Lütfen bekleyin..

Mustafa Elveren

Postal Ve Takunya Darbesi

21 Temmuz 2016, 19:59
Yaklaşık 8 yıldan beri “Postalcılar ile Takunyacılar”, “Kalpakçılar ile Takkeciler”, “Siyah cübbeliler ile Yeşil cübbeliler” konusunda birkaç makale yazmaya çalıştım.
Tam dört yıl önce AKP’nin ortağı olan cemaatlerle ilgili bir analiz yapmıştım. Ne yazık ki, bu gün hepsinin gerçekleştiğini görmekteyiz.

21.09.2012 tarihinde birçok internet sitesinde yayınlanan o makale hala güncelliğini korumaktadır. Birkaç paragrafını buraya aktarmak istiyorum. (1)

‘Şimdiden bazı cemaatler ile bunlarla bağlantılı bir kısım köşe yazarları tarafından ücret karşılığında okullarda okutulacak din konulu derslerde görev almaları için bilgilendirme ve yönlendirme mesajları gönderilmektedir.

Milli Gazete köşe yazarlarından Mahmut Toptaş’ın “İlgilisine Önemle Duyuru” başlıklı yazısını elektronik posta kutuma gönderen Hamza Beyazıt isimli kişinin mesajı (…) özetle şöyledir;
“…İster müftülük, vaizlik, imamlık, müezzinlik, müdürlük, fabrikatörlük, işçilik, sanatkarlık, gazetecilik olsun her ne yapıyorsanız işinizi yapmaya devam ediniz.
Bu arada durumunuza göre haftanın bir kaç gününü eğitime ayırınız.
En azından yarım gün olsa da belirli bir zamanınızı eğitip-öğretim faaaliyetine ayırınız ve hemen en yakınınızdaki ilköğretim ve orta öğretimden birine veya bir kaçına müracaat ederek Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi eğitimi verebileceğinizi bir dilekçe ile okul müdürüne müracaat ediniz.
Kur'an dersi, Siret dersi, Din Kültürü dersi, Ahlak Bilgisi derslerinden birini veya bir kaçını verebileceğinizi dilekçenizde açık seçik yazınız… (2)

Daha şimdiden yandaşlar arasında rant paylaşımı başlamış bulunmaktadır. Tabii ki diğer taraftan kadrolaşmanın da olacağını tahmin etmek zor değildir. Hangi cemaat veya tarikat ne kadar kadrolaşacaktır? Birbirleriyle yarışacaklar mı, yoksa kardeşçe paylaşacaklar mı? Bekleyip göreceğiz.’

Bugün güç ve rant bölüşümü nedeniyle yandaşlar birbirleriyle kıyasıya mücadele ediyorlar. Bunların içinde postalcılar ile takunyacılar birbirlerine darbe yapmaya çalışıyorlar. Şimdilik meydanlarda postallar yerini takunyalara bırakmış görünüyor.

Bekledik ve bugün her şeyi apaçık görüyoruz.

Postallar İle Takunyaların Darbesini gördük.

Kimisi kurt, kimisi İŞİD, kimisi de Rabia işareti yaparak, hep birlikte; “Ya Allah bismillah, Allahu ekber!” diye bağırdıklarını gördük.

O meydanlarda toplananların sembolleri farklı, sloganları ortak olan “halk”ın askerden daha çok korku yaydıklarını gördük.

İşaretleri farklı, sloganları aynı olan ve İktidarın sağladığı ranttan beslenen bu güruha “Halk” denebilir mi?

Ne postal, ne Takunya!

Barışçıl demokratik Türkiye!

19/07/2016

*Em. Öğrt.

 

NOTLAR:

(1)- http://www.gomanweb.org/index.php/yazarlar/yoeremiz-yazarlar/111-mustafa-elveren-gomanl/870-mustafa-elveren-din-derslerinden-ek-kazanc-ve-kirli-savas-n-yuezue

(2)- http://www.milligazete.com.tr/makale/makale-250205.htm

 

Bu haber 680 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları