Lütfen bekleyin..

Can Kasapoğlu

Kesintisiz Soykırım; DERSİM

12 Kasım 2017, 11:48

Dersim 37-38 Soykırımı’ dünyada başka hiç bir soykırıma benzemiyor.

Son yüz yılda ki bütün soykırımları ele alın ve Dersim’le karşılaştırın.

Dünyanın bir çok bölgesinde soykırım(lar) gerçekleştirilmiş ve sonuçlandırılmış, ayrıca bir çoğu ‘Soykırım’ olarak tanınmış, soykırımcılar ise mahkum edilmiştir.  

Türkiye Cumhuriyeti henüz 15 yaşındayken Dersim’i vurmuştu..

"Dersim, Cumhuriyet hükümeti için bir çıbandır. Bu çıban üzerinde kesin bir ameliye yapmak ve elim ihtimalleri önlemek, memleket selameti bakımından mutlaka lazımdır...

Okul açmak, yol yapmak, refah sebeplerini sağlayacak fabrikalar kurmak, kendilerini meşgul etmeye yarayan çeşitli sanayi işleri sağlamak, özet olarak yurt sahibi yapmak veya uygarlaştırmak suretiyle ıslaha çalışmak hayalden başka bir şey değildir."

Aslında ise ‘Dersim coğrafyasını vurmak fermanı’ 30’lu yılların başlarında-çok daha önceden hayata geçirilmek istenmiş ancak genç cumhuriyetin ekonomisi ve askeri gücü göz önüne alınarak düğmeye 4 Mayıs 1937 Bakanlar Kurulu kararıyla Dersim tertelesinin ilk adımı atılmış ve bir koca coğrafya o günden bu yana yetim ve öksüz bırakılmıştır.

Bir başka deyimle 1937 yılında ilkbahar Dersim'e böyle kanlı bir fırtınayla birlikte gelmişti.

Uçaklardan, “Teslim edilenler veya kendiliğinden teslim olanlar dahi Cumhuriyet’in adil muamelesinden başka hiçbir şey görmeyeceklerdir. Aksi takdirde, yani dediklerimizi yapmazsanız, her tarafınızı sarmış bulunuyoruz. Cumhuriyet’in kahredici orduları tarafından mahvedileceksiniz”  bildirileri atılıyordu.

Dersim fermanı kesindi, (..... Bunun içindir ki, silah kullanmış olanları ve kullananları yerinde ve sonuna kadar zarar veremeyecek hale getirmek, köyleri kamilen (tamamen) tahrip etmek ve aileleri uzaklaştırmak lüzumlu görülmüştür.”

Bu ferman üzerine Türkiyenin ilk kadın pilotu ve Atatüürkün manevi kızı Sabiha Gökçen anılarında, ‘’Çarpışma meydanında canlı hedef üzerine bomba atmak insana hiçbir acımak hissi vermiyor. İnsan yalnız vazifesini görmek için aramayı, vurmayı düşünüyor." diye belirtiyordu.. 

1930’lu yıllardan 37-38’e devlet, günümüze değin Dersim’de soykırım yapmaya devam edegelmiştir.

Bir başka deyimle Dersim’de ‘kesintisiz soykırım’ devam ettirilmek istenmektedir..

Sıkıyönetimler, ‘OHAL’ ler ile Dersim, benzeri olmayan bir coğrafya, bir kent görünümü vermiştir.

Kalekollar, Barajlar ile kutsal mekanlarımız kuşatılmış, Dersim her şeyi ile yok edilmek istenmiş, eğer bu olmuyor ise ‘teslim’ alınmak istenmiştir.

Buda yetmemiş, ormanları yakılmış, vadileri bombalanmış, çevresi ve doğası bütün güzellikleri ile tar-u mar edilmek istenmiştir.

Dersim soykırımı 1935, 37 ve 38’de doruğa çıkan, 100 bin insanın canına mal olan bir soykırımdır.

Dersim soykırımının her yerinde ise CHP, M. Kemal Atatürk ve devlet vardır.

Ve bugün her kim, hangi kurum, parti, kişi veya kuruluş herhangi bir vesile ile CHP’yi, Atatürk’ü vb anıyor, sevip-sayıyor ise Dersim soykırımını desteklemiş oluyor, soykırımcıları koruyor demektir.

Kaldıki hala devlet idam ettiği Kürt liderlerin sadece dirisinden değil, ölüsünden de korkmaktadır.

Diğer yandan Kemalizm, TC’nin birikmiş, çüzümlenememiş-çözmediği toplumsal, siyasal vb sorunlarının aşılmasında-çözülmesinde bir alternatif zaten değildir.

Aradan geçen onlarca yıla rağmen, Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri açıklanmamıştır.

Bütün bu olumsuzluklara jarşın ise Kürt Kızılbaş, Raa Haq - Riya Heq Hak Yolu'nun takipçilerinin merkezi Dersim direniyor!

Halklarımız ve inançlarımız özgürleşinceye, barış ve kardeşlik içinde bir arada yaşamaya başlayıncaya dek bu mücadele sürecektir.

Ve öyle anlaşılıyor ki Dersim, ‘Dert olmaya devam’ etmektedir..  

Bu itirazın devam edip sonuç alması ise başta Dersimliler ve Aleviler olmak üzere tüm ezilenlerin ortak cephede topyekün mücadelesine bağlıdır.

Dersim’de ‘kesintisiz soykırım’cıları lanetliyor;

Bir kez daha 80. Yılında Seyid Rıza şahsında idam edilen yoldaşları 'Toprağa Kefensiz düşenlerimizi’ saygı ile anıyoruz..

12.11.2017

Bu haber 1039 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
2051 gün önce
2484 gün önce
2646 gün önce
3032 gün önce