Lütfen bekleyin..

Eylem Kahraman

İktidar sarsılırken

13 Nisan 2019, 13:12

16 Nisan referandumu sonrası “Türk Usulü Başkanlık Sistemi” diye adlandırılan yeni bir yönetim sistemi ilan edilse de bunu ilan edenler iktidarı tüm organize çabalarına rağmen tam olarak ele geçiremedi. Zira bu sistemi Devlet Bahçeli’nin yardımıyla hayata geçirmiş ve ister istemez ona mahkum olmuşlardı. Her ne kadar işler sarpa sardığında Bahçeli “süper” çözüm önerileri ve “çok değerli” fikirleriyle arzı endam edip fevkalade “uyumlu” kişiliğiyle ortamı yumuşatsa, güç durumda kalan iktidar mensuplarına bir kapı aralasa da; bu, kapalı kapılar ardında onlara çok pahalıya mal oldu.

AKP’nin devlet kademelerinde hızla kadrolaşması, kendisiyle aynı düşünmeyen herkesi düşman görerek Kanun Hakkında Kararnamelerle (KHK) görevden alması, barış odaklı basın açıklamalarını bile suç sayması, gazetecilerden akademisyenlere kadar birçok meslek grubundaki insanları yok yere tutuklaması ve farklı siyasi oluşum ve kurumlara hiç bir yaşam şansı tanımaması toplumda gözle görülür bir huzursuzluk yarattı. Ülkenin gidişatından endişe duyan halk 31 Mart günü sandık başına giderek iradesini demokratik bir biçimde sandığa yansıttı ve yaşadığı yerin kim tarafından yönetilmesini istiyorsa onu seçti.

Devletin bütün gücünü arkasına alarak seçimlere hazırlanan iktidar güçleri sandıklardan çıkan sonuçlarla neye uğradığını şaşırdı. İlkin bunu mağlubiyet olarak kabul etmeyerek tabanına bunun bir yenilgi olmadığı algısını yaratmaya çalıştılar. Büyükşehirleri kaybetseler de ilçelerin çoğunu aldıkları üzerinden bir başarı destanı çıkarmaya çabaladılar, fakat eline her mikrofunu alanın hal ve hareketlerinden çok fena yenildikleri seziliyordu.

Sandıkta umduğunu bulamayan AKP/MHP iktidarı başta Kürt illeri olmak üzere birçok yerde seçmenin iradesini tanımamakta ısrar etti. Kürt halkına karşı yapılan haksızlıklar kendileri tarafından beslenen ve semirmekten patlama noktasına gelen yandaş medyada asla yer bulmadı. Tam tersine bütün yandaş kalemler söz birliği yapmış gibi seçimi tek kaybedenin HDP olduğunu yazıp durdu. Oysa HDP kaybetmemiş, onlara kaybettirmişti. Bunun da acısı illa ki onlar içini çok büyüktü.

KHK’li olduğu bilindiği halde Yüksek Seçim Kurulu tarafından seçime girmesinde bir sakınca görülmeyen adayların seçimi kazanınca bu durumu öne sürülerek hukuk dışı bir şekilde mazbatalarının verilmemesi skandalı kimse tarafından görülmedi. AKP/MHP’nin kaybettiği yerlerde seçim yenileme arayışlarına girilirken söz konusu HDP’nin kazandığı yerler olunca Yüksek Seçim Kurulu mazbatanın en çok oy alan ikinci adaya verilmesini “uygun” gördü. Bu tutumla seçmenin iradesi bir kere daha yok sayıldı. HDP’nin Yüksek Seçim Kurulu’na yaptığı tüm itirazlar ya görmezden gelindi ya da hızla reddedildi. Bununla Türkiye’de bir seçim güvenliği sorunu olduğu iyice anlaşıldı.

Tartışmalar şimdilik İstanbul Büyükşehir Belediyesi üzerinden sürüyor ve herkes oraya kilitlenmiş durumda. Halk İstanbul’da devam eden oy sayma işlemlerine yoğunlaşmışken AKP/MHP ise sabırla “ne olursa olsun gitmeyecekler” algısını örüyor. Ne yapıp edip toplumun fazla tepki vermeyeceği “uygun” zamanı bekliyor ve harıl harıl bunun koşullarını oluşturmakla meşguller. Yandaş yazarlar aracılığıyla “Yüksek Seçim Kurulu kararıyla” yenilenecek seçimin tarihi bile açıklandı: 2 Haziran 2019.

İktidarı iyice sarsılan AKP/ MHP biraz daha ayakta kalabilmek için her yolu deniyor. Kendisini biraz daha ayakta tutmak için seçim yenilemek yerine kapalı kapılar ardında CHP/İP ile uzlaşıp mazbata karşılığında 4.5 yıl boyunca onların açık ve gizli desteğini almak da isteyebilirler. Aklı başında her insan bunun karşısında durmalı bu oyunlar engellenmelidir. Ayrıca İstanbul için gösterilen hassasiyet tüm şehirler için gösterilmeli, yalnızca Ekrem İmamoğlu değil, hakları gaspedilen HDP’li eşbaşkanlar da güçlü bir şekilde sahiplenilmelidir. Zira demokrasi bunu gerektirir.

Bu haber 530 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
792 gün önce
800 gün önce
814 gün önce
828 gün önce
849 gün önce
891 gün önce
896 gün önce
901 gün önce
995 gün önce
1058 gün önce
1099 gün önce
1108 gün önce
1111 gün önce
1128 gün önce
1139 gün önce
1198 gün önce
1204 gün önce
1234 gün önce
1310 gün önce
1340 gün önce
1350 gün önce
1367 gün önce
1457 gün önce
1486 gün önce
1504 gün önce
1532 gün önce
1556 gün önce
1899 gün önce
2002 gün önce