Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / ‘Erkek devlet adaletine karşı gerçek adalet için mücadele edelim’

‘Erkek devlet adaletine karşı gerçek adalet için mücadele edelim’

25 Kasım 2020, 19:26

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla mesaj gönderen Kocaeli Kandıra F Tipi Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde tutuklu bulunan kadın siyasetçiler, “Erkek devlet adaletine karşı gerçek adalet diyoruz. Şiddetsiz, özgür yarınlar ancak kadınların örgütlü mücadelesi ile kurulacak” dediler.

BM Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etse de kadınlar şiddet görmeye, öldürülmeye ve istismara uğramaya devam ediyor.

Kadınlar “Şiddet, ölüm, istismar kaderimiz değildir. Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” diyerek her yıl olduğu gibi bu yıl da sokaklarda olacak. Kadınlar bir taraftan bulundukları her alanda haklarını korumak için mücadele yürütürken, diğer yandan ise mücadele yürütürken, cezaevlerine konuluyor.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Kocaeli Kandıra F Tipi Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın aralarında bulunduğu kadın siyasetçiler, mesaj gönderdi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla mesaj gönderdi.

MA’da yer alan haberde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Basın Bürosu tarafından paylaşılan tutuklu siyasetçilerin mesajları şöyle:

YÜKSEKDAĞ: BİRLİKTE KAZANACAĞIZ 

HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ: Umutla, dirençle, dayanışmayla merhaba. Bizlere dayatılan şiddet, ölüm, zulüm düzenini; kadın, yaşam ve özgürlük düzenine dönüştürmek için el ele veren kadınları selamlıyorum. Sokakları özgürleştiren kadın direnişi bu 25 Kasım’da da bizlere yeni yollar açacak. Şiddetin her türlüsüne karşı dayanışmanın ve mücadelenin yeni türlüsünü keşfedeceğiz. İçeride, dışarda, okulda, fabrikada, sokakta, tarlada kadınların uyanan bilinci ve özgürleşen hareketi yeni bir tarih yazacak. Birlikte kazanacağız. En içten sevgilerimle.

TUNCEL: ERKEK DEVLET ADALETİNE KARŞI GERÇEK ADALET 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel: Bir 25 Kasım daha biz kadınlar dayanışmayı büyütüyoruz. Bize dayatılan erkek egemen kapitalist düzeni reddediyor, geleceğimiz için örgütleniyoruz. Eşit, özgür, demokratik barış içinde sağlıklı bir yaşamı, hayatı doğayı savunuyoruz. Erkek devlet adaletine karşı gerçek adalet diyoruz. Kadına yönelik her türlü ayrımcılığa, tacize, tecavüze, katliamlara, işgale, tecride karşı ‘ Em xwe diparêzen’ diyoruz. İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere bin bir emekle elde ettiğimiz kazanımları korumak için direnişi, mücadeleyi büyütüyoruz. Kahkahalarımızla, danslarımızla büyüyen örgütlü gücümüzle dayanışmayla faşizme karşı yürüyoruz. Biz içeride, siz dışarıda…

KIŞANAK: ŞİDDETSİZ, ÖZGÜR YARINLAR KADINLARIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELESİYLE KURULACAK 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önceki dönem Eşbaşkanı Gültan Kışanak: Biz kadınlar içeride, dışarıda hayatın her alanında erkek egemen baskı ve şiddete karşı mücadele ettik, ediyoruz. Biz kadınlar şiddetsiz, özgür ve yarınların ancak kadınların örgütlü mücadelesi ile kurulacağını biliyoruz. Biz kadınlar kadın cinayetlerini, kadına yönelik her türlü şiddet ve ayrımcılığı durdurmaya kararlıyız. Kadın dayanışmasını ve mücadelesini büyütmek dileğiyle tüm kadınlara selam sevgilerimle…

