Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Onbinler 'Tecrite Hayır' dedi

Onbinler 'Tecrite Hayır' dedi

17 Şubat 2019, 09:09

Fransa’nın Strasbourg kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik 15 Şubat Komplosu’nu protesto etmek ve DTK Eşbaşkanı Leyla Güven öncülüğünde birçok merkezde devam eden açlık grevi direnişlerini selamlamak amacıyla, on binlerce Kürdistanlı ve dostlarının yürüyüş ve miting düzenleyerek bir araya geldi.

Fransa’nın Strasbourg kentinde on binlerce kişi Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uluslararası komplonun 20. yılında bir araya geldi. Kürtler ve dostları, Öcalan’a dönük tecridi kınarken, açlık grevindeki direnişçileri de selamladı. 

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik 15 Şubat Komplosu’nu protesto etmek ve DTK Eşbaşkanı Leyla Güven öncülüğünde birçok merkezde devam eden açlık grevi direnişlerini selamlamak amacıyla, on binlerce Kürdistanlı ve dostlarının yürüyüşünün ardından Strasbourg’daki miting alanı Parking des Vanneaux’a varıldı.

“Tecridi kıralım, faşizmi yıkalım, Kürdistan’ı özgürleştirelim” pankartının asıldığı sahnede aynı zamanda, CPT ve Avrupa Konseyi’nin tecride karşı harekete geçmesini talep eden pankart da yer aldı.

Mitingin başlaması ile birlikte alanda toplanan on binlerce insan hep bir ağızdan ‘Bijî Serok Apo’, ‘Öcalan’a özgürlük’, ‘Leyla Güven onurumuzdur’, ‘Yaşasın zindan direnişleri’ sloganları atmaya başladı. Öcalan üzerindeki mutlak tecride karşı büyük bir tepkinin olduğu miting alanında, Leyla Güven ve arkadaşlarının direnişi selamlanıyor.

Almanya’nın Duisburg kentinde 35 gündür açlık grevinde olan Mustafa Tuzak ve Strasbourg’taki açlık grevi direnişçileri de mitinge katıldı.

Mitingin açılış konuşmasını KCDK-E Eşbaşkanı Fatoş Göksungur yaptı. Kürt halkının bugün alanlarda olarak Öcalan üzerindeki tecridi kırmaya dönük eylemde olduğunu hatırlatarak konuşmasına başladı. Leyla Güven, zindanlar ve birçok alandan devam eden açlık grevi direnişlerine dikkat çeken Göksungur, Kürt halkının faşizmi yıkarak tecridi kıracağını söyledi.

KCK: Direniş her alana yayılmalı

Göksungur’un konuşmasının ardından KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık’ın görüntülü mesajı yayımlandı. Mesajında Öcalan üzerindeki tecridin gelinen aşamada artık kabul edilemeyeceğine vurgu yapan Bayık, Leyla Güven, zindanlar ve birçok merkezde devam eden açlık grevi direnişlerini selamladı. Uluslararası komploda rol oynayan uluslararası güçlerin bugün Öcalan üzerindeki tecritte rol oynadığına dikkat çeken Bayık, “Kürt halkının ortaya koyacağı görkemli direnişi tecridi yıkarak, Öcalan’ı ve Kürdistan’ı özgürleştirecektir” dedi.

“İmralı’daki tecridi hareket olarak asla ve asla kabul etmeyeceğiz” diyen Bayık, direnişin her alana yayılması gerektiğine vurgu yaptı.  Bayık, “Tecridi kıralım, faşizmi yıkalım, Kürdistan’ı özgürleştirelim” hamlesi etrafında bir araya gelerek, devam eden açlık grevlerini sahiplenmeye çağırdı.

‘Efrin’i özgürleştireceğiz’

Mesajın ardından TEV-DEM yetkilisi Aldar Xelil bir konuşma yaptı. Açlık grevi direnişlerine dikkat çeken Xelil, “Bizler inanıyoruz ki, Kürt halkının başta Rojava’da olmak üzere birçok merkezde ortaya koyduğu direniş Serok Apo üzerindeki tecridi kıracak. Bizler 20 yıllık İmralı direniş ruhuyla direniyoruz ve inanıyoruz ki, direniş sınırları aştıkça bizler daha çok kazanacağız ve Önderliğimiz üzerindeki tecridi kıracağız” şeklinde konuştu.

Türk devletinin Efrîn ve Rojava’ya dönük saldırılarına dikkat çeken Xelil, “Halkımız iyi bilsin ki, Efrîn’i özgürleştireceğiz. Biz gün geçtikçe daha da güçleniyoruz. Buradan İmralı’yı selamlıyor ve diyoruz ki, özgür önderlikle özgür Kürdistan’ı kuracağız” dedi.

Miting yapılan konuşmalarla eşliğinde hep bir ağızdan atılan “Leyla Güven onurumuzdur”, “Öcalan’a özgürlük” sloganı eşliğinde devam ediyor.

