Lütfen bekleyin..

Mustafa Elveren

"Vicdan ve Adalet Nöbeti" Eylemi Desteklenmelidir

07 Ağustos 2017, 22:02

HDP’nin Diyarbakır (Amed)’dan başlattığı ve İstanbul Yoğurtçu Parkı’nda halen devam eden "Vicdan ve Adalet Nöbeti" eylemini içtenlikle destekliyor ve saygıyla selamlıyorum.

Örgütlenme konusunda HDP’nin çok önemli bir kadroya sahip olduğunu biliyorum. Bu yapılanma; ölümler dâhil tüm baskılara, tehditlere, şantajlara ve işbirlikçilere rağmen otuz yıldan fazladır değişik isimler altında bu güne kadar büyüyerek varlığını sürdürmektedir. İstedikleri kadar bu kadroları zindana atsınlar, istedikleri kadar kurumlarını kapatsınlar, istedikleri kadar işbirlikçi ajan ve korucu oluştursunlar. Bu yapılanmayı engelleyemezler.

Çünkü anadili yok sayılan, asimile edilmek istenen ve bunun için katliamlardan geçirilen mazlum bir halkın mücadelesi meşru ve kutsaldır. Hani “Doğru duvar yıkılmaz” derler ya, işte öyle bir şey. Dolayısıyla aynı şekilde asimilasyona ve katliamlara uğrayan mazlum Aleviler de bu eylemde yer almalıdır. Buradan hareketle "Vicdan ve Adalet Nöbeti" eylemini destekliyorum.

HDP’nin OHAL rejimine karşı başlattığı “Vicdan ve Adalet Nöbeti” eylemi çok yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla baskıcı OHAL rejimine karşı bu mücadeleyi büyütmek gerekiyor.

HDP’nin Yoğurtçu Parkı’ndaki "Vicdan ve Adalet Nöbeti" eylemi ziyaretçi akınına uğradığını basından öğreniyoruz. Sendikalar, siyasi partiler, meslek örgütleri, hukukçular, gazeteciler, akademisyenler ve aydınlar tarafından ziyaret edilmektedir. DİSK, KESK, TTB, TMMOB, Barış Anneleri, Alevi Kurumları, Mezopotamya Kültür Merkezi, bazı Dersimli kurumlar, Özgürlükçü Hukuk Platformu, KAYY-DER gibi sivil toplum örgütleri tarafından destek ziyaretleri yapılmaktadır.

Sırrı Süreyya Önder’in dediği gibi “bu yürüyüş çığ gibi büyüyerek devam edecektir.” Eğer bir eylemi Sırrı Süreyya Önder başlatmış ise, o eylem mutlaka kitleleri birleştirir ve büyük ses getiriyor. Gezi eylemleri ve “Barış Görüşmeleri” en önemli örnektir. Her iki olayda net sonuç almamakla birlikte Türkiye’de ve Dünya’da çok büyük yankılar uyandırmıştı.

Bu defa hem olumlu sonuç almasını ve hem de Türkiye’de ve Dünya’da büyük ses getirmesini umuyor ve diliyorum.

Hak-Hukuk-Adalet olmadan barış olmaz. Barışın sağlanması için "Vicdan ve Adalet Nöbeti" eylemi desteklenmelidir.

05.08.2017

Bu haber 473 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları