Lütfen bekleyin..

Can Kasapoğlu

Türkiye'nin suç ortağı, AB(*)

17 Aralık 2016, 13:15

''Ankara-Berlin hattında iplerin gerilmesi demek aynı zamanda AB – TC ilişkilerinin gerillmesi demektir. ''

 

Almanya başta olmak AB ülkeleri, Türkiye’yi hiç bir dönem bu kadar sert ve açık dille eleştirmemişti. 93 yıllık TC ilk kez belki de ciidi olarak mercek altına alınıyor.

Bu gelişmelerin tek sebebi ise ‘Ankara siyaseti’ ve uslubu olarak gösteriliyor.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından açıklanması beklenen İlerleme Raporu’nun Türkiye’ye ilişkin bugüne kadar yayınlanan en olumsuz rapor olacağı öne sürülüyor..

Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana 110 bin ordu mensubu, polis, hâkim ve savcı görevinden uzaklaştırıldı veya tutuklandı, çok sayıda gazeteci hapse atıldı. Bu kişiler PKK veya darbe girişiminden sorumlu tutulan Fettullah Gülen hareketine destek vermek veya üyesi olmakla suçlanıyor. Türk hükümetinin sert tutumu nedeniyle, AB’den Türkiye’nin üyelik müzakerelerini sorgulayan sesler yükseliyor.

Dünya basını: Türkiye’de yeni ve gerçek darbe

15 Temmuz sonrası gelişmeleri ise Dünyanın önde gelen basın-yayın ve medya kuruluşları ‘Türkiye’de yeni ve gerçek darbe’ diye analiz edip yorumluyor ve tanımlıyor. Reuters, New York Times, BBC, AFP, Bild, ‘Cartooning for Peace’ (Barış için Karikatür), Corriere della Sera, Wall Street Journal, Washington Post vb organlar uzunca yorum, haber ve makalelerinde özet olarak ‘Türkiye’de yeni ve gerçek darbe’ deb söz ediyorlar.

Almanya’nın önde gelen dergilerinden Spiegel’de yer alan Türkiye konulu yorumda, HDP eşbaşkanları dahil milletvekillerinin tutuklanmasına giden süreçte Avrupa Birliği’nin suç ortağı olduğu gerçeğine işaret edildi.

Yine Almanya’nın önemli gazetelerinden Bild, Türkiye’de HDP eş başkanlarının ve milletvekillerinin tutuklanmasının ardından ‘Diktatör Erdoğan’ manşetiyle çıktı. “Diktatör Erdoğan’ başlığını kullanan gazete, “Bu işin sonu daha nereye gidecek?” diye sordu.

Diğer yandan Adı Karaman'da bir öğretmenin tarikat evlerinde en az 45 erkek öğrenciye tecavüz ettiği iddiasıyla gündeme gelen Ensar Vakfı'nın Tekirdağ şubesinde bir konuşma yapan AKP milletvekili Külünk’ün Almanya'daki vatandaşlara bir çağrı yaparak sözde Almanyayı protesto etmesi komik karşılandı. Külünk çağrısında, "Almanya Yanlış Yapıyor ! Bu Düşman tavrınız nedeniyle Almanya'da yaşayan kardeşlerimiz paralarını çekecekler." dedi.

Ankara-Berlin hattında ipler gerildi

Cumhuriyet’e operasyon ve HDP milletvekillerinin tutuklanması, Almanya ile Türkiye arasında gerilimi tırmandırdı. Perde arkasında yaşananlar, gerilimin boyutlarını gözler önüne seriyor.

Türk Hükümeti’nin attığı adımların, yalnızca iç istikrar açısından değil, bölge ve Avrupa açısından da olumsuz etkileri olabileceği değerlendirmesini yapan Berlin gerilimin diyalog yoluyla çözümlenmesinden yana tavır koymaya çalışıyor. Ancak Alman kamuoyundan artan baskılar ve Türkiye’den yapılan eleştirel çağrılar Merkel hükümetini tavır almaya zorluyor.

Ankara-Berlin hattında iplerin gerilmesi demek aynı zamanda AB – TC ilişkilerinin gerillmesi demektir.

Ankara’nın ‘vız gelirsiniz tırıs gidersiniz’ yaklaşımı ise del Osmalı hayallerini hayata geçirmek bir yana, mevcut ülkenin geleceğini yok etmek, tüketmek anlamına geliyor.. Afganistan, Libya, Mısır, Irak, Tunus ve nihayet Suriye’nin benzer yaklaşımlarının nelere yol açtığı orta yerdedir.

‘’Hiç umurumda değil. Bir kulağımdan girer, diğer kulağımdan çıkar" yaklaşımı, Türkiye’yi ve bölgeyi daha da felakete sürükleyecek gibi..

Türkiye’nin suç ortağı, AB ve diğer güçler ise el ovuşturup bıyık altından kıs-kıs gülüyor..

(*) (Dersim Gazetesi, 2016 Kasım-Aralık Sayısından)

 

Bu haber 1073 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
1818 gün önce
2251 gün önce
2413 gün önce
2799 gün önce