğin; "HDP'nın KUDÜS'un başkent olmasından dolayı meclisteki partilerle ortak metin imzalamasını kabul etmiyorum, ayrı imzalamalıydı." Gibi iyi niyetli eleştiriler elbette yapılması gereklidir. Ancak; böyle bir girişten sonra "HDP Kürdistan'da Kürdleri Türkleştirerek ihanet içindedir... HDP'yi dinsiz solcular ve Kemalistler ele geçirmiş... vb" cümleler kurarak bu partiyi bilinçli olarak itibarsızlaştırmak etik olamaz ve kabul edilemez.

Birlikte yaşamayı ve "Demokratik Cumhuriyet"i veya "Demokratik Konfederalizm"i savunmak bu "yurtsever"ler tarafından "ihanet", "işbirlikçi" olarak niteleniyor. Hâlbuki Türkiye Kürdistan'ında farklı bir çözüm modeli üzerinden kafa yormak mümkündür.

Bu günkü koşullarda HDP'yi itibarsızlaştırıcı nitelikte eleştirme lüksümüzün olmadığını düşünüyorum. Çünkü Eş Genel Başkanları başta olmak üzere, ondan fazla milletvekili, 100'den fazla belediye başkanları, yüzlerce parti yöneticileri ve binlerce üyesi ve taraftarı tutsak edilmiş bir partiyi eleştirmek etik olmaz. HDP'yi eleştirmek için bu durumu göz önünde bulundurmak gerekir.

Diğer taraftan HDP'nin 11 Şubat'ta yapılacak kongrede Eş Genel Başkanı Sayın Selahattin Demirtaş'ın aday olmayacağını açıklaması üzerine HDP milletvekili Hasip Kaplan'ın çıkışı doğru bir davranış değildir.

HDP'nin parçalanması sadece AKP'ye yarar sağlar. HDP'nin parçalanması başta Kürdler ve Türkler olmak üzere tüm halklara zarar verir. O nedenle HDP'yi itibarsızlaştırmak isteyenleri boşa çıkarmak gerekir.

Önümüzde seçimlerde AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a karşı tek alternatif; CHP ile HDP'nin 2.turda ittifak yapması zorunludur. Başka bir çözüm yolu var mı? HDP ile ittifak yapmayan hiçbir muhalefet partisinin başarılı olması mümkün görülmüyor.

Diğer taraftan HDP'nin mücadelesi ve örgütlenmesi çok eski bir geleneğe ve deneyime dayanmaktadır. O nedenle baskı ve zulüm uygulayarak HDP çizgisini yok edilemez.

HDP'nin Çizgisi Bellidir;

HDP; barışa susamış halkların ortak paydalarda birlikte yaşamayı isteyenlerin çizgisidir.

HDP; evrensel hukuk çerçevesinde emeği, hukuku, hak ve özgürlüğü savunanların çizgisidir.

HDP; "Ulusların Kendi Kaderini Tayin Etme Hakkı"nı savunanların çizgisidir.

HDP; tüm ezilenlerin, demokratların, solcuların, sosyalistlerin, devrimcilerin buluştuğu ve birlikte mücadele edenlerin çizgisidir.

HDP Türkiye halkları için büyük bir şanstır. HDP'yi itibarsızlaştırmak değil, tam tersine sahip çıkılmalıdır. Çünkü Türkiye'nin HDP'ye çok ihtiyacı vardır.

15.01.2018

Bu haber 467 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları