Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Avrupa'daki STK'ler: İşgale karşı sesimizi yükseltelim

Avrupa'daki STK'ler: İşgale karşı sesimizi yükseltelim

11 Haziran 2021, 08:59

Dersim İnşa Kongresi (DİK) dahil Avrupa'daki sivil toplum kurumları, ortak bir açıklama yaparak Türk devletinin işgalci saldırılarına karşı herkesi sesini yükseltmeye çağırdı.

Avrupa'da faaliyet yürüten dernek, platform ve inisiyatifler, Türk devletinin işgalci saldırılarına karşı ortak yazılı açıklama yaptı.

Dersim İnşa Kongresi (DİK) dahil 9 kurumun yaptığı ortak açıklamada şunlar belirtildi:

"5 Haziran günü Güney Kürdistan'ın Metina bölgesinde Kürtler için oldukça tehlikeli ve yürek acıtan bir gelişme yaşandı. Yaşanan bombalamada beş peşmerge hayatını kaybederken, bir kısım peşmerge ise yaralı kurtuldu. Kürdistan halkı ve halkımızın dostları, bu elim olaydan dolayı büyük kaygı ve üzüntü içindeyiz. Diasporadaki biz Kürdistanlı sivil toplum kurumları olarak, yaşanan can kayıplarından ötürü üzüntü duyuyor, Kürtler arası savaşı körükleyen ve provoke eden bu gelişmeyi yüreğimiz ağzımızda büyük endişe ile izliyoruz.

 'TÜRK DEVLETİ BÖLGEYİ KUŞATMAYA ALIYOR, BOMBALIYOR'

Türk devletinin Metina, Zap ve Avaşin’e dönük işgal girişimi olanca şiddeti ile devam ediyorken bu olayın yaşanmış olması manidardır.
Türk devleti, Başûr’da oluşturduğu üslerden kaldırdığı helikopterler ve zırhlı mekanize birliklerle bölgeyi kuşatmaya çalışırken, savaş uçakları ile Kürtlerin köylerini ve doğasını bombalamakta, Bakûr ve Rojava ile birlikte Kürdistan’ı işgal etmek istemektedir. Şu ana kadar onlarca Kürt ve Keldani köyü boşaltılırken, bölgedeki köylülerin tarla, bahçe ve ormanları yakılıyor, bölgenin ormanları kesilip Türkiye’ye götürülüyor. Binlerce insan yerinden yurdundan zoraki göçertiliyor.
Recep Tayyip Erdoğan'ın, 2 Haziran'da dünyanın gözleri önünde Kürtlere yönelik soykırım tehdidi olarak 'Maxmûr mülteci kampını temizleyeceğiz" demesinin üzerinden çok zaman geçmeden, Medya Savunma Alanları'na dönük eş zamanlı Maxmûr kampını bombalamışlardır.
Maxmûr Kampı'nda, Türk devletinin zulmünden kaçan çocuk, kadın, yaşlı 15.000 sivil Kürt yaşıyor. Türk devleti Kürt işbirlikçilerinin yardımı ve dış güçlerin sessizliğinden aldığı güçle Kürt soykırımına soyunmuş bulunmaktadır. Kürtlerin bu soykırımı boşa çıkarmalarının tek yolu, Türk devletinin soykırımcı politikasına karşı ortak ulusal duruşu sergilemelerinden geçer.

'TÜRK UÇAK YA DA SİHA'LARI VURDU'

Metina’ya gönderilen özel birlikler hangi amaçla gönderilmiş olunursa olsun, alandaki gerilla güçlerinden habersiz ve diyalogsuz gönderilmesi yanlış ve tehlikeli olmuştur. Öyle anlaşılıyor ki Türk devleti, hem bu yanlış girişimi organize etmiş hem de provokatif saldırı içinde olmuştur.
Bölgeden gelen son haberlere göre, katledilen birliğin aracı, Türk uçak ya da SİHA’ları tarafından vurulmuştur. Türk Devleti Kürtler arası çelişkilerden, ayrıksı duruşundan dün olduğu gibi bugün de azami faydayı sağlamanın peşindedir. Kürdistan'ı işgal etmesinin Kürdü bölgesel, aşiretsel, inançsal, mezhepsel ve düşünsel olarak parçalı olmaya zorlamaktan geçtiğini çok iyi biliyor. Dört parçadan elli milyon Kürt, bunun bilinci ile hareket etmeli, Kürtler için felaket anlamına gelecek iç çatışmanın önüne geçmenin acil görevini üstlenmelidir.

'HERKES TÜRK DEVLETİNE SESİNİ YÜKSELTMELİ'

Halkımız ve dostları Türk devletinin bu kirli savaşına ve işgaline karşı sesini yükseltmelidirler. Kürt iç çatışmasıyla Kürtlere ve Kürtler şahsında Ortadoğu halklarına karşı imha konsepti dayatılıyor. Bu konsept kazanır, Kürtler kaybederse bütün insanlık kaybeder. Türk devletinin ve ortaklarının bu planı kazanırsa DAİŞ kazanır. Bu açıdan başta Kürt ulusu olmak üzere, Ortadoğu halklarını ve dünyanın demokratik kamuoyunu, insanlığa karşı işlenen soykırımcı uygulamalara  karşı seslerini yükseltmeye çağırıyoruz.
Kürt güçleri arasındaki sorunlar diyalog yoluyla çözülmelidir. Bunun için yaklaşık bir yıldır Kürt güçleri arasında barış ve diyalog çabaları sürüyor. Bu çabalar böyle provokasyonlara kurban edilemez!

ULUSAL BİRLİK ÇAĞRISI

Biz aşağıda imzası olan Kürdistanlı sivil toplum kurumları olarak tüm Kürdistani yapıları ve güçleri ulusal birliğe çağırıyoruz. İşgale ve  faşizme karşı birlikte olursak kazanacağımızı hatırlatıyor, sömürgecilerin oyununa gelinmemeli diyoruz. Dün bizi dörde bölenlerin insafına sığınmak, onlardan medet ummak nasıl ki bize büyük kaybettirmişse, bugün de bize kaybettirmek istiyorlar. Bu oyuna gelmemeli, aramızdaki her tür sorunu diyalogla çözmeyi başarmayı gerçekleştirmekten başka yol yoktur. Provokatif bu hain olayı ve arkasındaki gücü teşhir ederek, Kürt birliğini bir adım daha ileriye taşımak her Kürdün görevi olmalıdır!
Vicdan sahibi tüm Kürt akademisyenlerini, entelektüel, gazeteci, yazar, iş insanı, sanatçı, siyasetçi, kültür, edebiyat ve basın dünyasındaki bütün şahsiyetleri gerekli tepkilerini ortaya koymaya, işgale ve soykırıma karşı durmaya ve birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz."

AÇIKLAMAYI YAPAN KURUMLAR

Açıklamada imzası olan Yerel Dernekler Platformu kurumları ise şunlar:

DİK (Dersim İnşa Kongresi)
FEDA (Demokratik Alevi Federasyonu)
MARDEF (Maraş Demokratik Dernekler Federasyonu)
PKAN (Orta Anadolu Kürtleri Platformu)
DSKD (Dersim Soykırımı Karşıtı Derneği)
AKKM (Avrupa Koçgiri Kültür Merkezi)
AHD (Almanya Hınıs Derneği)
MKİ (Malatya Kürecik İnisiyatifi)."
İGX (İnisiyatife GeleXınuse)."

Bu haber 392 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Dersim İnşa Kongresi (DİK) dahil Avrupa'daki 8 sivil toplum kurumları, ..