Lütfen bekleyin..

Haydar IŞIK

Devlet kabadayılığı

19 Mart 2017, 13:22

Cengiz Han, hay huy deyip oraya buraya saldırırmış. Tarihçiler,Türklerin çok gurur duyduğu bu zatın 5 milyon insan katlettiğini yazıyor. Almak istediği şehre saldırırken, askeri yerden toz kaldırmak için atların arkasına bazı şeyler bağlarmış. Ortalık toz duman olunca, büyük bir ordunun üzerine geldiğini sanan şehir teslim olurmuş. Aslında bugün AKP İslamcılığı ile MHP ırkçılığı Cengiz Han'ı oynuyor. Ortalığı toz dumana boğmuşlar. Böylece Avrupalıyı korkutacaklarını sanıyor, ya da o kadar basiretsiz, o kadar ilkel olmalılar ki, bu toz dumanı kaldırmakla nasıl gülünç duruma düştüklerinin farkında değiller.

Batı dünyasının ortak değer gördüğü bir çok kavramı ortadan kaldıran, toz duman içinde el çabukluğuyla eğip büken Türk yetkililer neyi amaçlıyor? Ben iyiyim sen kötü. Hollanda'ya "Muz Cumhuriyeti" diyorlar. Oysa bu kavram Güney Amerika'daki Costa Rica, Guatemala, Ekvator gibi ülkeler için söylenir. ABD kapitali rüşvet verir oralarda, darbeler yapar, istediğini iktidara getirir. Karşılaştırdığımızda Hollanda'da darbeler yok, istisnalar hariç rüşvet de yok. Peki Türkiye? Daha iki yıl önce ayakkabı kutularında paralar, bakanın hediye aldığı yarım milyonluk kol saati, parayı sıfırla ses kayıtları, gemi filoları ve daha pek çok irtikapları basına yansıdı. Ama sütten çıkan ak kaşık gibi duruyorlar. Ayrıca en çok darbe yapılan ülke Türkiye olunca, bu Hollanda'ya "Muz Cumhuriyeti" demek ne anlama geliyor? Aslında bu tanıma tıpa tıp Türkiye uyuyor, Hollanda değil.

Bir Türk protestocuyu polis köpeği ısırıyor. Çok kötü bir görüntü. Aile Bakanı Hanım konsolosluğa bırakılmamış. Bu nedenle "Hollanda devlet terörü uyguluyor." diyorlar. Devlet terörünün ne demek olduğunu bütün dünya Türkiye'den öğreniyor. Kürtlere yapılan devlet terörünü örtmek için, bu şekilde baskın çıkıp kendisini temiz gösteriyorlar. "Almanya PKK teröristlerini barındırıyor." derken, ülkesindeki devlet şiddeti ve terörünü gizlemeye çalışıyor. Başbakan, Almanya'da "Asimilasyon insanlığa karşı işlenen suçtur." diyor, Türkiye'de 20 milyon Kürdün anadili yasak altında tutuluyor.

Önce Almanya'ya faşist ve Nazi dediler, sonra Hollanda'ya faşist ve Nazi torunları, hatta hızını alamayan Çavuşoğlu, Hollanda'ya faşizmin başşehri ünvanı verdi. Hitler'in "Kavgam" kitabı Türkiye'de bestseller olduğuna göre AKP dincileri ve MHP ırkçıları okumuş olmalılar. Diyeceksiniz ortalık öylesine primitiv ki okumadan da doğruyu ben biliyorum, söylediğim doğrudur, anlayışı var. Benim gibi düşünmeyen ise haindir. Hitler, iktidarına yol açan SS ve SA ları kurup önce mazlum Yahudi halkınının tüm haklarını, yaşam hakkı dahil ortadan kaldırdı. Sonra kendisine muhalefet eden demokratik güçlerin üzerinden silindir gibi geçti. Günümüzde AKP ve MHP ortaklığı ne yapıyor?

