Lütfen bekleyin..

Can Kasapoğlu

‘DERSİM Katliam değil SOYKIRIMDIR!’

08 Mayıs 2018, 22:24

24 Haziran seçimleri ve Alevilerin duruşu konusunda yazacağım ama henüz güncel iken paylaşmak istediğim önemli bir konu oldu benim için..

81.Yılında ‘Tertele (Soykırım) Dersim’ anmaları başta Dersim olmak üzere bir çok merkezde gerçekleştirildi.

Dersimli kurumlar öncülüğünde, Dersim Soykırımı mağdur ve tanıkları, Seyid Rıza’ların torunları ve duyarlı çevreler Soykırımda yaşamını yitirenleri uunutmadı, hatırladı ve unutturmadılar.

Gerek ülke’de ve gerekse diasporada yaşayan Dersimlilerin ve bazı Alevi dergahlarının (hepsi olmasa da) 81. Yılında gerçekleştirmiş oldukları anmalar, paneller, basın açıklamaları vb aktiviteleri çok önemlidir..

Yine kendine Aleviyim diyen bir çok Alevi(!) kurumlarında dahi yakın döneme kadar gerek ‘Dersim Tertele’ ve gerekse ‘Seyid Rıza’ların idamları’ yıl dönümlerinde herhangi bir etkinlk, bir anma vb söz konus değildi. Bu açıdan gelinen aşamada Aleviler tarafından da ‘sahiplenme’ duygusu ile anmalar vs gerçekleştirilmeye başlanması olumlu bir gelişmedir.

4 Mayıs 1937 TBMM Bakanlar Kurulu tarafından alınan ‘Dersim Tertele’ kararı ile ilgili ve 15 Kasım 1937 Seyid Rıza ve yoldaşlarının idamları vesilesi ile bir çok kurum ve kuruluş, KCK, PKK, KCDK-E, HDP, HDK, HDK-A, DTK, Sol-Sosyalist partiler ve bazı sivil toplum kurumları (STK) tarafından açıklamalar dile getiriliyor, basın açıklamaları birbiri ardına kamuoyuna duyuruluyor.

Yine, Avrupa Demokratik Aleviler Federasyonu (FEDA), AABK, Avrupa Demokratik Dersim Dernekleri Federasyonu, Dersimli bazı kurumlar ve yanı sıra ülke’de bulunan bir çok Alevi federasyonları aynı keza yukarıda dı geçen ‘Soykırım’ ve ‘İdamaların’ yıl dönümlerinde açılamalar başta olmak üzere imkanları dahilinde belli aktiviteler gerçekleştiriyor, eylemsellikler içeririsinde bulunuyor.

Yine ‘muhalif’ basın, Medya vb organlar, Artı Tv, Medya Tv, yeni açılan Can Tv, daha öncesinden Yol tv, Evrensel, Birgün, Mezopotamya haber ajansı, ANF, Yeni Özgür Politika, Pirhaber ajansı, Alevi net vd çok az sayıdaki internet üzeri objektif yayın yapan görsel medya bu açıklammalara yer veriyor, dile getiriyor ve gerek ‘Dersim Soykırımı’ ve gerekse ‘Syid Rıza’ların idamı’ ile ilgil, programlar yapıyor, konukllar değerlendirmeler yapıyor, tartışıyor ve ‘Dersim soykırımı’na giden sürecin arka planı ile birlikte ‘Tertele’nin uygulayıcısı, pratik uygulayıcısı vb gelişmeleri aktarıyor(lar)..

Bu vesile bir çok yazar-çizer, akademisyen, aydın yada sanatçı’da adı geçen günlerde yazılar yazmakta, ağıtlar yapmakta ve görüşlerini kamuoyu ile paylaşmaktadırlar.

Zaten ‘Dersim Soykırımı’nı hayata geçirenlerin ve Seyid Rıza’ları idam edenlerin ardıllarının bu her ki önemli tarihi günlerde kendi yapmış oldukları soykırımı anmaları yada gerçekleştirmiş oldukları bu soykırımdan ötürü karanlık, kanlı tarihleri iile yüzleşmelerini beklemek, Dersimlilerden ‘özür’ dilemeleri biraz saf dillik olur. Ancak ‘Dersim Soykırımı’ mağdurları, tanıkları, Seyid Rıza’ların torunları ve bir bütün olarak Dersimliler, soykırımcıları buna zorlamalıdırlar, ki yapılan da budur..

Bu anlamda gösterilen çaba, emek, direniş ve ‘Dersim’de yaşanan soykırım, M.Kemal Atatürk’ün, devletin ve CHP’nin rolü’nün ortaya çıkarılarak bir ‘yüzleşme’ye zoorlanması elzemdir. Buraya kadar hepsi güzel, olumlu ve olması gerekenler yapılıyor, yapılmalıdır da..

Bu vesile yapılan hizmetlerin hak katında kabul görmesi ve defterine yazılması temennimdir..

Ancak bütün bu konu ile ilgili dikkatlerden kaçan çok önemli bir gerçeği, bir konunun altını da önemle çizmek gerekmektedir.

Şöyle ki;
Yukarıda adı geçen ve buraya adını al(a)madığımız bir çok parti, kurum, kuruluş, medya organı ve stk’lar dahil, yazar, aydın, sanatçı’ların söyleminde, ifade etmesinde yada görüşlerini kamuoyu ile paylaşılmasında nedense karşımıza net olmayan, ‘Katliam’mı yoksa Soykırım’mı?’ noktasında bir türlü karar kılamadıkları‘ikircikli’ bir tavır, bir duruş, bir söylem içinde oldukları gerçeğidir.

