Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Ferhat Tunç'tan Orhan Gencebay'a tepki;

Ferhat Tunç'tan Orhan Gencebay'a tepki;

05 Kasım 2018, 08:07

Orhan Gencebay’ın “Sanatçı kesinlikle muhalif değildir. Sanat, siyaset yapmaz” sözlerine tepki gösteren Ferhat Tunç, “Halktan uzaklaşan, ya da hiçbir zaman yakın olmayan Orhan Gencebay, Erdoğan’a itaatini meşrulaştırmak için açıklama yapmış” dedi.

Şarkıcı Orhan Gencebay’ın “Sanatçı kesinlikle muhalif değildir. Sanat, siyaset yapmaz. Bu devletin içinde yaşayıp da, devlete saygı duymayan bir insana benim bakışım farklı olur. O zaman bu ülkenin nimetlerinden yararlanmasın” sözlerine sanatçı Ferhat Tunç yaptığı yazılı açıklama ile tepki gösterdi.

Ferhat Tunç’un yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Halktan uzaklaşan, ya da hiçbir zaman yakın olmayan Orhan Gencebay, Erdoğan’a itaatini meşrulaştırmak için açıklama yapmış. ‘Kula kul’ olmayı maharet sayan bu zat, bir faşizm klişesi olarak ‘ya sev ya terk et’ diye buyurmuş. “Devlete saygı duymayanlar bu ülkenin nimetlerinden yararlanmasın.”
Bir ‘maaş şarkıcısı’ olarak, sanatçının duruşunu kendince tanımlayarak, “Sanatçı kesinlikle muhalif değildir” demiş. Gencebay’ın içi rahat olsun. Zaten yandaş olmayanlar için bu ülkenin ‘nimetleri’ halihazırda baskı, yasak, ölümden ibaret. Sanatçı için güncel gelişmelere dair söz söyleme hakkını ise ideolojiler değil, sanatın temel ilkeleri belirler. Dünyanın hafızalara kazınan sanatçılarını ayakta tutan da popülizm değil, bu kimlikleri olmuştur. Sanatçı için propagandaya gerek kalmaz çünkü olmazsa olmaz insani refleksi sanatsal bir sorumluluk geliştirir ve halka karşı suç işleyen iktidarlar da onlara sevimli gelmez. Sanatçı, toplumun bir kesimine ‘ülkeyi terk etmeyi’ seçenek olarak sunamaz; enerjisini onun itirazlarını anlamaya ayırır. “Varlıklı insanım, paraya ihtiyacım yok” diyerek bir çıkar gütmediğini, ‘Erdoğan’ı sevdiğini’ söyleyen bu zat, aynı zamanda bir deodorant hayranı olmalı” diye ifade etti. (Pirhaber)

Bu haber 138 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Sanatçı Ferhat Tunç, sanat hayatında 40 yılı geride bırakırken, Avrupa ülke..