Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Kürt kadın mücadelesinde bir öncü: Leyla Qasim

Kürt kadın mücadelesinde bir öncü: Leyla Qasim

12 Mayıs 2020, 19:48

Leyla Qasim, kısacık yaşamından geriye "Benim ölümüm halkımın uyanışı olacak" sözleriyle Kürt kadının mücadele tarihinde önemli bir yer edindi.

Halkına yaşatılan zulmü dünya duyurmak için 22 yaşında uçak kaçırma planı yaptı, yakalandı, işkence gördü. Çıkartıldığı mahkemede ise yargılanan değil yargılayandı. Leyla Qasim, kısacık yaşamından geriye "Benim ölümüm halkımın uyanışı olacak" sözleriyle Kürt kadının mücadele tarihinde önemli bir yer edindi.

Kürt kadının mücadele tarihinde önemli bir yer edinen Leyla Qasim'ın idam edilmesinin üzerinden 46 yıl geçti. Direnişiyle Kürt kadınlarına büyük bir miras bırakan Leyla Qasim, idam sehpasına götürüldüğünde, "Beni öldürerek yok edebilirsiniz ama benim ölümüm binlerce Kürt'ün uyanışı olacaktır" dedi.

YAZDIĞI MAKALE YÜZÜNDEN HEDEF HALİNE GELDİ

Leyla Qasim, 1952 yılında Doğu Kürdistan sınırındaki Xaneqin'in Bamili köyünde dünyaya geldi. Ailenin 3'üncü çocuğu olan Leyla, direnişçi bir ruha sahipti. Yoksul bir aile olmalarına rağmen babası Leyla'nın okumasını çok istedi. Leyla, ilk ve ortaöğrenimini gördükten sonra yoksulluk nedeniyle ailesiyle birlikte Bağdat'a göç etti. Liseyi Bağdat'ta bitiren Leyla, Bağdat Üniversitesi'nde Sosyoloji Bölümü'nü kazandı. 20 yaşındayken Kürdistan Öğrenciler Birliği (YXK) ile tanışan Leyla, Saddam Hüseyin'in Kürt halkına düşmanlığını konu alan bir makale yazdığı için hedef haline getirildi.

MÜCADELEDEKİ YERİNİ ALDI

Kısa zaman içinde Kürt Öğrenci Birliği'nin aktif üyesi oldu ve Bağdat Üniversitesi'ndeki Kürt öğrenciler üzerinde belirgin etkisi vardı. O dönemlerde KDP öncülüğünde yürütülen Kürt mücadelesi, Başur dağlarında ve özgürleştirilen bölgelerde toplanmıştı. Leyla Qasim "Mücadele erkek işidir, kadınlar mücadeleye katılamaz" anlayışına karşı mücadelenin en ön saflarında yerini aldı.

1974 yılında Kürt halkına yönelik saldırılarını arttıran Baas rejim güçleri Qeladiz'i bombaladı. Bombardıman sonucunda 3 sivil yaşamını yitirdi.

Baas rejiminin saldırılarına karşı arkadaşlarıyla birlikte harekete geçen Leyla, ilk eylemini 24 Nisan 1974'te uçak kaçırma eylemi gerçekleştirdi. Ancak bu eylemde istenilen düzeyde başarılı olamadı. Leyla ve arkadaşları Cewad Hemewendî, Nerîman Fuad Mestî, Hesen Hemereşîd ve Azad Silêman Mîran geniş çaplı bir operasyon sonucu Bağdat'ta esir alındı. Leyla bütün baskı ve dayatmalara karşı geri adım atmadı.

İDAM SEPHASINA CESUR ADIMLARLA YÜRÜDÜ

1974'ün Nisan ayında ağır işkencelerden geçirilen Leyla, kısa süren düzmece bir yargılama sonrasında, idama mahkum edildi. İdam edilmeden annesi ve kız kardeşi ile görüşme fırsatı bulan Leyla annesine şunları söylemişti; "Güzel annem; tasalanma, ben bir dava insanıyım artık. Kürt halkı ve Kürdistan için savaşıyorum. Anne bizim ölümümüzle binlerce Kürt insanı uyanacak, özgürlük bayrağımız dalgalanacak. Ben öldüğümde üzülmeyin, saç örgülerimden bayrak yapsınlar."

22 yaşında idam sehpasına cesur adımlarla yürüyen Leyla Qasim "Beni öldürerek yok edebilirsiniz ama benim ölümüm binlerce Kürt'ün uyanışı olacaktır" diyordu. Leyla ve 4 arkadaşı 12 Mayıs 1974'te saat 07.00'da idam edildi.

Leyla ve arkadaşları idam edildikten kısa bir süre sonra Baas rejimi, Leyla Qasim'ın erkek kardeşi Selami'yi kız kardeşinin fotoğrafını paylaştığı gerekçesiyle katletti.

ADI VE MÜCADELESİ YAŞIYOR

Ceqerxwin, Hêmin ve bilinen bir çok Kürt şairinin şiirlerine konu alan Leyla Qasim'ın bayrağı bugün binlerce Kürt kadını tarafından kaldırılıyor. Tüm Kürt kurumlarında fotoğrafları bulunan Leyla Qasim'ın ruhu bugün Rojava Devrimi'nde görülüyor. Rojavalı kadınlar Leyla Qasim'ın direnişini örnek alıyor.

ANHA

Bu haber 424 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Dersim İnşa Kongresi (DİK) Kadın Meclisi Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve F..