Lütfen bekleyin..

Mustafa Elveren

Adaletin Olmadığı Yerde Güvenlik De Olmaz

07 Ekim 2017, 20:05

Ülkemizde adaletin olmadığı bir gerçektir. CHP, HDP ve birçok sivil toplum kuruluşu tarafından yapılan eylem ve etkinliklerden de anlaşılacağı üzere; Türkiye’de adaletin olmadığını gözler önüne sermektedir. 

HDP Eş Genel Başkanı ve milletvekilleri hakkında açılan nerdeyse 500'ye yakın fezlekenin FETÖ'cüler tarafından hazırlandığını söyleyen Selahattin Demirtaş şu tespiti yapıyor."Hatırlanırsa Cumhurbaşkanı Erdoğan oğlu Bilal Erdoğan savcılığa çağrıldığında oğlum ifade vermeye gitmeyecektir demiştir. MİT müsteşarı idareye çağrıldığında Hakan Fidan 'İfade vermeye gitmeyecektir' demiştir. Anayasa Mahkemesi Can Dündar kararına karşı Erdoğan 'Bu kararı tanımıyorum saygı da duymuyorum’ demişti. Şimdi bütün bunlar yargıya kafa tutmak olmuyor da bizim AKP'ye karşı eleştirimiz mi yargıya kafa tutmak oluyor. Bunu kabul etmiyoruz" (1)

Sayın Demirtaş’ın yukarıdaki görüşü haklı ve doğru bir tespittir. Adaletsizlik nedeniyle zindanda tutsak olan Selocan’a tekrar geçmiş olsun diyor, bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını dilerim. Gün gelecek Türkiye SELOCAN’ı mumla arayacaktır.

Bir ülkede devletin tüm bürokrasisi aynı siyasi görüşte birleşiyorlarsa, o ülkede demokrasi zaten olamaz. Bir örnek vermek gerekirse; Bir ülkenin savcısı, polisi ve yargıcı kısaca bürokraside görevli kişiler aynı siyasi ve dini inanca sahiplerse, o ülkede kendinden olmayanı istedikleri gibi cezalandırabilirler. Dolayısıyla o ülkede rüşvetçiler, hırsızlar ve dolandırıcılar türer. Nitekim günümüzde ortalıkta bu tür dolandırıcılardan geçilmiyor.

Adaletin olmadığı yerde güvenlik de olmaz. Dolayısıyla adaletin olmadığı ülkelerde; ırkçı saldırganlar, yalancılar, dolandırıcılar, rüşvetçiler, hırsızlar, yandaş soytarılar, soyguncular, ahlaksızlar ve tecavüzcüler türenir. Ne yazık ki bu gün ülkemizde böylesi olaylar artarak devam etmektedir.

Daha dün Ankara’da ırkçı bir güruh tarafından HDP eski milletvekili Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesine yapılan saldırı olayı Adaletsizliğin en bariz bir örneğini oluşturmaktadır. Mezarlıkta bağıran ırkçı güruh; “Buraya Kürdü, Aleviyi, Ermeniyi gömdürtmeyiz! Burası Kürt mezarlığı değil, Alevi mezarlığı değil! Allahu ekber! Ya Allah, bismillah! Şehitler ölmez, vatan bölünmez…” naralarını atıyordu.

Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesi Ankara’da toprağa verildiği sırada ırkçıların alçakça yaptığı saldırısı nedeniyle cenaze mezardan çıkarılıp, Dersim’e gönderilmek zorunda kalınmıştır.

Eğer cenazemizi aynı mezarlığa gömemeyeceksek, bundan böyle kardeşlikten, birlikte yaşamaktan ve barıştan bahsetmek çok daha zor olacaktır.

Adaletsizliğe örnek olsun diye bizzat benim başımdan geçen bir olayı da ayrıca buraya aktarmak istiyorum.

Adam telefonumu nerden tespit etmişse, çaldırıyor ve kendini … İlin Merkez Karakolu amiri olarak tanıtıyor ve benimle görüşmek istiyor.  “ Alo..! Kiminle görüşüyorum?” Ben de “Siz kiminle görüşmek istiyorsunuz?” Sorusunu yöneltiyorum. Efendim bu telefon hattımız yasaldır vs. çıkışı. Ancak ben dayanamıyorum ve hass…tir diyorum. Karşı tarafın bana; “senin ananı, avradını s….yim…” gibi hakaret ve küfürleri oldu. (olay tarihi; 03.05.2017)

Bugün Türkiye’nin en önemli konularından ilk sırayı ADALET sorunu işgal etmektedir. Buradan hareketle adaletin olmadığı yerde diktatörlük olur. Dolayısıyla adaletin olmadığı yerde güvenlik de olmaz.

Bu gün ülkemizde toplumun hava, su, ekmek kadar ADALETE de ihtiyacı bulunmaktadır. 

Bu gün ülkemizde ADALETİ sağlamak için diktatörlüğe karşı halkların birlikte demokratik yöntemlerle mücadele etmesi gerekir. Bunun için başta CHP olmak üzere, Alevilerin, demokratik kitle örgütlerinin, hatta liberal demokratların ve sosyalist SOL örgütlerin HDP ile ortak zeminde buluşması gerekir, diye düşünüyorum. Çünkü HDP’siz bir mücadele alanı yeterli ve başarılı olması mümkün görülmemektedir.

15.09.2017

*Em. Öğrt.

Bu haber 514 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları