Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / "3 Ağustos soykırımı anma günü olarak tanınsın"

"3 Ağustos soykırımı anma günü olarak tanınsın"

03 Ağustos 2019, 08:17

İHD, Şengal Katliamı’nın yıl dönümü vesilesiyle yaptığı yazılı açıklamada, 3 Ağustos’un "soykırımı anma günü" olarak tanınması çağrısında bulundu.

İnsan Hakları Derneği (İHD), “3 Ağustos soykırımı anma günü olarak tanınsın” başlığı ile DAİŞ’in 3 Ağustos 2014’te Şengal’de yaşayan Êzidî halkına yönelik gerçekleştirdiği saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı. 
 
Êzidîler’e yönelik gerçekleştirilen katliamın kınandığı açıklamada, yaşanan ağır ihlaller karşısında Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere ilgili mekanizmaların önleyici ve onarıcı görevlerini yerine getirmemiş olmasının başarısızlıktan öte bir utanç olduğu belirtildi. 
 
‘ÊZİDÎ HALKI SALDIRILARI PÜSKÜRTMÜŞTÜR’
 
“Yaşanan soykırım saldırısına karşı Êzidî halkı Kürt Siyasal Hareketi’nin öncülüğünde ve desteği ile kendi savunmasını gerçekleştirmiş ve saldırıları püskürtmeyi başarmıştır. Diğer tüm halklar gibi, Êzidîlerin de kendini savunma ve kendi geleceğini belirleme hakkı vardır. Her halkın ve her devletin bu hakka saygı göstermesi BM İnsan Hakları Sistemi’nin bir gereğidir” denilen açıklamanın devamında şunlar ifade edildi: “Irak’ın Şengal bölgesinde, Êzidîleri korumayarak onların soykırıma uğramasını seyreden güçlerin, Êzidîlerin kendilerini yönetme hakkına saygı duymak durumunda olduklarını bir kez daha belirtmek isteriz. Ayrıca ifade etmek isteriz ki Êzidîlere yönelik tehdit tümden bertaraf edilmemiştir, bu nedenle hiçbir gücün Şengal’e yönelik saldırısına izin verilmemelidir. Şüphesiz ki BM İnsan Hakları Konseyi’nin Haziran 2016’da Êzidî halkına yönelik 2014’te gerçekleştirilen DAİŞ saldırısını soykırım olarak kabul ve ilan etmesi önemli bir gelişme olmuştur. Bu vesile ile başta Türkiye olmak üzere tüm ülkeleri, Êzidîlere yönelik DAİŞ saldırısını soykırım olarak tanımaya ve Êzidî halkının kendini savunma hakkına saygı göstermeye davet ediyoruz.”
 
3 BİN 509 ÊZİDÎ KURTARILDI
 
Êzidî halkının 2014 yılındaki Şengal ve Musul’a yönelik DAİŞ saldırılarından sonra mülteci durumuna düşerek sığındığı ülkelerdeki sorunlarının devam ettiğinin belirtildiği açıklamada, Kaçırılan Êzidîleri Kurtarma Ofisi’nin, Temmuz 2019 itibariyle kurtarılan Êzidîlerle ilgili paylaştığı verilere yer verildi. 
 
Bu verilere göre, Irak’ta yaşayan Êzidî sayısı 550 bin, DAİŞ saldırısı nedeniyle göç etmek zorunda kalan Êzidî sayısı 360 bin. Şengal’e saldırının düzenlendiği ilk günden bu yana yaşamını yitirenlerin sayısı bin 293, babasız kalan çocuk sayısı 2 bin 745,  kaçırılanların sayısı 6 bin 417, kurtarılanların sayısı 3 bin 509.
Bu haber 294 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Dersim İnşa Kongresi (DİK) dahil Avrupa'daki 8 sivil toplum kurumları, ..