Lütfen bekleyin..

Haydar IŞIK

Heyva Sor a Kurdistan'a üye oldunuz mu?

31 Mart 2017, 21:05

"Vergiss nicht, an den Tag wo die Menschheit aufhört sich gegenseitig zu helfen, ist sie verloren." Kürtçesi: "Ji bîr nekin, dema mirov deste alikariye li ser hev qut bikin, we dema mirovahî ji bi temamî diqeda." Heyva Sor a Kurdistan broşüründe yer alan bu söz Türkçe şunu demek istiyor. Unutma, eğer bir gün insanlık karşılıklı yardımı keserse, o zaman yok olmuştur. Okurlarımdan ricam bu sözlerin derinliğini düşünsünler.

Kürt halkının yaşadığı ülkelere bakalım.

Türkiye vuruyor, katlediyor, Kürtleri Güney'e ve Avrupa'ya sürüyor. 90 lı yıllardan günümüze kadar Kuzey halkı gün görmedi. Sadece katliam yaşadı. Botan Güneye sığındı. Binlerce insanımız hala Mahmur'da yaşıyor. 4000 köyümüz bu yıllarda yerle bir edildi. 4 milyon Kürt göçe zorlandı. Asit kuyularına atılanlar, Türk devletinin kontraları tarafından katledilenler on binlerle anılmaktadır. Uzağa gitmeye gerek yok. Daha geçen sene SUR, CİZRE, ŞIRNAK, NUSAYBİN, GEWER ve daha onlarca kasaba ve beldemiz Türk devlet güçleri tarafından kendi deyimleriyle, "yerle yeksan edildi." Cizre'de bodruma sığınan insanlar diri diri yakıldı. Bakur'da Kürdün dili yasak, kimliği yasak, kültürü yasak ve Kürdün politik örgütlülüğüne de yasak ve baskı getirilmiş. HDP milletvekilleri içerde, halkın seçtiği belediye başkanları hapiste. Kürt hak talep edince, devlet öfkeleniyor. Çünkü hakkın yok. Türklere verilen hakların ne fazlasını ne de azını istiyorum diyen, zindanda çürüyor. Anlayacağınız Kürde insanlık güneşi altında yer vermek istemiyorlar.

Irak 80 li 90 lı yıllarda önce Halepçe sonra Enfal Operasyonuyla milyonlarca Kürdü İran ve Türkiye'ye sürdü. İyi hatırlıyorum Güneyli kardeşlerimiz Kürdistan dağlarında açlık, kış koşulları ve soğuk vurgunundan her gün, bin iki bin kişi ölüyordu. Televizyon ekranı karşısında bu ölümlere tanık olurken, sosyalize olmuş bir Kürt olarak acı duyuyor, hatta çare olmadığını bildiğim halde ağlıyordum. Sonra bir Alman kuruluşu MEDİCO INTERNATIONAL'a gücüm oranında para göndererek halkıma yardım etmeye çalıştım. Aynı yıllarda Alman arkadaşlarımla "Dibistan Schule für Kurdistan" (Kürdistan'a bir okul) projesi kurup 1992 yılında Duhok yakınlarında üç köy okulu yapmayı başardık. Yine bu yıllarda HEYVA SOR A KURDİSTAN kuruluşunu duyunca ona üye oldum.

Geçen hafta Heyva Sor a Kurdistan Başkanı Dr. Rojvan, Yönetim Kurulu üyesi Vahdettin Bey ve Gazeteci Elif Sonzamancı ziyaretime geldiler. 25 sene üyesi olduğum için büyük bir incelik gösterip Heyva Sor a Kurdistan'ın bir plaketini verdiler. İnanın çok sevindim. Ayrıca hasta olduğum için ziyarete geldiklerinin beklentisi içindeydim. Ama Elif durmadı bir de röportaj yaptı. Buraya kadar yazdıklarım sadece açıklama olarak algılansın. Bundan sonrası ise benim bir türlü anlamadığım Kürtlerin duruşudur.

Sadece Almanya'da bir milyona yakın Kürt yaşıyoruz. Peki Heyva Sor a Kurdistan üyesi ne kadar diye sorsanız, cevaba utanırsınız. Sadece ve sadece 1.600 kadar. Oysa bu kuruma üye olmak insanlık gereğidir. Kürtleri bölen devletler haklarını vermedikleri gibi bir de orantısız bir savaş açmışlar. Evi bombalanan, yaralanan, sakat kalan Kürde kim yardım ulaştıracak? Bizim vereceğimiz aidatlarla Heyva SOR yardımı ulaştıracak. Peki sen diasporada aydınlanan Kürt, sen ne yapıyorsun?