ŞAHİN: SINIRLAR DA DUVARLAR DA AŞINMAK İÇİN VAR 

Dersim Belediyesi önceki dönem Eşbaşkanı Edibe Şahin: Kadınlar olarak dünyaya geldiğimiz andan itibaren erkek egemenlikli sistem bizim için sınırlar çizmeye yetmedi, duvarlar örmeye başladı. Bizler de kadınlar olarak yaşamımızdan biliyoruz ki sınırlar da duvarlar da aşınmak için vardır. Yeter ki yürekler bir olsun; ellerimiz buluşsun. Şiddetin her çeşidini durduracak güç örgütlü duruşumuzla olacaktır. İnançla umutla kucaklıyorum.

DEMİREL: KADIN KATLİAMINI DURDURACAK OLAN ORTAK MÜCADELEDİR 

HDP önceki dönem Milletvekili Çağlar Demirel: Bir kadın olarak yaşamım boyunca kadına yönelik şiddetle mücadele etmekle geçti. Bugün burada bulunmamızın nedenlerinden biri de kadınların haklarını savunmak ve kadına yönelik her türlü devlet ve erkek şiddetine karşı olmamızdan kaynaklıdır. Günde onlarca kadın şiddete uğruyor ve kadın katliamları yaşanıyor. Kadın katliamını ve şiddetini durduracak olan kadınların birlik ve ortak mücadelesidir. AKP-MHP iktidarının yürüttüğü politikalardan en fazla etkilenen ve politikalarının ötekileştirdiği kesim kadınlardır. Şu anki iktidar kadınlardan ve kadın mücadelesinden korkuyor. Çünkü kadınlar her türlü baskıya ve şiddete onurlu direnişleriyle karşı çıkıyor ve iktidarın politikalarını kabul etmiyor. Bizler siyasi rehineler olarak burada tutuklu bulunsak da kadın mücadelemiz ve direnişimiz devem ediyor ve edecek de. Bütün zorlukları aşacak olan kadınlardır. Bu konuda umutluyuz, cesaretliyiz ve mutlaka kazanacağız. Tüm kadınlara selam, sevgi ve saygılarımı iletiyorum.

YILDIRIM: KADINA ŞİDDET GÜZEL OLAN HER ŞEYE YÖNELİKTİR 

HDP önceki dönem Milletvekili Gülser Yıldırım: Öncelikle ‘kadına yönelik şiddet’ cümlesini özü itibari ile reddederek başlamak istiyorum. Kadına yönelik şiddeti; yaşamın güzelliğine, hakikatine, öze yönelik şiddet olarak görüyorum. Kadına yönelik şiddet güzel olan herkese, her şeye yöneliktir. Kadına yönelik şiddete karşı çıkmak; yaşamın tüm çirkinliğine karşı çıkmak demektir. Özellikle kadına yönelik şiddeti özünde bütün topluma yönelik şiddet olarak görmeliyiz. Çünkü toplumda yaşanan bütün sorun ve sıkıntılar kaynağını bu zihniyetten almaktadır. Bu zihniyete karşı mücadele etmek başta biz kadınların ve bütün özgürlükten, demokrasiden, eşitlikten yana olan bireylerin, kesimlerin toplumsal görev ve sorumluluğundur. Kadınlar şahsında dünyada hiç kimsenin şiddete uğramadığı bir dünya diliyorum. Selam, sevgilerimle…

TUĞLUK: KADIN DAYANIŞMASIYLA HER TÜRLÜ SALDIRIYI DURDURACAĞIZ 

HDP önceki dönem Milletvekili Aysel Tuğluk: Zindanlarda tutsak olmamızın nedenlerinden biri de kadına yönelik şiddetin karşısında durmamızdır. Kadın dayanışmasıyla bize yönelik her türlü saldırıları durduracağımızın inancındayım. Bizler de içeride mücadelemize devam edeceğiz.

Bu haber 352 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Dersim İnşa Kongresi (DİK) Kadın Meclisi Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve F..