Lütfen bekleyin..

Mustafa Elveren

Adalet Yürüyüşü Ve Birkaç Öneri

25 Haziran 2017, 20:54

CHP Genel Başkanı ve Değerli Hemşerim Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu bu güne kadar çok acımasızca eleştirdim. Tabii ki arada bir övdüğüm de oldu. Bu benim demokratik hakkımdır. Buradan hareketle Sayın Kılıçdaroğlu’nun başlatmış olduğu ADALET YÜRÜYÜŞÜ eylemini takdirle karşılıyorum.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun böyle bir girişimde bulunacağını beklemediğim için hala şaşkınlığımı gideremedim. Böylesi bir eylemin geç kalınmasına rağmen, Tayip’in korku duvarını yıktığı için kendisini kutlarım. Hemşerim bu mücadelede yılmamalıdır. Sezgin Tanrıkulu, Fikri Sağlar, Selin Sayek Böke, Melda Onur, Binnaz Toprak, Ali Haydar Hakverdi, Erdem Eren gibi isimler CHP’de çoğaldıkça bu tür demokratik eylemlerin de artacağını düşünüyorum.

Diğer taraftan Kılıçdaroğlu’nun HDP’den hiçbir zaman korkmasına gerek yoktur. Tuncay Özkan, Barış Yarkadaş vd. CHP’li milletvekillerinin cezaevlerinde HDP Eş Genel Başkanlarıyla ziyaretler gerçekleştirdiğini basından öğrenmekteyiz. Bu ülkede HDP’siz ve Kürdsüz barışın olamayacağını dolaylı da olsa dile getirmektedirler. Dolayısıyla HDP cenahından CHP’ye hiçbir zarar gelmeyeceğine inanıyorum.

Anayasaya aykırı olmasına rağmen Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun isteği üzerine CHP’nin 30’a yakın milletvekilinin oyuyla dokunulmazlıkları kaldırılıp, zindana konulmasına rağmen Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ADALET YÜRÜYÜŞÜ binlerce HDP’linin desteklediği görülmektedir.

CHP’nin geçmişte çok hata yaptığı belleklerimizdedir.

Sayın Prof. Baskın Oran CHP’nin hatalarını bakın ne güzel analiz etmiştir. “CHP Gn. Bşk. Kılıçdaroğlu “Hollanda’ya yaptırım uygulamak hakkımız” dedi. Gn. Bşk. Yd. Öztürk Yılmaz, TSK’nin Irak ve Suriye’yi bombalaması için “Gayet normaldir, gecikmiştir. Olumlu görüyoruz” diye konuştu. Eski Gn. Sekr. Gürsel Tekin ise, HDP’lilerin dokunulmazlığının CHP oylarının katılımıyla kaldırıldığını unuttu ve “Neden içerideler, merak ediyorum” dedi. (Prof. Baskın Oran – Gomanweb) Baskın Oran gibi aydınlara Türkiye’nin çok ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Artık CHP bu hatalara düşmemelidir.

Bundan böyle AKP devletinin baskısıyla daha çok karşı karşıya kalacağımızı söylemek için falcı olmaya gerek yoktur. İçişleri Bakanı Soylu daha dün Prof. Baskın Oran’ın "Kürtler üzerine bazı trajikomik deneyler" başlıklı yazısından dolayı suç duyurusunda bulundu. Bu tür adaletsizliğe karşı mutlaka hep birlikte mücadele etmeliyiz. O nedenle Sayın Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ADALET YÜRÜYÜŞÜ önemsenmeli ve desteklenmelidir.

Sayın R.İhsan Eliaçık’ın önerdiği “HAYIR Hareketinin bileşenlerinin ortak paydası olabilecek Anayasa’nın 20-30 maddesinin değiştirilmesi için örgütlenme çalışmasını yapabiliriz.” Bir Tv. Programında önerdiği bu  görüşü yabana atmamak gerekir, diye düşünüyorum. Tabiki başka yöntemler de bulunabilir. Aksi halde umutsuzluk olur.

Sayın Mustafa Yalçıner’in şu analizini önemsiyorum. “Hiç kimse başkasına Sünniliği, Aleviliği, Türklüğü ya da Kürtlüğü, kendi demokrasi ya da bir başka anlayışını dayatmamalı, herkes karşısındakine saygı göstermeyi bilmelidir. Ancak halkın temel sorunlarını sahiplenmede birleşebilir.” (Mustafa Yalçıner / Evrensel)

Değerli Hemşerim Sayın Kemal Kılıçdaroğlu bu yürüyüşü Kandıra-Edirne hattında devam etmelidir. Edirne hattı çok uzun ve zor olabilir. O takdirde bir heyet ile sembolik olarak arabayla Edirne Cezaevi’nde Selocan’ı ziyaret edebilir, etmelidir. Diğer taraftan Kocaeli sapağından Kandıra’ya kadar olan 20 Km.lik yolu HDP’lilerle birlikte mutlaka devam etmelidir. Aksi halde bu yürüyüşün herkes için olduğu söylemi tartışmalı duruma gelebilir.

Eğer yürüyüş hattını Kandıra-Edirne ya da Kandıra cezaevine rotasını çevirip, devam ederse, ben de bu yürüyüşe katılırım. Yeter ki bunun sözünü alayım. Şayet böyle bir mucize gerçekleşirse, ben hemen bir arabaya biner yürüyüşün devam ettiği yerden katılır ve sonunu kadar beraber olurum. 66 yaşımdayım, Sayın Kılıçdaroğlu ile birlikte yürümekten onur duyarım. Kalp, tansiyon ve şeker gibi tüm hastalıklarıma rağmen bu yürüyüşte beraber sonuna kadar yürüyeceğim.

Bu yürüyüşte ölmek bile hiç umurumda değildir. Yeter ki halklar özgür olsun, Türkiye demokratikleşsin.

25.06.2017

Bu haber 609 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları