Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / DİK, Kadın Meclisi; Gülistan Doku’ya sahip çıkalım!!

DİK, Kadın Meclisi; Gülistan Doku’ya sahip çıkalım!!

04 Ocak 2021, 20:10

Dersim İnşa Kongresi (DİK) Kadın Meclisi, 5 Ocak 2020 Yılından bu yana kayıb olan ve kendisinden 1 yıldır haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülüstan Doku için, 'Bütün kadınlara çağırımızdır; Gülistan Doku’ya sahip çıkalım!!' dedi.

Dersim İnşa Kongresi (DİK) Kadın Meclisi yapmış olduğu basın açıklamasında,'Bıkmadan usanmadan yılmadan soracağız, Gülistan Doku Nerede?' diye sordu ve bütün kadınları ortak mücadeleye çağırdı.

DİK-Kadın Meclisi'nin 'Kamuoyuna ve bütün Kadınlara Çağrımızdır' adlı basın açıklaması şöyle;

Gülistan Doku nerede?

Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku'dan 5 Ocak 2020'den bu yana haber alınamıyor. Aradan geçen 1 yıla rağmen, aramalardan ve savcılık soruşturmasında bir sonuç alınmadı. Dersim gibi dört yanı kameralarla donatılmış kentte, kayıp bir Üniversite öğrenicisinden haber alınamaması organize bir durumla karşı karşı olduğumuzu gösteriyor.

Gülistan Doku’nun kaybolmasında baş şüpheli  Zaynal Abakarov isimli şahısla ilgili ilk günden itibaren etkin bir araştırma yapılmadı.

Doku soruşturmasını Zaynal Abakarov üvey babası Engin Yücel’in 

görevlisi olduğu Tunceli Asayiş şube tarafından yürütülmesi ise karanlığın başladığı noktadır.

İlk günden beri Gülistan’ın intihar ettiği iddia edilerek dikkatler baş şüpheli olan Zaynal Abakarov ve polis olan üvey babası Engin Yücel’den uzaklaştırıldı. Abakarov gözaltına alınmadı, sorgulanmadı, üvey babası görevden uzaklaştırılamadı. Her ikisini korundu ve kollandı. Kentten ayrılmalarına izin verildi.

Son bir yıl içinde yaşananlar gösteriyor ki, Gülüstan Doku bir devlet organizasyonuyla kaybedildi. Dersim İnşa Kongresi Kadın Meclisi  olarak; Gülistan Doku’nun kaybedilmesinin sorumlusu olarak; gerçeklerin üstünü bilerek örten Tunceli Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, etkin soruşturma yürütmeyen Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı, İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’nı görüyoruz.

Dersim başta olmak üzere, Kürdistan ve Türkiye’de kadınlar sistematik olarak devlet ve erkek şiddetiyle karşı karşıyadır. Devletin Dersim’de ve Kürdistan illerinde uyguladığı özel savaş politikalarının farkındayız. Gülistan Doku’nun kaybedilmesinin, İpek Er’in katledilmesinin peşini bırakmayacağız. Gerçekler ortaya çıkarılana ve failler hesap verene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

Bütün kadınlara çağırımızdır; Gülistan Doku’ya sahip çıkalım!!

Devletin kadınlara yönelik özel savaş politikalarına karşı örgütlenelim.

Bıkmadan usanmadan yılmadan soracağız:

Gülistan Doku Nerede?

Dersim İnşa Kongresi (DİK) Kadın Meclisi

Bu haber 284 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Dersim İnşa Kongresi (DİK) Kadın Meclisi Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve F..