Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / ''Mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz''

''Mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz''

23 Nisan 2019, 20:13

Malatya’da görülen ilk duruşmada denetimli serbestlikle tahliye edilen eski Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kartal Şube Başkanı Songül Tunçdemir, tutuklamaları, “Aleviler ve ezilenler yan yana gelmesin diye verilen bir gözdağı” olarak nitelendirdi.

KHK’lerle ihraç edilen eğitimci ve eski Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kartal Şube Başkanı Songül Tunçdemir iki aylık bir tutukluluğun ardından bugün Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada denetimli serbestlik ile tahliye oldu. Tunçdemir tahliyesinin ardından Pir Haber Ajansı’na konuştu.

“İDDİANAME TUTUKLANMAM İÇİN HAZIRLANMIŞTI”

Tahliye kararının kendisi için sürpriz olmadığını kaydeden Tunçdemir, “İddianame o kadar gerçek dışıydı ki bu iddianame beni tutuklamak için yapılmıştı. Böyle bir sonuçta olabilirdi. Yüzde 50 bırakılırdım yüzde 50 bırakılmamam gibi bir ihtimal de vardı. Ama hukuken ben bırakılacağımı biliyordum. Çünkü olması gereken buydu. Bırakıldığım ve dostlarıma, arkadaşlarıma kavuştuğum için mutluyum” dedi.

 

 

“ALEVİLERE VERİLEN BİR GÖZDAĞIYDI”

Hazırlanan iddianamenin uydurma gerekçelere dayandırıldığının belirten Tunçdemir, “Ben Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı olarak emek ve demokrasi platformu eyleminde bulunuyorum başka bileşenlerle. Orada atmadığım sloganlarla, tutmadığım dövizlerden sorumlu tutuldum. Bu şekilde yapılan suçlamalar ile verilen mesaj belli aslında. Ezilenler yan yana gelmesin. Aynı zamanda bu Alevilere verilen bir gözdağıydı. Sakın kimse yan yana gelmesin ve güçbirliği oluşturmasın. İşin özeti buydu” diye konuştu.

“MÜCADELEMİZDEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Yasal, meşru bir mücadele yürüttüklerini ve hiçbir şekilde bu konuda taviz vermeyeceklerini dile getiren Tunçdemir, “Biz haklıyız. Yaptığımız eylemler son derece barışçıl, Anayasa’ya ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne uygun. Ne yaptığımızın bilincinde olan insanlarız ve mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

PİRHA/MALATYA

Bu haber 139 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun açıkladığı Ekim ayı raporuna..