Bugün bu konuyu yurtsever bir arkadaşla konuştum. "Ne yapsın Kürtler? Aidat veriyor, başka yardımlar yapıyor, velhasıl her Kürt on yere para veriyor." dedi. İlave etti, "Tabii isterim ki Heyva Sor a da yardım yapsalar."
Kürt yardım ediyor olabilir. Ancak elden verilen yardımların faydası görülmüyor. Düşünün! Eğer on bin Kürt bankadan Heyva Sor a ayda 5€ , 10 € veya daha fazla bütçesine göre yardım yapsa, Alman devleti ve kurumları Türkiye'nin baskısıyla bu kurumu kriminalize edemezler. İşte zurnanın zırt dediği nokta burasıdır. Ben 25 senedir banka ilişkim üzerinden Heyva Sor a Kurdistan'a aidat veriyorum. Bugüne kadar kimse rahatsız olmadı. Bir almanın Kızılhaç'a aidat verdiği gibi, ben de Kürt yardım kurumu Heyva Sor'a veriyorum. Eğer on bin Kürt resmi yollarla yardım yapsaydı, Heyva Sor uluslararası bir resmiyet kazanırdı. Kızılhaç, Kızılay, Kızılaslan gibi dardaki insana yardım ulaştıran saygın bir kurum olurdu.

Düğün ve bayram günlerinde verilen yardımlar şüphesiz saygındır. Ama Kürtler insanlık güneşi altında yer almak istiyorlarsa, önerim; siyasetler üstü bir hayır kurumu olan Heyva Sor a mutlaka banka ilişkisi üzerinden yardım vermeliler. Böylece Kürt kurumuna statü kazandırılır ve kriminalize edilmesi engellenir. Ben Avrupa'da yaşayan Kürtleri tanıyorum. Bankan üzerinden yardım et deyince, bin dereden su getirip kabul etmez veya elden veririm derler. Köylü kurnazlığı. Her Avruplının göstereceği medeni cesareti bizim Kürtler gösteremiyor.

Onun için bu yazım, Almanya ve Avrupa'da doğup burada okuyan ve çalışan genç nüfusadır. Medeni cesaret sosyal olmanın başlıca kriteridir. Gençler bu kuruma önem vermeli yönetime girmeliler. Eskiden yöneten arkadaşlar Almanya kanunlarına vakıf olmayabilirler. Hata yapmış olabilirler. Ama Kürtlerin bir iddiası var. Bu Yüzyılda özgürlüğüne kavuşmak. Bunun için yapılması gereken birincil iş, gençlerin bu kuruma bankası üzerinden yardımlarını ulaştırmaları ve Kızılhaç gibi bir kurum haline getirmeleri olmalıdır. Her genç çevresindeki gençleri uyarmalı ve kısa sürede Heyva Sor on bin üyeye ulaşmalıdır. Şimdiki Başkan Dr. Rojvan genç bir kardeşimiz. Heyva Sor u tam bir yardım kurumu haline getirmiş. Dardaki her halka insani yardım ulaştırmak istiyor. Bu yazı genç nüfus ve Alman arkadaşları arasında bir kartopu reaksiyonu yaratır umarım. Gençler sosyal medya üzerinden birbirlerine ulaşsa ve Heyva Sor a Kurdistan'a on bin üye kazandırsa, inanıyorum ki
halkına büyük hizmet ederler.

Kürt halkı kanarken, Cizre'de bodrumda insanlar yakılırken ve Cumhurbaşkanı Erdoğan bu hafta Avrupa ülkelerine faşist deyip kızdıktan sonra "Dün 34 PKK'li öldürdük!" diye övünüyorsa, burada demokratik ülkelerde yaşayan Kürtlere düşen önemli görev, halkının kanayan yarasına dermen olmaktır. Bu da Heyva Sor a Kurdistan'a üye olmaktan geçer. Gençler halkının geleceği, umudu, güveni ve yarınıdır. Bir de Avrupa gibi bir yerde sosyalize olmuşlarsa, medeni cesaret dolu korkusuz yaşıyorsa, halkına büyük hizmet edebilirler. Heyva Sor a üye olun, üye yapın, kurumunuza sahip çıkın.

www.haydar-isik.com
haydar-isik@gmx.de
https://www.facebook.com/haydar.isik2
https://twitter.com/#!/yazarhaydarisik

Bu haber 2198 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
575 gün önce
700 gün önce
755 gün önce
837 gün önce
857 gün önce
890 gün önce
942 gün önce
968 gün önce
1015 gün önce
1019 gün önce
1045 gün önce
1145 gün önce
1151 gün önce
1205 gün önce
1221 gün önce
1245 gün önce
1309 gün önce
1330 gün önce
1363 gün önce
1394 gün önce
1418 gün önce
1494 gün önce
1529 gün önce
1537 gün önce
1579 gün önce
1624 gün önce
1635 gün önce
1660 gün önce
1668 gün önce
1728 gün önce
1737 gün önce
1753 gün önce
1754 gün önce
1773 gün önce
1782 gün önce
1789 gün önce
1800 gün önce
1854 gün önce
1864 gün önce
1878 gün önce
1885 gün önce
1888 gün önce
2039 gün önce
2051 gün önce
2057 gün önce
2108 gün önce
2137 gün önce
2158 gün önce
2417 gün önce
2439 gün önce
2500 gün önce
2504 gün önce