Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Brüksel’de tecrit protestosu: Artık sessiz kalınamaz

Brüksel’de tecrit protestosu: Artık sessiz kalınamaz

27 Şubat 2019, 22:36

Belçika’nın başkenti binlerce kişi tecride karşı yürüyerek, Avrupa Birliği kurumlarını sessizliği bozmaya çağırdı. Eylemde, bu aşamadan itibaren sessizliğin kabul edilemeyeceği vurgulandı. Sabah saatlerinden itibaren Belçika’ya komşu bir çok ülkeden Kürtler ve dostları Brüksel’de Gare du Nord yakınında toplanmaya başladı.

Fransa’nın batı kentleri, Orta Almanya, İsviçre, Hollanda ve Belçika’nın bir çok kentinden, eyleme katılımlar gerçekleşti. 

Eylemin organizatörü, Avrupa Kürt Demokratik Toplum Kongresi (KCDK-E) binlerce kişinin eyleme katıldığını bildirdi. 

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecride son verilmesi ve bu amaçla yürütülen açlık grevleriyle dayanışmak için bir araya gelen kitle, öğleden sonra yürüyüşe geçti. 

Yürüyüşün önünde üzerinde “Öcalan’a özgürlük” talebinin yer aldığı dev bir pankart açılırken, Öcalan fotoğraflarının olduğu flamanlar ve açlık grevi eylemcilerinin fotoğraflarının olduğu pankartlar taşındı. Yürüyüşte ayrıca MLKP ve HDK-A flamaları da dikkat çekti. Yürüyüşe HDP’li sürgündeki seçilmişlerin de katıldığı gözlendi. 

Kent merkezinden geçerken sık sık Öcalan lehine sloganlar atan eylemciler, merkez tren garı Gare Central’in önünden geçerek, Kraliyet Kütüphanesi’ne ulaştı. Burada kısa bir süre oturma eylemi yapan kitle, daha yürüyüşüne devam ederek, Avrupa Parlamentosu önünden geldi. 

KARTAL: SONUÇ ALINANA KADAR...

Eylemciler iki saatlik bir yürüyüşün ardından Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi binalarının bulunduğu Schuman meydanına ulaştı. 

Miting alanında kurulan sahnede ilk konuşmayı yapan KONGRA-GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal, açlık grevi eylemleri ve grevcilerle dayanışmak için yapılan eylemlere dikkat çekerek, “Bu eylemler kutsaldır. Ama tecrit kırılana kadar, grevcilerin direnişi sonuç alınana kadar eylemlerimizi büyütmeliyiz” dedi. 

Türk rejiminin sıkışmış bir vaziyette olduğunu ve her alanda çıkmazda olduğunu belirten Kartal, “Bu seçimlerde de büyük bir ders vereceğiz, ama seçimlerden önce önceliğimiz açlık grevleridir. Nerede olursak olalım, her gün gündemimiz açlık grevleri olmalı. Eylemcilerin sesi olmalıyız” dedi. 

Avrupa kurumlarına seslenen Kartal, “Avrupa Konseyi karar almalı” diyerek, Türkiye’ye baskı uygulanmasını istedi. 

 “Tecrit yenilirse, faşizm yenilecek” diyen Kartal, Türk devletinin bu savaşı yürütemeyecek duruma geldiğini vurguladı ve “Zafer halkımızın olacaktır” dedi. 

DİLEK ÖCALAN: BU AŞAMADA ARTIK SESSİZ KALINAMAZ

Strasbourg’da açlık grevinde bulunan 14 eylemciden Dilek Öcalan ile alanda canlı telefon bağlantısı kuruldu. Öcalan, alandaki kitleyi selamlayarak, “Önderliğimiz üzerindeki tecrit kırılmadan eylemimize son vermeyeceğiz” dedi. Açlık grevlerinde ölümlerin önünün alınması gerektiğini belirterek, “Bu da ancak mücadele ile olur” vurgusunda bulundu. Avrupa ülkelerinin sessizliğinin kabul edilemez olduğunu kaydeden Öcalan, “Önderliğimize karşı borçluyuz. Bu açlık grevleri bir aşamayı ifade ediyor (...) Biz arkadaşlarımızın yaşamını yitirmesini istemiyoruz. Bu aşamada artık sessiz kalınamaz. Adım atılmalı. Bu da mücadele ile mümkündür.  İşkenceyi Önleme Komitesi, çirkin yüzünü ortaya koydu.  İşkenceye karşı durmuyor, sessiz kaldı” diye konuştu. 

Avrupa kurumlarının sonuna kadar sessiz kalamayacağını ifade eden Öcalan, “Onları sessizliklerinde boğmalıyız.  Amacımız tecridi kırmaktır. Tecridi kırmak özgürlüğü savunmaktır.  Tecrit kırılmadan özgürüz diyemeyiz, insanız diyemeyiz” ifadelerini kullandı.  

KEMALİZADE: BU TARİHSEL BİR SÜREÇİTİR

Kürdistan Ulusal Kongresi KNK’den Tahir Kemalizade, bu eylemin önemli olduğunu belirterek, açlık grevlerini destek amaçlı olduğunu kaydetti. Kemalizade, “Bu bizim açımızdan tarihseldir” diyerek, Kürt halkının dört parçada özgürlüğünün Öcalan’ın özgürlüğünden geçtiğini kaydetti. Açlık grevleri ile başlayan sürecin Kürtler açısından bir imtihan olduğunu ifade eden Kemalizade, herkesi mücadeleye daha güçlü katılmaya çağırdı. 

ANF

Bu haber 393 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Dersim İnşa Kongresi (DİK) dahil Avrupa'daki 8 sivil toplum kurumları, ..