Üstelik, adı geçen parti, örgüt, kurum ve kuruluşların, federasyonların, aydın ve sanatçıların, yazarların bir çoğununda bu konu ile yakından ilgili olduklarını, hatta bu konunun, (Dersim Soykırımı) tartışılması, gün açığına çıkartııması, ‘Dersim’de yaşananların bir ‘Soykırım’ olduğu ve bunun hesabının sorulması noktasında önemli ölçüde ‘bedel’ ödediklerinide bilmekteyiz.

Öyle ise; Parti ve partiler, örgütler, federasyonlar vb adına yapılan basın açıklamalarında, gerçekleşen eylemlerde neden ‘Soykırım’ yerine ‘Katliam’ denilir, bunun izahı nedir diye sormak gerekmektedir.. Burada amacımız iyi niyetli kişi, kurum yada kuruluşları rencide etmek, vermiş oldukları bedellleri küçümsemek ve hele-hele ‘Katliamları’ hiçleştirmek hiç değildir, olamazda..

Sonuç olarak kamuoyuna yansıdığı biçimi ile, (Katliam yada ‘Soykırım) ele aldığımızda yine kendimizden kaynaklı bu farklı söylemle karşılaşıyoruz.

Örneğin hepimizin dikkatini çektiği üzere herhangi bir merkezde hazırlanan bir panel yada etkinlik için görsel yada yazılı basında kamuoyuna çağrı yapaılan afiş, pankart vs ‘Dersim Katliamını yada Soykırımı’nı anıyoruz’ biçiiminde iki farklı bir söylem görmekteyiz.

Yine bazı tv kanalların bu anlamda yapılan programlar esnasında ‘Dersim Katliamının 81. Yılı’ biçiminde ‘alt yazı’ geçmektedir.. Program sunucusu ve katılımcısı konuşmacılar, ‘Soykırımdan’ bahsediyor ancak aynı tv’nin aynı programı ekranında ‘alt yazı’ katliam diye yazıyor.

Yada alt yazıda ‘Soykırım’ ile ifade edilmiş fakat sunumu yapan ve katılımcılar ‘Katliamdan’ bahsediyor..

Öyle ise sorun nerede, basın’da-medya’da mı yoksa yıl dönümlerinde aktiviteleri, eylemleri, anmaları, panelleri vb etkinlikleri gerçekleştiren kurumlardan mı kaynaklanıyor?
Diyelimki herhangi bir kurum bu konuda ‘Soykırım’ yerine ‘Katliam’ dese bile bunu, ‘muhalif, özgüür basın’ geleneği ‘Soykırım’ olarak düzelte bilmelidir..

Medya’da zaman zaman bir takım ‘istenmeyen’ kelime hataları vs görmekteyiz, buda doğaldır ancak 81 yıldır devam eden bir ‘Soykırım’ karşısında kılı, kırk yararcasına dikkat etmek gibide bir görevimizin olduğunu unutmamalıyız..

Ancak yıllardır süre gelen bazı alışıla gelmiş söylemleri terk etmenin zamanı çoktan gelip geçmiştir diye düşenmek gerekmektedir.

Katliam ile Soykırım arasında çok büyük bir farklılık olduğunu hepimiz biliyoruz..

Örneğin, 1978 Maraş bir katliamdır, Malatya, Kırıkhan, Sivas, Çorum ve Gazi olayları yine birer katliam olarak adlandırılmaktadır.

Fakat 100 Bine yakın İnsanımızın yaşamını yitirdiği, bir o kadarını da sürgünlere gönderildiğini bir vahşet, bir 'Tertele' katliam ötesidir, farklıdır..

‘Bu yazıda, Dersim Soykırımı’ ve ‘İdamlar’ konusunda adı geçen kurumların çabaları ve çok iyi niyetli yapılan açıklamaları konusunda her yıl tekrarlanan bir yanlışlığa vurgu yapmak istedim..
Bir çoğunu yakından tanıdığım ve iyi niyetli olduklarından emin olduğum 'muhalif medya-basın emekçileri'ne bu konuda çok iş düşmektedir.

Hatırlanırsa bir dönemin başbakanı ve şimdiki cumhurbaşkanı Erdoğan, Dersim’in acıları üzerinden CHP!yi vurmak için, ‘Dersim’de Katliam yaptınız’ diyecek kadar da ileri(!) gitmişti..

O halde başta meclis olmak üzere her yerde çıta’yı yükseltmek gerekmez mi?

Kaldi ki Dersim’e ‘Katliam’ demek elbette bu coğrafyada olup bitenlerin gerçeğini değiştirmez..

Çünkü, ‘Dersim Soykırımdır’..

Üstelik, dünyanın başka bölgelerinde gerçekleştirilip, tamamlanmış ve bir şekilde ‘yüzleşilmiş’ olan diğer soykırımlardan çok farklıdır ve hemde 81 Yıldır süre gelen bir ‘Soykırım’dır..

Başta Dersimli kurumlar ve dostları olmak üzere yukarıda adı geçen farklı ancak çok önemli bu duruma bir sonraki yıllarda daha çok dikkat edeceklerini düşünüyorum..

Bedel ödemiş ve hala da ödeyen dost kurumlara, kişilere, aydın ve sanatçılara ‘Soykırımı katliam yapmayalım’ diyorum..

'Ayıptır, yazıktır, günahtır'

Biraz daha dikkat lütfen..

Tekrar olacak ama;

'Dersim Soykırımdır'..

Bu haber 761 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
1813 gün önce
2246 gün önce
2408 gün önce
2794 gün önce