Lütfen bekleyin..

Eylem Kahraman

Derman sizdedir

08 Mayıs 2018, 06:55

10 Ağustos 2014 cumhurbaşkanlığı seçiminde Dersim’deydim. Yaz tatili olması sebebiyle bulunduğumuz köy Türkiye metropolleri ve Avrupa ülkelerinden gelen gurbetçilerlerle doluydu. Bu insanların hepsininde ikametgahı yaşadığı şehirdeydi ve oylarını kullanmaları için izinlerini yarıda kesip oraya dönmeleri gerekiyordu, fakat yüzde yüz HDP seçmeni olan, birçok bedeller ödemiş, işkencelere maruz kalmış, kültürü ve dili asimile edilmiş, dini inançlarını hiç bir şekilde yaşamalarına izin verilmemiş bu kitleden tek bir şahıs bile gidip oyunu kullanmadı. Sebebi sorulduğunda verilen yanıtlar şöyleydi:

“Nasılsa AKP kazanacak!”

“Benim vereceğim bir oyla ne değişirki? Nasılsa kazanamayacağız!”

Oysa, “nasılsa bir şeyi değiştirmez” denilen o bir oy kullanılsa, Selahattin Demirtaş’ın cumhurbaşkanı seçilmesine yetmese bile seçimde alınan oy oranını çok büyük bir şekilde etkileyecekti. Ya da kimbilir belki de cumhurbaşkanı bile seçilebilirdi. Otuz hanelik küçük bir köyde neredeyse elliye yakın kişi oy kullanmamıştı ve çevre köyleri, ilçeleri hatta ülke genelini hesaba katarsak bu yüz binlerce kullanılmayan oy ve yönetimi değiştirebilecek çok büyük bir güç demekti.

İşte Kürtler sadece bu yüzden kaybediyor. Kürt halkı kendi gücünü ya görmüyor ya da görüyorsa küçümsüyor. Bilindiği gibi seçim barajının bir oyluk canı var ve kesinlikle barajı yıkacak o oy sizin oyunuzdur.

Bu nedenle nerede olursa olunsun insanların kendi oyuna sahip çıkması, HDP’nin çıkarabileceği en yüksek milletvekili sayısını çıkarabilmesi için gece gündüz demeden canla başla çalışması gerekiyor. İnsanlar evlerinde “nasılsa benim bir oyumla bir şey değişmez” deyip oturursa çok şey kaybeder, oysa gelecek onların ellerindedir, bunun farkında olunmalıdır.

Hiç kuşkusuz ki HDP 24 Haziran’da yapılacak olan seçimin kilit partisidir. Hiç bir şey için olmasa bile Kürtlerin, devrimci ve demokrat insanların sadece ve sadece çocuklarının geleceği için olsa bile HDP’yi seçmesi, HDP’nin en iyi sonucu alması için tüm gücünü seferber etmesi gerekiyor.

Barışa ve demokrasiye çok çok ihtiyaç duyulan bir zamandan geçiliyor ve iktidar yanlıları kazanmak için başvurabilecekleri bütün kirli oyunlara başvuracaklar. Avrupa ülkelerinde seçim çalışmaları tam bir demokrasi şöleni şeklinde geçerken, Türkiye’deki iktidar güçleri ve onun gizli ortakları ise ülkede kendilerinin sebep olduğu felaketi düzelteceğine diğer partileri hedef gösteriyor ve ötekileştiriyor. Kendi yaptıkları bütün ittifaklar adil, ama diğer partilerin bir araya gelmesi vatana ihanetmiş gibi bir tavır içindeler. Bunun yanı sıra her halükârda yanyana gelen düzen partileri HDP’ye sanki cüzzamlı ya da vebalıymış muamelesi yapıyor, dışlıyor, bir Türkiye partisi olan HDP’yi görmezden geliyor ve adeta böyle bir parti yokmuş gibi davranıyorlar. HDP’yi yok saymak Kürt halkını tümden yok saymaktır. Alevileri, Süryanileri, Êzîdîleri, Ermenileri, diğer ötekileştirilmiş halkları ve inançları kabul etmemektir. Devrimci ve demokrat insanların iradesini gaspetmektir.

HDP’den korkuyorlar, çünkü biliyorlar ki HDP bu ülkeye barışı, istikrarı ve özgürlüğü getirecek olan tek partidir. HDP halkların partisidir. HDP kazandığı zaman Türkiye’deki bütün halklar ve inançlar hep birlikte kazanacaktır.

HDP’nin barajı rahatlıkla aşacağı gün gibi ortada, fakat Osmanlı’da oyun çok. Şu anki iktidar devletin onlara sağladığı olanakları kullanarak, özgür basını susturarak, OHAL sisteminin  verdiği yetkileri kötüye kullanarak, seçim çalışmalarını ve mitingleri yasaklayarak seçimleri şimdiden manipüle etmeye başladı bile. Bu durumda iş yine seçmene düşüyor. Hem sandığa gidip oy kullanacak hem de oy kullandığı sandığı koruyacaklar. Başka yolu yok.

Bu haber 784 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
1415 gün önce
1422 gün önce
1436 gün önce
1450 gün önce
1471 gün önce
1513 gün önce
1519 gün önce
1524 gün önce
1554 gün önce
1618 gün önce
1632 gün önce
1681 gün önce
1721 gün önce
1730 gün önce
1733 gün önce
1750 gün önce
1761 gün önce
1821 gün önce
1827 gün önce
1856 gün önce
1932 gün önce
1962 gün önce
1989 gün önce
2080 gün önce
2108 gün önce
2126 gün önce
2154 gün önce
2178 gün önce
2521 gün önce
2625 gün önce