Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Sabah basılan DTK’nin kapısı mühürlendi

Sabah basılan DTK’nin kapısı mühürlendi

26 Haziran 2020, 20:41

Baskında, bina kapısı kırılarak, DTK tabelalarına, bilgisayarlara ve kitaplara el konuldu. Öğlen saatlerine kadar devam eden aramanın ardından DTK binasının kapısı mühürlendi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 9 Ekim 2018’deki bir baskın sırasında elde edilen bilgi ve belgeler doğrultusunda başlatılan soruşturma kapsamında bu sabah saatlerinde Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) polislerce baskın düzenlendi. Baskında, bina kapısı kırılarak, DTK tabelalarına, bilgisayarlara ve kitaplara el konuldu.

Öğlen saatlerine kadar devam eden aramanın ardından DTK binasının kapısı mühürlendi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı talimatı doğrultusunda mühürlenen kapının önüne de polis ve zırhlı araçlar konumlandırıldı. 

DTK’ye ilişkin yürütülen ve  gizlilik kararı konulan soruşturma kapsamında şu ana kadar 42 kişi gözaltı alındı. Soruşturma kapsamında 64 kişi hakkında yakalama kararı bulunuyor.

HDP MYK: Halkımız DTK etrafında kenetlenmeli

ANKARA - DTK’ye yönelik operasyonlara ilişkin açıklama yapan HDP MYK, DTK şahsında Kürtlerin iradesine yönelik saldırıyı kınayarak, "Halkımızı DTK etrafında kenetlemeye çağırıyoruz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik operasyonlara ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

Kürt halkına yönelik yapılan zulmün son bulması çağrısında bulunan MYK, tüm herkesi DTK etrafında kenetlenmeye çağırdı. Açıklamada, “DTK’ye saldırı hem çözüm iradesine yönelik bir sabotajdır ve hem de Kürt halkının iradesine karşı hakaret ve onu tanımamaya yönelik bir saldırganlıktır” denildi.

HDP MYK’nin açıklaması şöyle: “Sabah saatlerinde, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) binasının kapıları kırılarak baskın yapılmış, hiç kimseye haber verilmeden arama adı altında kurumun binası darmadağın edilmiş ve tabelaları 'suç delili' olarak indirilmiş ve el konulmuştur. Çoğunluğu kadın olan onlarca siyasetçi ve kadın hakları savunucusu ise gözaltına alınmıştır.

DTK siyasal, kültürel ve toplumsal olarak Kürdistan’da yaşayan tüm halkların ve inançların temsilini bulduğu çok sesli, çok renkli bir kurumdur. DTK, çözüm sürecinde meclis tarafından muhatap kabul edilmiş, iradesi tanınmış, sivil, demokratik, meşru bir oluşumdur. DTK’ye saldırı hem çözüm iradesine yönelik bir sabotajdır ve hem de Kürt halkının iradesine karşı hakaret ve onu tanımamaya yönelik bir saldırganlıktır.

DARBENİN DEVAMI

İktidarın yıllardır Kürt halkına, temsilcilerine, diline ve kültürüne yönelik inkârcı, yasakçı ve saldırgan tutumunun sonucu olarak gerçekleşen bu siyasi darbe Kürt halkı ve onun iradesinin yok sayıldığına dair net bir mesajdır. Bu saldırı ve baskın DTK Eş Başkanı Sayın Leyla Güven ve Divan Üyesi Musa Farisoğulları’nın dokunmazlıklarının kaldırıldığı darbenin devamıdır.

Bu vesileyle Erdoğan iktidarını tekrar uyarıyoruz. Yüzyıllardır Türk halkıyla beraber yaşamış ortak tarihi ve geçmişi olan Kürt halkına reva gördüğünüz bu zulmü derhal durdurun. Bu yolu deneyen iktidarların sonunun ne olduğunu bizzat gördük. Kumpas ve çeşitli oyunlarla susturulmaya ve suçlu göstermeye çalıştığınız Kürt kurumlarının üzerinden çekin elinizi.

MİLLİYETÇİLİK SİZİ KURTARAMAYACAK

Bu tür ucuz operasyonlar ile Kürt halkının iradesini illegalize edemezsiniz. Saldırganlığınızın nedeni her gün daha fazla battığınız suç haliniz ve günden güne toplum nazarında kaybettiğiniz imajınızdır. Kürt halkına saldırarak, düşmanlık yaparak palazlandırmaya ve üzerinden kendinizi var etmeye çalıştığınız milliyetçilik ve onu temsil eden klik sizi kurtaramayacaktır.

HAREKETE GEÇME ZAMANI

Halkımıza çağrımızdır; iktidarın kabul edilemez politikalarına, Kürtlerin diline ve kültürüne saldırı siyasetine ve hem içeride hem dışarıda Türkiye’yi çekmeye çalıştığı savaş girdabına dur demek için hep birlikte harekete geçme zamanıdır. Demokratik Toplum Kongresi şahsında Kürtlerin iradesine yönelik bu saldırıyı kınıyor ve tüm halkımızı DTK etrafında kenetlemeye çağırıyoruz.”

DTK’ye ilişkin yürütülen ve  gizlilik kararı konulan soruşturma kapsamında şu ana kadar 42 kişi gözaltı alındı. Soruşturma kapsamında 64 kişi hakkında yakalama kararı bulunuyor.

Bu haber 398 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Dersim İnşa Kongresi (DİK) dahil Avrupa'daki 8 sivil toplum kurumları, ..