Lütfen bekleyin..

Eylem Kahraman

İktidarın hakimi ve yanıltan yargı

01 Haziran 2019, 08:57

Türkiye’de her gün bir değil, birkaç skandala imza atılıyor. Bütün medya organları ellerinde olduğu için birçok şey basına yansımıyor ve bunların üstü hızlı bir şekilde örtülüyor, fakat bazı şeyler de var ki üstünü örtmeye bile gerek görmüyorlar. Tam tersine basına sızdırarak, tutanaklara geçirerek insanları sindirmeye, kendilerini ise bir takım kişilere göstermeye çalışıyorlar. Neyse ki onlar ne yaparsa yapsın korkmadan mücadele eden insanlar, özellikle de kadınlar var.

İşte onlar bu kadınlardan nefret ediyor. Zira denedikleri hiçbir yöntem o kadınlara geri adım attıramadı bugüne kadar. Tam tersine kadınları daha örgütlü ve daha güçlü olarak karşılarında buldular.

İstanbul 2’nci İş Mahkemesi Hakimi Mehmet Yoylu da o kadın düşmanlarından biri.

Bu şahıs duruşmaya katılan avukatın etek boyunu kendi zihniyetinin dayattığı örf ve adetlere “uygun” bulmuyor. Bir adım öne gelmesini istediği avukata, “Bu etek size yakışıyor mu? Biz müslüman bir ülkede yaşıyoruz. Benim duruşma salonumda bu şekilde giyilemez” diyerek tacizde bulunuyor. Türk devleti laik bir ülke olduğu halde, kendisine dini referans alan hakim şeriatla yönetilen bir ülkede görevini icra ediyormuş gibi davranıyor. Neredeyse avukatı duruşma salonunda taşa tutturacak.

“Hakim” Yoylu, kendinden son derece emin bir şekilde kirli düşüncelerini “davacı vekilinin eteğinin diz üstünden yaklaşık 15 cm yukarıda olduğu, bu hali ile avukatlık mevzuatına aykırı olduğu, giyim kuşam etik kurallarına aykırı olduğu görüldü” şeklinde tutanağa geçirtiyor. Bununla da yetinmeyip dava taraflarına da etek boyu ile ilgili fikirlerini soruyor.

Oradaki diğer avukatlar, “özgürlük alanı ile ilgilidir, müdahale edilmemesi gerekir” diyorlar. Bu ifadeler de tutanağa geçiriliyor. Avukatların söylemi pozitif olsa da, burada bir kere daha kadınların bütün özgürlük alanı erkekler tarafından belirleniyor. Yoylu bununla da kalmıyor. Mahkemenin Yazı İşleri Müdürü’nü duruşmaya çağırarak, ondan avukatın eteğinin fotoğrafını çekmesini istiyor. Avukat burada itiraz ediyor. Yoylu etek boyuyla ilgili tutanağı karar vermesi için İstanbul Barosu’na gönderirken, avukatlarda olayla ilgili tutanak tutuyor.

Devletin hakimi Yoylu dayamış sırtını iktidar güçlerine, kendince iyi bir şey yaptığını sanıyor. Belki de bu tavrıyla bir köşede unutulmuşluğunu hatırlatıyor. Büyük bir ihtimal, terfi edilmesini bekliyor. Zira yandaşı olduğu zihniyet kadın katillerinin ne kadar “efendi” olduğunu bir görüşte anlayarak onları bile ödüllendirmiş, duruşmada avukata “haddini bildiren” bir “hakim”i mi kayırmayacaklar?

Olayın basına yansımasıyla İstanbul Barosu tacize uğrayan avukatın yanında yer aldı ve hakim kürsüsünden yönelen tacize karşı etkin mücadele yürüteceğini açıkladı. Yoylu, Hakim ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından “tedbiren” görevinden uzaklaştırıldı. Peki sizce bu içimize su serpmeli mi?

Bir kere HSK, “30 yıllık yargı mensubu” Yoylu’yu görevinden sadece “tedbiren” uzaklaştırdı. Bu ne demek? Yoylu, Barış Akademisyenleri gibi KHK ile işinden atılıp bir anda sivil ölü ilan edilmedi. Sadece bir süreliğine, yani hakkındaki soruşturma bitene kadar görevinden uzaklaştırıldı.

Bunun açık anlamı ise: “Abi hele sen bir müddet ortalıkta görünme. Hem zaten çok yoruldun, biraz dinlenirsin. Şu İstanbul seçimini Allah’ın izniyle bi’ halledelim, gerisini de inşallah hallederiz” demek. Sanki bilmiyoruz, sanki tanımıyoruz! İktidarın bir gece yarısı çıkardığı KHK’lerle insanların hayatını kararttığını da, “bir kereden bir şey olmaz” diyerek suçu örtbas ettiğini de görmedik mi?

Türk okullarında öğrencilere cinsel saldırıda bulunan öğretmenler de, kamu alanlarında kadınlara fiziksel şiddet uygulayan devlet memurları da, cinayet nedeniyle görevinden “bir süreliğine” uzaklaştırılan güvenlik elemanları da nihayetinde görevlerine hep iade edildi ve bir çoğu da terfi ile ödüllendirildi. Eril devlet ne yazık ki her defasında tacize, tecavüze, saldırıya uğrayanı, katledileni haksız buldu.

Ne yapacağız öyleyse?

Her zaman yaptığımızı. Nerede olursak olalım bu zihniyetle mücadele etmeye devam edeceğiz, ta ki kazanana kadar.

Bu haber 541 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
1475 gün önce
1482 gün önce
1496 gün önce
1510 gün önce
1531 gün önce
1573 gün önce
1579 gün önce
1584 gün önce
1614 gün önce
1678 gün önce
1692 gün önce
1741 gün önce
1782 gün önce
1790 gün önce
1793 gün önce
1811 gün önce
1821 gün önce
1881 gün önce
1887 gün önce
1916 gün önce
1993 gün önce
2023 gün önce
2032 gün önce
2049 gün önce
2140 gün önce
2168 gün önce
2187 gün önce
2215 gün önce
2238 gün önce
2581 gün önce
2685 gün önce