Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / AKP-MHP faşizmini korkutan Newroz

AKP-MHP faşizmini korkutan Newroz

21 Mart 2019, 18:18

AKP'lilerin paniğe girmesini insan 2019 Newroz kutlamalarına bakınca insan çok daha iyi anlıyor. Çöktürme Planı, devletin bütün güç ve aygıtlarını kullanan AKP-MHP faşist bloku 2019 Newroz'unda bir kez daha çöktü.

MAHİR OZAN

Süleyman Soylu'nun korkması, AKP'lilerin paniğe girmesini insan 2019 Newroz kutlamalarına bakınca çok daha iyi anlıyor. 

Çöktürme Planı, devletin bütün güç ve aygıtlarını kullanan AKP-MHP faşist bloku 2019 Newroz'unda bir kez daha çöktü. 

Kürtleri baskılamak ve boyun eğdirmek için hangi yolu denemediler ki, on binlerce insanın gözaltı ve tutuklanması, yargısız infazlar, özel savaş medyasının beyinleri, vicdanları iğfal eden yayınları, devletin sağında ve solunda durup Kürtlere parmak sallayanlar 2019 Newroz'unda büyük bir ders almak zorunda.

Kürdistan'ın kalbi Amed, Serhad'ın bahar kokusundaki insan denizi, Batman, ve serhildanların kabesi Cizira Botan direnişin görkemli zaferini muştulamıyor mu? 

Başur Kürdistan'dan Rojava'ya Türkiye metropollerinden Avrupa'ya direnişin etrafında odaklanan Newroz halkının sarı kırmızı ve yeşil renkleriyle çektiği halayın sesindeki coşkuyu göstermiyor mu? 

21. yüzyılın yeşil faşizmini dünyanın başına bela olmaktan kurtaran Kürt halkının evlatlarının bu Newroz'u herkese bir şeyler anlatıyor.

2019 Newroz'u Kürt halkının düşmanlarına, özellikle AKP-MHP faşist blokuna açık açık şunu diyor: "Kürdistan halkına, Önderine, siyasetçilerine, savaşçılarına asla ama asla diz çöktüremeyeceksiniz!, Biz halkız ve kazanacağız!" İşte AKP-MHP faşist blokunun sözcüleri, medyası, bürokratları bu gerçeği görmekten korkuyorlar. 

2019 Newroz'u gerilla direnişinden, Rojava-Kuzey Suriye'ye, Zindanlarda Leyla Güvenlerin öncülüğünde başlayan ve Newroz alanlarına kadar bir birine bağlı halkaların oluşturduğu direniş ve devrim yürüyüşüydü. Kürtlerin sabrını ve direnişini, inancını, özgürlüğe olan tutkusunu sınayanların görmesi gereken temel noktalar dağlar ve Newroz alanlarıdır. Kürtler ve dostlarını 2019 Newroz'unda bunu bir kez daha gösterdi.

Süleyman Soylu seçim çalışmaları için gittiği Zonguldak’ta “Sevgili milletim bizi Kandil’in önünde boynumuzu eğik bırakmayın ne olursunuz? Bu seçim ders verme seçimi değil, bizi zayıfa düşürmeyin” diyordu. Maalesef Kürdistan'da halk Soylu'yu daha fazla ürkütecek slogarları haykırdı Newroz  alanlarında.

Tayyip Erdoğan, "defolun gidin" diye Kürtlere ittihat ve terakki'nin soykırımcı politikaları ile tehdit ediyordu. Kürtler sie dört parça Kürdistan'da, Türkiye ve dünyanın her yerinde bu meydan okumaya "BİZ HALKIZ VE KAZANACAĞIZ" diyerek tutumunu ortaya koydu. 

İşte şimdi Erdoğan ve Bahçeli'nin şirazesi iyice kaymış oldu. Bu faşist blok, Newroz'un bu görkemini gölgelemek için her türlü provokasyonu yapabilecek bir pozisyona girebilir. Bu gerçeği de görmek gerekiyor. Çünkü faşist blok kaybedeceğini gördüğü an her türlü pisliğe girişebilir. Gerçi Kürtler bunun farkında ama yine de Newroz'un görkemini kesintisiz ve sürekli direniş devrimi ile başarıya götürmek için devam ettirmek gerekiyor. Çünkü Kürtler dierenek kazanmayı sadece kendileri için değil, insanlık için olduğunun farkındadırlar.

Evet, Kürdistan'da Newroz 2019'un halk oylamasıydı. Ve halk tercihini taşıdığı renklerle, haykırdığı sloganlarla dile getirdi. Kürdistan'da faşizm kaybetti özgürlük ve direniş kazandı. Yani halk kazandı.

Bu haber 202 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Dün Auschwitz'in 75. yıl anma töreni yapıldı. Dünyanın önde gelen polit..