TEK
MİLLET BAYRAK VATAN DEVLET İÇİN
# EVET

Kürdistan'a mezar sessizliği getiren, onlarca şehir ve kasabayı yerle yeksan yapan, BM'ye göre 2000 kadar sivil insanı katleden, yarım milyon Kürdü göçerten bu "Evet" isteyen tek adam sistemidir. Daha başkan olmadan bunları yapan, bir de başkan olursa Kürtleri gaz odalarına göndermez mi? Dersim'de mağaralara sığınan yaşlı, kadın ve çocukları Kemalist ordu Alman gazıyla zehirledi. Onun için İhsan Sabri Çağlayangil: "Neticeyi söylüyorum. Mağaralara iltica etmişlerdi. Ordu zehirli gaz kullandı. Mağaraların kapısının içinden. Bunları fare gibi zehirledi. Yediden yetmişe o Dersim Kürtlerini kestiler. Kanlı bir hareket oldu. Dersim davası da bitti. Hükümet otoritesi de köye ve Dersim'e girdi. Dersim böyle bitti...." diye devletinin sadık memuru Kemal Kılıçdaroğlu'na konuşur.
Öbür yandan Hollanda'ya "faşist" demek, bu kavramın içinde taşıdığı barbarlığı hafife çekmek demektir. Hollanda'ya faşist demek, soykırım uygulanan 6 milyon Yahudi'ye hakarettir. Başka bir deyişle faşizmi relative etmek, önemsiz görmektir.

Yukardaki plakat, "Tek millet, tek bayrak, tek vatan" Hitler faşizminin Türkiye versionudur.

20 milyon Kürdü bütün temel haklarından mahrum etmek faşizmdir. Kürtler, Hitler'in Yahudisidir. Bütün bu kavramları isteğince eğip büken, siz faşist biz demokratız derse ne dersiniz? "Türkiye'deki demokrasi batı ülkelerinde yok." deniliyor. Oysa demokrasi kişiye, kuruma, devlete göre eğip bükülecek bir kavram değildir. Avrupa ülkelerinde burjuva demokrasisi var. Demokrasinin evrensel bir tanımı var. İslamın kurallarına dayalı, Şeriat getirmeyi öngören bir düzen kuran Türkiye ise demokrasiden fersah fersah uzaktır. "Allah-u Ekber" deyip insan kesen, insanları linç eden, İslam adına hırsızlık yapan, yalan söyleyen, sahtekarlık yapan, Kürt şehirlerini bombalayıp yerle yeksan eden sistemde demokrasi olabilir mi? Ama çok amaçlı bir tarzda bu kavramları karıştırılıyor, eğip bükülüyor, toz duman çıkarıyor ki, kendileri aynada görünmesinler. Biz ne dedik? "Tek millet!"(...) Bunu duyan Türk halkı da 30'lu yıllardaki Almanlar gibi "Heil Hitler!" deyip koroya katılıyor.

Bütün bunlara rağmen, yukardaki "Teklik"afişinin altında konuşan Kürtler kendisini inkar ediyor mu, ediyor. Yeri gelince de HDP'liler Kürt değiller, onlar Kürtçe bilmiyor, dediklerini anımsayın. Çıkar için fır dönen bu fırıldaklara sormak lazım. "Tek millette" sen yoksun. Kimliğin tanınmıyor, dilin ve kültürün yasaklı. Tek bayrakta yoksun. SUR, Cizre ve diğer Kürt şehirleri o bayrağın gölgesinde yerle yeksan yapıldı. Cizre'ye HDP'li milletvekili, hatta AKP'li bakan bile sokmadılar. Neden? Çünkü o bayrağın altında öldürülmesi gereken unsur olarak görülüyorsun. Tek vatan diyorlar. Kürdistan benim vatanım diyemiyorsun. Kürt var Kürdistan var, diyenin gözlerini oyuyorlar. Tek devlet diyorlar. Kürdü potansiyel tehlike gören, Kürde insanlık güneşi altında bir metrekare bile yer vermeyen, en iyisi tüm Kürtleri bir bardak suda boğmayı politik strateji edinen Türk devletinin devletinde sen yoksun. Buna rağmen Mehdi Eker ve diğer AKP'li Kürtler bu plakatın altında "EVET" deyin, konuşması yaparsa inandırıcı olabilirler mi?

