Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / 8 Mart etkinliklerinde Leyla Güven'in durumuna dikkat çekildi

8 Mart etkinliklerinde Leyla Güven'in durumuna dikkat çekildi

06 Mart 2019, 21:14

8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle birçok merkezde etkinlikler düzenlendi. Etkinlikler kapsamında rengarenk elbiselerle kadınlara karanfil dağıtan HDP’li kadınlar, cezaevlerinde açlık grevinde bulunan kadınlara mektup gönderdi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Mersin Kadın Meclisi, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık grevi eyleminin 119'uncu  gününde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in durumuna dikkat çekmek için Meclis'e ve Avrupa Parlamentosu'ndaki (AP) kadınlara kart gönderdi. Mersin Merkez Postanesi önünde bir araya gelen kadınlar, kart gönderimi öncesi açıklama yaptı. 
 
‘LEYLA GÜVEN’İN SESİYİZ’
 
Dünyanın birçok yerinde kadınların ataerkil sisteminin saldırılarına maruz kaldığını ve bugüne kadar elde ettikleri kadın kazanımlarının hedef alındığını dile getiren Zahide Yavuz, kadınları iradesiz ve kimliksiz bırakmaya çalışan bu saldırgan tutumun ülkelerinde hat safhaya ulaştığını aktardı. Türkiye’nin demokratik bir ülke haline gelmesi, insanların ölmemesi, barış ve tecridin kaldırılması için bedenini açlık grevine yatıran Güven’in dünya kamuoyunda gündeminde olduğuna dikkat çeken Yavuz, Güven'in iktidar tarafından bir türlü görülmek istenmediğini ancak kadınlar olarak Güven’in sesi olduklarının altını çizdi. 
 
Yavuz, “Toplumsal uzlaşının belgesi ve göstergesi olan anayasalar ve yasalar, toplumun ortak duygu ve düşüncesini de yansıtır. Dolayısıyla bu uzlaşının bir yansıması olan mevcut yasalarımızın uygulanmasının sağlanması siyasi etik gereği olduğu gibi yaşanan tecridin kalkmasını da sağlayacaktır. Leyla Güvenin sesine ses olmak amacıyla bugün, TBMM’deki tüm partilerin kadın milletvekillerine ve AP'deki kadın temsilcilerine kart gönderiyoruz” dedi.
 
Yapılan açıklamanın ardından kadınlar postaneye geçerek, Meclis'e ve AP'deki kadınlara kart gönderdi. 
 
HAKKARİ 
 
Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde HDP Kadın Meclisi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle karanfil dağıttı. Etkinlik öncesi kısa bir açıklama yapan HDP Kadın Meclisi Üyesi Zeynep Kayak, 1 Mart'tan bu yana başlattıkları kadınlar günü etkinlikleri kapsamında Yüksekova'da düzenlenecek kadın buluşmasına tüm kadınları davet etti. 
 
Yapılan açıklamanın ardından Hakkari, Şemdinli, Yüksekova, Esendere ile Büyükçiftlik beldeleri eşbaşkanları Cumhuriyet Caddesi’nin kadın esnaf ve çalışanları ziyaret ederek karanfil dağıttı. 
 
HDP Hakkari Kadın Meclisi, TJA üyeleri ve Belediye Eşbaşkan adayı Seher Kadiroğlu Ataş 8 Mart etkinlikleri kapsamında kent merkezinde kadınlara karanfil dağıttı.  Yoğun ilgi ile karşılaşan HDP’liler, kadınlara haklarını anlatan Türkçe ve Kürtçe yazılı broşür dağıttı.
 
MUŞ
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Kadın Meclisi, 8 Mart etkinlikleri kapsamında cezaevlerinde bulunan kadınlara kart gönderdi. Etkinliğe HDP Muş Milletvekili Şevin Çoşkun, HDP İl Eşbaşkanı Muhlise Karagüzel, Muş Belediyesi Eşbaşkan Adayı Sibel Genç de katıldı. 
 
HDP binası önünde bir araya gelen kadınlar, PTT binasına geçerek 119 gündür açlık grevi eyleminde olan Leyla Güven’e ve farklı cezaevlerinde bulunan kadın tutuklu ve yükümlülere kart gönderdi. Etkinlik öncesi kısa bir açıklama yapan Çoşkun, " Sayın Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekmek için açlık grevinde olan Sayın Leyla Güven ve cezaevlerindeki tüm tutukluların talebi bir an önce karşılansın. Buradan bir kez daha Adalet Bakanlığı'na çağrı yapıyoruz; yaşanacak herhangi bir olumsuzluktan sorumlu olacaklardır" dedi.
 
ŞIRNAK 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Kadın Meclisi, bir süre önce startını verdikleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Güçlükonak ilçesinde kadınlara karanfil dağıttı. HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir ve HDP’nin kadın belediye eşbaşkan adaylarının da aralarında bulunduğu çok sayıda HDP’li kadın, parti binasından ilçe merkezinde kurulan pazar alanına kadar yürüdü. 
 
ZAFER İŞARETLERİ VE ZILGITLARLA KARŞILANDILAR
 
Yöresel kıyafetler giyen kadınlar yol boyunca “Jin, jiyan, azadî” sloganı attı. HDP’li kadınlar, pazar alanında kendilerini zafer işaretleri ve zılgıtlarla karşılayan kadınlara karanfil dağıtarak, 8 Mart’larını kutladı. Etkinlikte kadınlarla sohbet eden HDP’li İmir, 31 Mart yerel seçimlerinde partilerinin ilçeden başarıyla çıkacağını belirtti. İmir, kadınların kendi güçleriyle 20 yılı aşkın bir süredir tek bir kişinin yönetiminde bulunan belediyeyi kazanacaklarını vurguladı.
MA
Bu haber 140 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun açıkladığı Ekim ayı raporuna..