Güven ve Yağız’dan mesaj

Amed’de 101 günden beri açlık grevinde olan Leyla Güven Strasbourg’taki mitinge gönderdiği mesajda özetle şu ifadeleri kullandı: “Zor süreçten geçiyoruz ama biz haklı ve meşru bir davanın sahipleriyiz. Kavgamız insan olma kavgasıdır. Kavgamız özgürlük kavgasıdır. Bunun bedelini ödedik ve hala ödemeye devam ediyoruz. Dolayısıyla ben halkımızın bu eylem karşısında üzülmesini istemiyorum. Belki birilerimiz şehit düşebilir ama önemli olan bu eylemin nihai hedefe ulaşmasıdır. Bu hedefte çok yakındır, başarmaya çok yakınız. Ben herkesin moralli olmasını istiyorum. Ölümün üzerine de moralle, zılgıtla gideceğiz. Çünkü biz böyle öğrendik, böyle gördük. Bundan kaynaklı ben bu eylem karşısında herkes, bu eylemeler karşısında kenetlenerek bu mücadele başarıya ulaşacağına kadar, tecrit kırılıncaya kadar alanlardan çekilmemeli. Evet biz buğuna kadar direnerek kazandık, bundan sonra da direnişimiz zafere ulaştıracağız. Biz başaracağız ve mutlaka kazanacağız” dedi.

88 günden bu yana Güney Kürdistan’da açlık grevinde bulunan Nasır Yağız’ın mesajın da ise şu ifadeler yer aldı: “Umudumuz var olan direnişle Avrupa’yı sallayarak, onları İmralı’nın kapısına gitmeye zorlamak” diyen Yağız, “Bilmemiz gereken şudur; Kürt halkı Öcalan’dan haber almadan, onunla doğrudan bire bir görüşmeden direnişten vazgeçmeyecektir. Başka türlü de barış olmaz. Kürt halkının bu direnişine karşı sessiz kalamayız. Başkan Öcalan’a karşı bu tecrit kırılmadan da bizler, yaşamımızı durdurmalıyız. Zaman direniş, eylemlilik ve baş kaldırma zamanıdır, herkes olduğu yerde harekete geçmelidir. Strasbourg’da bulunan enternasyonalistleri de selamlıyorum, zaman artık eylem zamandır diyorum.”


Strasbourg direnişçileri: Bedeli ne olursa olsun tecridi kıracağız

Strasbourg mitingine katılan 62 günündeki Strasbourg açlık grevi direnişçileri, tecrit kırılmazsa katliam siyasetinin durdurulamayacağını söylerken, “Bedeli ne olursa olsun tecridi kıracağız, faşizmi yeneceğiz” mesajı verdi.

Uluslararası Komplo’nun 20’nci yılında Fransa’nın Strasbourg şehrinde düzenlenen protesto mitingine, aynı kentte 62 gündür tecride karşı açlık grevinde olan 14 eylemci de katılarak, mesaj verdi.

Uluslararası Komplo’nun 20’nci yılında Fransa’nın Strasbourg şehrinde düzenlenen protesto mitingine, aynı kentte 62 gündür tecride karşı açlık grevinde olan 14 eylemci de katılarak, mesaj verdi.

Eylemcilerin sahneye çıkması esnasında alandaki kitlenin hep bir ağızdan attığı “Yaşasın özgürlük direnişimiz”, “Biji Serok Apo” miting alanında sloganları yankılandı. Kitleyi selamlayan açlık grevi direnişçileri de kitle ile birlikte sloganlara eşlik etti.

Aralarında HDP eski Milletvekili Dilek Öcalan’ın da olduğu 14 direnişçi adına ilk olarak söz alan gazeteci Gülistan İke, komplonun amacına ulaşamayacağına vurgu yaptı. Leyla Güven başta olmak üzere birçok merkezde Öcalan üzerindeki tecridin kırılması amacıyla açlık grevinde olanları selamlayan İke, “Bizler tecridin kırılacağına inanıyoruz ve bu inançla direniyoruz. Bedenlerimiz erise de bizler tecridi kırılıncaya kadar direnişe devam edeceğiz” dedi.

Sürdürülen direnişin ‘yüzyılın direnişi’ olduğunu söyleyen İke, “Sayın Öcalan’a sahip çıkmak insanlık onuruna sahip çıkmaktır. Leyla Güven öncülüğünde, kadınlar öncülüğünde başlatılan bu direniş zafere ulaşacaktır” dedi.

Tecride karşı direnişin mutlaka kazanacağının altını çizen İke, Kürt Halk Önderi’nin 20 yıldır tecride karşı direnişini selamladı.

Koç: Bedeli ne olursa olsun tecridi kıracağız

İke’nin ardından söz alan KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç ise İmralı’yı selamlayarak konuşmasına başladı.

Koç, devamla “Bu tecrit sadece Başkan Apo’nun üzerinde değil, tüm Kürdistan’a yöneliktir. Bu tecrit, başkanın şahsında 4 parça Kürdistan’a, yurt dışındaki Kürtlerin, demokratlara, muhaliflere, Ortadoğu halklarına yöneliktir. Bize, yani hepimize yönelik bir imha savaşı yürütülüyor. Önümüzde 2 yol var: teslimiyet ve boyun eğme ya da özgür yaşam. Başkan Apo Kürt halkının, kadının özgürlüğünü temsil ediyor. Bedeli ne olursa olsun, biz bu tecridi kıracağız. Tecridi kıramazsak Kürdistanlılar ve bölge halkları katliam siyasetini durduramazlar. Bunu sadece tecridi kırabilirsek durdurabiliriz. Kemallerin, Hayrilerin ve Akiflerin ruhuyla, nasıl ki; onlar 1982’de Türk devlet faşizmini yendiysek, bizlerde bugün Leyla Güven’ öncülüğündeki direnişle Erdoğan ve faşizmini yıkacağız. Eğer bunun için bedel gerekiyorsa, biz bedeli vermeye hazırız” diye ekledi.  ANF/STRASBOURG

Bu haber 409 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Dersim İnşa Kongresi (DİK) dahil Avrupa'daki 8 sivil toplum kurumları, ..