Ama Kürtler acayip bir millet. Kemalistler Dersim'e yol yaparken müteahhit Kürtlerdi. Kışlalar ve at tavlaları onlara yaptırıldı. Yollardaki amele onlardı. Askere iaşe taşıyan onlardı. "Dersim'e medeniyet getireceğiz." dediler. Sonra 1937/38 yıllarında 70.000 Kürdü, kadın-erkek-yaşlı-genç ve çocuk imha ettiler. Ben bu soykırımda dünyaya gelen biri olarak çocukluk yıllarımdaki anlatımlardan biliyorum. En sadık Türk dostu aileler, Türk subayıyla kardeşlik tutanlar ve devlete toz kondurmayan işbirlikçiler aileleriyle beraber katledilmişler. Size çok sayıda isim verebilirim. Yukardaki plakat altında Kürde ayar verenlerin başına gelmez mi? Gelir. Gelir hem de en ağırından gelir. AKP İslamcılığı, MHP Türkçülüğü ile sarmaş dolaş olunca, bundan AKP Kürdü olsan bile kurtulamazsın.

Tarihi ciddiye almayanın sonu hüsrandır. AKP'li Kürtler bu devletten kurtulacağını sanmasınlar. Sıra onlara gelecektir. Hele hele başta Barzani aklını toplasın. Kuzey bitirilirse, sıra Rojava'ya gelir. Nitekim Türk devleti Rojava'da Kürtlerle savaştadır. Onlar biterse sıra Barzanistan'a gelecektir. 50 Kürt kasabasını bombalayan, Hewler, Duhok ve Zaxo'yu niye bombalamasın. Nasıl olsa bizim toprak deyip Misak-ı Milli sınırları içinde görüyorlar. Hele bir başkan olsun şimdiki Reis, nasıl olsa herşey elinde, referandum sonucu avucunda, yaşayan görür.

Bugünlerde galiba anketler kötü olmalı ki, Avrupa ülkelerinde yaşayan taraftarlarına hitap için Malkoçoğlu olup akına başladılar. Devlet kabadaylığı yapıp bir bardak suda fırtına kopardılar. Oysa Avrupa'da yaşayan Türklerin %60 hatta daha fazlası AKP+MHP'lidir. Daha fazlasını alamayacağını bildiği halde, neden Avrupa'ya savaş açmışlar? Sultan yakında Nemse'ye sefere çıkacak.
Bunun bir tek nedeni var, "Tekliği" iktidar yapmak.

Kürtler "Tek devlet, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek dil ve tek din-Hanefi Mezhebi"nden olmadıkları halde kendisini inkar edip EVET derse, ya da BOYKOT ederse, ayağına sıkmış olmaktan öte zarar görür. Ya da vicdan, şeref, haysiyet ve namus sorununda zayıflığını gösterir. AKP'yi 2002 de iktidara Kürtler getirdi. Şimdi hangi durumdayız? Roboski, Bave Xerabe, Kobane, şehitlikler, Sur, Cizre vd... Unutulur mu?

Kürd'ün oyu HAYIR olmalıdır. Kürt, önce insan sonra vicdan ve namus gereği HAYIR demelidir.

www.haydar-isik.com
https://www.facebook.com/haydar.isik2
https://twitter.com/#!/yazarhaydarisik

Bu haber 1911 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
869 gün önce
993 gün önce
1049 gün önce
1131 gün önce
1150 gün önce
1183 gün önce
1235 gün önce
1261 gün önce
1309 gün önce
1313 gün önce
1338 gün önce
1438 gün önce
1444 gün önce
1498 gün önce
1515 gün önce
1538 gün önce
1603 gün önce
1624 gün önce
1657 gün önce
1687 gün önce
1712 gün önce
1788 gün önce
1822 gün önce
1831 gün önce
1873 gün önce
1917 gün önce
1929 gün önce
1954 gün önce
1961 gün önce
2022 gün önce
2031 gün önce
2046 gün önce
2048 gün önce
2067 gün önce
2076 gün önce
2082 gün önce
2093 gün önce
2148 gün önce
2157 gün önce
2171 gün önce
2178 gün önce
2182 gün önce
2332 gün önce
2344 gün önce
2350 gün önce
2401 gün önce
2430 gün önce
2451 gün önce
2710 gün önce
2732 gün önce
2793 gün önce
2797 gün önce