Lütfen bekleyin..

Eylem Kahraman

“Yerli malı ‘yurdun’ malı” (mı?)

19 Mart 2018, 18:49

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'de “Çiftçilerimiz Milletin Evinde Cumhurbaşkanımız ile Buluşuyor” adı altında bir saray toplantısı gerçekleştirdi. Yerli ve milli gıdanın öneminden bahseden AKP Genel Başkanı, toplantıya katılan çiftçilere “sofrasında tükettiği gıdayı dışardan alan ülkenin bağımsızlık iddiası havada kalmaya mahkumdur. Bu ülkenin son 15 yılda tarım ve hayvancılıkta nasıl ilerleme kaydettiğini en iyi sizler biliyorsunuz” dedi.

Acaba son 15 yılda nasıl bir ilerleme kaydedilmiş diye meraklanıyor ve bilgilere bir göz atıyorum.

İstatistiklere göre; 

Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye, her yıl 172 milyon dolarlık deniz ürününü Norveç, Fas ve İspanya'dan alıyor.

134.5 milyon dolarlık meyve ve sebzenin yüzde 52'si Tayland'dan, diğerleri Macaristan'dan geliyor.

Türkiye; kuru soğan, lahana, nar, karpuz, mandalina, kayısı, şeftali, sarmısak, bezelye, kırmızı ve yeşil mercimek, nohut, taze soğan ve dahi fakirin yemeği olarak bilinen kuru fasulyeyi kendisi üretmiyor, yüzölçümü kendisininkinden çok çok daha küçük olan ülkelerden ithal ediyor. 

“Yerli” ve “milli” diye yutturulan ayran bile yerli ve milli değil, tamamen yabancı. Çünkü Türkiye yılda 40 bin ton süt ve süt ürününü İrlanda ve Yeni Zelanda'dan alıyor.

134.4 milyon dolarlık patates Almanya, Hollanda ve İtalya'dan geliyor. Ceviz ve badem ABD'den, fındık Şili ve Ukrayna'dan ithal ediliyor. Turşu, nar suyu ve limon Japonya'dan alınıyor. 

Et konusunu “en iyi sizler biliyorsunuz” zaten.

Türk devleti, AKP hükümetinin çözüm masasını devirdiği 2015 yılından beri büyük bir ekonomik kriz yaşıyor. İktidar yandaşlarının yapmış olduğu anketler her ne kadar Türkiye'de yaşayan insanların “hiç olmadığı kadar mutlu” olduğunu gösterse de gidişat hiç de iyi görünmüyor.

Durum böyle olunca 27 yaşındaki Mehmet Aydın'ın sanal ortamda kurduğu bir tür kumar oyunu olan ‘Çiftlik Bank’ insanların umudu oldu. Üyelik işlemlerini tamamladıktan sonra sanal tarım yatırımları gerçekleştiren gerçek kişiler, parasına göre sanal tavuk, arı, keçi veya inek alıyor ve buraya yatırdığı parayla sanal ortamda üstüne tıkladığı hayvanı besliyor, bir süre para kaybettikten sonra güya kazanç sağlamaya başlıyordu.

Sermaye Piyasası Kurulu raporuna göre alın teri dökmeden köşeyi dönmek isteyen 77 bin 843 kişiden 511 milyon YTL toplayan Mehmet Aydın, 62 bin 877 kişiye 393.3 milyon YTL ödeme yaptı ve kalan 113.4 milyon YTL ile sırra kadem bastı. Merkezi boşaltılan ve internet sitesi kapatılan Çiftlik Bank'ın gündeme gelmesinden sonra buraya para yatıran insanlar konuyu ayrıntılarıyla araştırmaya başladı ki artık iş işten geçmişti. 

Yerli ve milli hiçbir ürünü olmayan “Yeni Türkiye”nin, eline bir torba kömür ve bir paket makarna tutuşturarak fakirliğe mahkûm ettiği bu insanlar, kendisini sanal ortamda oynanan kumar oyunlarıyla avutuyor. Şimdi gidip sorsanız “Çiftlik Bank helal değildi, ondan dolandırıldım” diyerek kendisini bile suçlarlar. Bunlara biraz da müstehaktır aslında. Çünkü Türkiye'nin şu an içinde bulunduğu durum tam da bu her vaat edilene inanan, sormayan, sorgulamayan, asla kendi hakkını aramayan, kendisini, ailesini, çocuğunun geleceğini bile bile bu iktidara mahkûm eden bu insanlar yüzündendir. 

AKP/MHP zihniyetinin halkı açlığa mahkûm ederek iktidarını koruduğunu bir türlü öğrenemediler. Bir paket makarna ve bir torba kömürle “dünyanın en mutlu insanı” olan bu kişilere hele bir de çeyrek altın verilmişse, değmeyin keyfine. Bozdurur bozdurur harcarlar artık. Dolayısıyla Efrîn işgalinde hayatını kaybeden bir Türk askerinin Kastamonu'daki cenaze töreninde AKP Kastamonu Milletvekili Murat Demir ile MHP Kastamonu İl Başkanı İbrahim Maşalacı'nın rahatlıkla kahkaha atabilmesine şaşırmamalı hiç kimse.

Türkiye'de bir takım söylemlerle uyutulan insanlar yazık ki dünyada ne olup bittiğinden habersiz yaşıyor. Onların “bilmesi” gereken konuları yandaş medya büyük bir özenle servis ediyor. Böylece AKP/MHP iktidarının peşine takılanlar Türk devletinin Amerika'yı fethettiğini, Almanya'yı dize getirdiğini düşünüyor, uluslararası arenada hızla prestij kaybettiğini bilmediği ülkesiyle gurur duyup mutlu oluyor. Ülkeyi doğru dürüst yönetemeyenler durmadan zenginleşirken onlar da aç sefil ölüyor, kendisini ölüme gönderenlerin kahkahaları eşliğinde gömülüyor…

***

Efrîn'de tarihi bir direniş sergileyen halkımız başta olmak üzere tüm halkların ve inançların Newroz Diriliş Bayramı kutlu olsun. Newroz pîroz be!..

Bu haber 704 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
999 gün önce
1006 gün önce
1020 gün önce
1034 gün önce
1055 gün önce
1097 gün önce
1103 gün önce
1108 gün önce
1138 gün önce
1202 gün önce
1216 gün önce
1265 gün önce
1306 gün önce
1314 gün önce
1317 gün önce
1335 gün önce
1345 gün önce
1405 gün önce
1411 gün önce
1440 gün önce
1516 gün önce
1546 gün önce
1556 gün önce
1573 gün önce
1664 gün önce
1692 gün önce
1711 gün önce
1739 gün önce
1762 gün önce
2105 gün önce
2209 gün önce