Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Xızır’ın diline nefes olmak

Xızır’ın diline nefes olmak

20 Temmuz 2020, 20:28

Dersimli sanatçı Zarance, ilk albüm çalışması ‘Wayirê Vengê Ma’ ile Zazaca müziğe yeni bir renk katıyor.

Son yıllarda farklı bölgelerden Zazaca müzik yapanların sayısında gözle görülür bir artış var. Dersim Pülümür doğumlu Zaranca’nın ‘Wayirê Vengê Ma’ albümü de geçtiğimiz aylarda yayımlandı. Zazaca müziğin güçlü bir damarını oluşturan Dersim bölgesinden olan Zarance kadın sesiyle Dersim’in dilini, inancını, doğasını şarkılarıyla buluşturuyor. Almanya’da yaşayan sanatçının albümü geçtiğimiz aylarda dijital olarak yayımlandı.

Şarkılar için birer klip hazırlanmış
8 eserin yer aldığı ‘Wayirê Vengê Ma’ albümün teması Dersim hasreti. Albümde yer alan eserlerin sözleri Ali Erenler ve Aslan Kaya‘ya ait. Geleneksel Alevi müziği tınılarının belirgin olduğu albüme Veli Erenler thomor (cura) ile eşlik ediyor. Albümün aranjmanlığını ise Cengiz Akataş üstlenmiş. Ayrıca sanatçı 38 Ewro, Wayirê Vengê Ma, Zerre Made şarkıları için birer klip hazırlamış.
Dersim’in kültürüne sahip çıkmak
Zarance, Zazaca albüm çıkarma amacını; ‘’Benim de anadilim olan Xızır’ın dili Kirmanckî/Zazaca’ya nefes olmak, insanı, canlı cansız doğası ile bir bütünlük içersinde yaşayan geleneksel Dersim kültürüne, diline, inancına, doğasına sahip çıkmak bu albümün öncelikli amacı.’’ sözleriyle ifade ediyor.

Zarance kimdir?
Dersim, Pülümür, Ardıçlı (Gersunut) Köyünde doğdu. Bursa’da okudu, İstanbul Üniverisitesi’nde Jeofizik öğrenimini tamamladı, Almanya’da Kiel Üniversitesi’de Jeofizik dalında doktora yaptı. Değişik ülkelerde alan araştırmalarında görev aldı. Uzun bir süredir müzik ile ilgileniyor, gitar ve şan dersleri alıyor. Wayirê Vengê Ma ilk albüm çalışması.

Bu haber 394 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Uluslararası Dünya Müzik Fuarı Womex, 2021 sanatçı ödülünü, Dersimli sanatç..