Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / KCDP: Ekim’de 36 kadın öldürüldü

KCDP: Ekim’de 36 kadın öldürüldü

03 Kasım 2019, 10:35

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun açıkladığı Ekim ayı raporuna göre, 36 kadın erkekler tarafından öldürüldü.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), 2019 Ekim Ayı Kadına Yönelik Şiddet Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, Ekim 36 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Ekim ayında 8’i şüpheli ölüm yaşandığı belirtilen raporda, “17 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi. 5’i ekonomik bahaneyle, 6’sı boşanmak istemesi, barışma isteğini reddetmesi, telefona cevap vermemesi gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe;  adil yargılama yapılmayıp, şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor” ifadelerine yer verildi. 
 
14’Ü TESPİT EDİLEMEDİ
 
Ekim ayında öldürülen 36 kadının 14’ünün kimler tarafından öldürüldüğü tespit edilemediğine yer verilen raporda, 8’i evli oldukları erkek, 6’sı birlikte olduğu erkek, 4’ü tanıdık veya akraba, 2’si baba, 1’i eskiden birlikte olduğu erkek ve 1 kadın da kardeşi tarafından öldürüldüğünü duyurdu. 
 
6284 ETKİN UYGULANSAYDI…
 
“Ekim ayında öldürülen kadınların 33’ünün koruma kararının olup olmadığı bilinmezken; 2 kadının herhangi bir uzaklaştırma veya koruma kararı bulunmamaktadır” denilen raporda, şöyle devam edildi: “Şiddet uygulayanlara uzaklaştırma, yakın koruma gibi birçok tedbiri düzenleyen; kadınları maddi olarak güçlendirmekten kimlik değiştirmeye birçok hak tanıyan ve kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu yürürlüğe giren 6284 etkin uygulandığı takdirde kadınları koruyor. 6284 etkin kullanılmadığı için Eskişehir'de yaşayan 45 yaşında 2 çocuk annesi Ayşe Tuba Arslan evine giderken 6 ay önce boşandığı ve hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığı Yalçın Özalpay tarafından satırlı saldırıya uğradı. Ayşe Tuba yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor ancak bu ay 6284 etkin uygulansaydı, kadınlar yaşıyor, çocuklar da annesiz kalmayacaktı. Öldürülen kadınların 5’inin çocuğu vardı.” 
 
ÇOCUK İSTİSMARI DEVAM ETTİ 
 
2019 Kadın, Barış ve Güvenlik Endeksi araştırmasına göre kadınlar için yaşam kalitesinin en yüksek olduğu ülke Norveç olduğu belirtilen raporda, 167 ülkeden gelen verilerin baz alındığı araştırmada Türkiye’nin 114’üncü sırada yer aldığı kaydedildi. 
 
Çocuğa yönelik istismarın da devam edildiğine yer verilen raporda, yaşanan istismar vakalarına örnekler verildi. Raporda, Ekim ayında görülen kadın cinayetleri davalarına da dikkat çekildi.
Bu haber 540 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Dersim İnşa Kongresi (DİK) Kadın Meclisi Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve F..