Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / DİK; 24 Nisan 1915 ortak tarihimizin kanayan yarası olmaya devam ediyor.

DİK; 24 Nisan 1915 ortak tarihimizin kanayan yarası olmaya devam ediyor.

24 Nisan 2020, 16:49

Bundan 105 yıl önce yaşanan Ermeni soykırımı, bir plan temelinde devlet eliyle gerçekleştirilen dünyann ilk soy kırımıdır. Almanya’da Hitler bu politikadan feyz almış ve Yahudi soykırımını gerçekleştirmiştir.

BASINA VE KAMUOYUNA

24 Nisan 1915 ortak tarihimizin kanayan yarası olmaya devam ediyor.

Bundan 105 yıl önce yaşanan Ermeni soykırımı, bir plan temelinde devlet eliyle gerçekleştirilen dünyann ilk soy kırımıdır. Almanya’da Hitler bu politikadan feyz almış ve Yahudi soykırımını gerçekleştirmiştir.

Türk ulus devletinin de cumhuriyetle birlikte temel politika haline getirdiği İttihatçı devlet aklı, Ermeni soykırımıyla Anadolu ve Mezopotamya’nın kadim halklarından olan bir halkı toptan yok etmeyi hedeflemiş, kendi anatopraklarında yaşama olanaklarını tümden ortadan kaldırmış; soykırımdan geriye kalanlar, nar taneleri gibi dünyanın dört bir yerine dağılmak zorunda bırakılmıştır.

İnsanlığa karşı işlenen bir suç olan soykırım sonucu yalnızca Anadolu, Mezopotamya değil; bir bütün insanlık çok şey kaybetmiştir.

Soykırımın 105. yılını geride bıraktığımız günümüz dünyasında Ermeni halkı hala dünya devletlerine soykırıma uğradığını ispatlama çabası içindedir. Bu da tüm sistemler ve dünya insanlığı için bir utanç olmaya devam ediyor.

24 Nisan 1915 Ermeni halkı üzerinden Anadolu ve Mezopomya’da başlatılan etnik temizlik ne yazıkki hızından bir şey kaybetmiş değil. Diğer yandan Ermeni soykırımını kuşatan yüz yıllık suskunluk ve kayıtsızlık, Türkiye’nin kollektif belleğinde de korunmaya devam ediyor. Bu durum, günümüze kadar devam eden katliam ve soykırım politikalarının önüne geçilememesinde ve devletin, işlediği suçlarla yüzleşmekten kaçınmasında başat rol oynamaktadır.

20. yüz yıl, Ermeni, Asuri, Süryan, Keldani, Kürt ve Yahudilerin ve başka da halkların soykırım yüzyılı oldu. Kürt soykırımı ise bir yüzyıla yaydırılarak bügüne kardar sürdürüldü, sürdürülüyor.

Halkların maruz kaldığı soykırım acısına, en iyi Kürtler anlam verebilir. Çünkü Kürtler yüzyıldır bu politikanın uygulamaları altındadır. Koçgiri, Zilan, Dersim, Halepçe ile süren soykırım; halen iki nehir arasında devam etmektedir. Günümüzde Şengal, Efrin, Serakani ve Ggre Sipi’de yaşananlar, Ermeini soy kırımının devamıdır.

Dersim İnşa Kongresi olarak, 1915 ve sonrası süreçlerde Türk devleti tarafından işlenen soykırım ve insanlık suçlarını lanetliyoruz. Ermeni halkının ve soykırıma uğrayan tüm halkların acılarını derinden hissediyor, ve paylaşıyoruz.

Soykırım suçunun faili Türk devletini, insanlık ailesi önünde etkili özür dilemeye ve suçlarıyla yüzleşmeye çağırıyoruz.

Ermeni soykırımı ile yüzleşeme sağlanmadan, devleti tüm diğer katliam ve soykırımlarla yüzleşmeye zorlamanın mümkün olamayacağını, belirtmek istiyoruz.

DERSİM İNŞA KONGRESİ YÖNETİM KURULU

24.04.2020 / Frankfurt

Bu haber 28 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte artan polis şiddetine karşı çıkan Demokr..