Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Kışanak ile Tuncel'e verilen 29 yıl hapis cezası bozuldu

Kışanak ile Tuncel'e verilen 29 yıl hapis cezası bozuldu

19 Temmuz 2019, 16:52

İstinaf Mahkemesi, Gültan Kışanak ile Sebahat Tuncel'e 29 yıl hapis cezası veren Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararını bozdu.

Malatya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davada, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’e, “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” iddiasıyla 15 yıl 1 ay, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin önceki dönem görevden alınan Eşbaşkanı Gültan Kışanak’a ise “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” iddiasıyla 14 yıl 3 ay hapis cezası verildi. 
 
Yerel mahkemenin kararına hem Kışanak ve Tuncel’in avukatları hem de duruşma savcısı İstinaf Mahkemesine itirazda bulundu. 
 
Öte yandan duruşma savcısının Kışanak ve Tuncel hakkında “örgüt kurma ve yönetme” suçundan hapis cezası verilmesi gerektiği yönünde yaptığı itiraz ile avukatların itiraz gerekçelerini olumlu bulan mahkeme, kurulan hükmü bozdu.
 
SORUŞTURMA VE DAVALAR DEVAM EDİYOR
 
Avukatların başvurusunu değerlendiren Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 18’inci Ceza Dairesi,  Kışanak ve Tuncel hakkında benzer suçlamalarla başkaca soruşturma ve davaların sürdüğüne dikkat çekti. Kararın yazılı bir şekilde verildiğine işaret eden mahkeme, “Soruşturma ve kovuşturma dosyalarını celp edilerek, öncelikle olaylar arasında hukuki veya fiili kesinti olup olmadığı, mümkün olması halinde dosyaların birleştirilmesi yoluna gidilmesi, kesinleşmiş olması durumunda ise onaylı örnekleri dosya arasına alındıktan sonra bir bütün halinde değerlendirilip sonucuna göre sanığın hukuki durumunun takdir ve tayini gerektiği gözetilmeden yazılı bir şekilde karar verildiği…” tespitinde bulundu.
 
Usul ve esas eksikliğine dikkat çeken mahkeme, istinaf başvurusunda bulunan avukatlar ve cumhuriyet savcısının istinaf itirazlarını yerinde görerek hükmün bozulmasına karar verdi. 
 
TAHLİYE TALEPLERİ REDDEDİLDİ
 
Tuncel ve Kışanak için yapılan tahliye taleplerini, ilk derece mahkemesinin tutukluluklarının devamına ilişkin gerekçesi ve tutuklu kaldıkları süreyi göz önünde bulunduran mahkeme, tahliye taleplerinin ayrı ayrı reddine karar verdi.
Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi, kararı sonrası dosyayı tekrar ilk derece mahkemesine gönderdi. Davanın yeni esas numarası ile ilk derece mahkemesinin vereceği duruşma tarihi bekleniyor.
Bu haber 136 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Gülistan Doku’nun şüpheli şekilde kaybolmasıyla ilgili yürütülen soruşturma..