Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / "Erdoğan basiretsiz, öngörüsüz bir siyasetçi!"

"Erdoğan basiretsiz, öngörüsüz bir siyasetçi!"

25 Ocak 2019, 22:39

Selahattin Demirtaş, "Erdoğan basiretsiz, öngörüsüz, siyasetten, tarihten, coğrafyadan anlamayan bir siyasetçi" dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) rehin tutulan Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yargılandığı davanın duruşması Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi Sincan Cezaevi Kampüsü Salonu’nda görülüyor.

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde Ses, Görüntü ve Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Duruşmayı izlemek üzere yerli ve uluslararası çok sayıda isim mahkeme salonunun önüne geldi.

Duruşmaya bugün de uluslararası heyetlerin bir kısmı alınırken, bir kısmı alınmadı. İsveç Sosyal Demokrat Partisi Milletvekili Yılmaz Kerimo, EFA/Yeşiller Başkan Yardımcısı Lorena Lopez Lazcalle duruşmaya alınırken, Norveç Kızıl Parti Milletvekili Johan Petter Andresen ise alınmadı.

Duruşmada Demirtaş’ın avukatlarının yanı sıra HDP milletvekilleri Mahmut Toğrul, Mehmet Rüştü Tiryaki, Abdullah Koç ve eski HDP milletvekilleri Nazmi Gür, Hamit Geylani, Nihat Akdoğan ve eski Amed Baro Başkanı Ahmet Özmen de izleyiciler arasında yer aldı.

'CEMAAT-AKP İŞ BİRLİĞİYLE HUKUKSUZLUK YÜRÜTÜLDÜ'

Demirtaş'ın savunmasından öne çıkan kısımlar şöyle:

"Hukuka saygınız varsa ahlaklısınızdır; ahlaklı iseniz hukuka saygınız vardır. Burada yapılan ahlaksızlığın daniskasıdır. 

Bütün sahayı AKP-Cemaat iş birliği ile adeta provoke eden bir çete anlayışı ile yönetiyorlardı. Bir yandan Oslo’da görüşmeler yapılıyor, bir yandan BDP'nin yüzlerce siyasetçisi, belediye başkanı tutuklanıyor ve cezaevine konuluyor. Biz bir yandan demokratik siyaset güçlensin diye uğraşırken, savcılar ve emniyet amirleri el birliğiyle sahte delillerle her gün 50,100, 200 kişi KCK operasyonlarında tutuklandı diye içeriye dolduruluyor.

Bakın, tekrar ediyorum, cemaat değil, işi sadece cemaatin üzerine yıkma kolaylığına kaçmıyorum. Bizatihi AKP’nin siyasi iradesiyle yapılan şeylerdir bunlar. Çünkü cemaat AKP'nin beyniydi. Cemaatçiydi AKP. Korumasından danışmanına, bakanından valisine, milletvekilinden il başkanına kadar… 

‘ERDOĞAN ÖNGÖRÜSÜZ, BASİRETSİZ VE USTA BİR DEMAGOG!'

Fezlekedeki suçlama abesle iştigal de, ben arkasındaki niyeti anlatmaya çalışıyorum. Bakın, 8 yıl geçmiş, söylediğimiz her şey doğru çıkmış. Erdoğan ve AKP uyarılarımızı dikkate almamış, Cemaat ne dediyse tıpış tıpış yapmış, bu sebeple ülke 15 Temmuz koşullarına gelmiş. Erdoğan ders çıkarmamış. Kendisini uyaranları düşman olarak görüyor, içeri attırıyor, kendisinden beslenen asalaklarla iktidarda yürümeye çalışıyor. Ders çıkarmamış. Biz aynı noktadayız. Türkiye büyük bir tezgahla karşı karşıyaydı. Erdoğan da siyasi basiretsizliği, öngörüsüzlüğü; siyasetten, tarihten, coğrafyadan anlamayan bir siyasetçi olması nedeniyle halen hatalı politikalar uygulamaya devam ediyor. Seçim kazanıyor olması Erdoğan'ın usta bir siyasetçi olduğunu değil, sadece usta bir demagog olduğunu gösteriyor."

DURUŞMADA 'LEYLA GÜVEN'E SELAM' DİYE HAYKIRILDI

Demirtaş’ın savunmasının devam ettiği sırada HDP’li Hüsniye Kart isimli bir kadın, “Mahkemenizi tanımıyorum. Leyla Güven’e selam. Tecrit kaldırılsın” diye haykırdı. Sivil polisler tarafından ağzı kapatılarak, dışarıya çıkarılan Kart’ın cezaevi karakolunda bekletildiği, savcılık talimatının beklendiği öğrenildi.

Bu haber 386 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Dersim İnşa Kongresi (DİK) dahil Avrupa'daki 8 sivil toplum kurumları, ..