Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Demirkol’un önceliği sosyal adalet

Demirkol’un önceliği sosyal adalet

27 Ekim 2018, 09:53

Almanya’nın Hessen Eyaleti’nde yarın yapılacak eyalet parlamentosu seçimlerinde Friedberg Pir Sultan Abdal Halklarla Dayanışma Derneği Başkanı Fatma Demirkol, Sol Parti (Die Linke) adayı olarak seçimlerde yarışacak.

Hessen Eyaleti’nin 27 seçim bölgesinden biri olan Wetterau-Butzbach bölgesinden doğrudan aday olan (direktkandidat) Demirkol, seçilmesi halinde ağırlıklı olarak sosyal adalet konusunda çalışmalar yürüteceğini söyledi.

Hessen Eyalet Parlamentosu için yarın yapılacak seçimlerde 4 milyon 400 bin seçmenin oy kullanma hakkı var. Bu seçmenlerin yaklaşık 5’te biri ise göçmen kökenli.  Bundan ötürü göçmen kökenli adaylar, özellikle de sol ve sosyal demokrat partilerde öne çıkıyor. Bunlardan biri de Fatma Demirkol.

Malatyalı bir işçi ailesinin çocuğu alan Demirkol, 8 yıldan beri Sol Parti üyesi ve son bir kaç yıldan beridir de çalışmalarda oldukça aktif durumda.

“Seçilmeniz halinde önem vereceği konular hangileridir” şeklindeki sorumuza Demirkol şu yanıtı verdi: “Eğitimde ve göçmenlerle ilgili konularda görünürde bir iyileştirmenin olması için çaba sarf ediyorum. Benim için bu zengin eyalette fakirliğe karşı mücadele ve herkesin kazandığı ile geçinebilmesi önemli. Bunun dışında barışın için silah ihracatının durdurulması gerektiğini inanıyorum.”

Vatandaşlığa geçişler kolaylaştırılmalı

Göçmenlerle durumunun iyileştirilmesi sözünden ne kastettiğini Fatma Demirkol şu şekilde anlatıyor: “Oturum hakkı olan göçmenlerin Alman vatandaşlığına geçişinin kolaylaştırılması, seçme ve seçilme hakkının sadece AB vatandaşları ile kısıtlanmaması burada yaşayan herkes için geçerli olması, anadilin değerinin bilinmesi, anadillerin okullarda yabancı dile verilen notlar değerinde değerlendirilmesi (verilen not okul başarı notuna yansımalı), yabancı diplomaların kabul edilmesi, kültürel çoğulculuğun yanı sıra sosyal hakların da tanınması.”

Okullarda Kürtçenin ‘Herkunftsprache (orijin dili)’ statüsünde olması ve anadil eğitimi ile ilgili ne düşündüğünü Demirkol’a soruyoruz.

İşte Demirkol’un cevabı: “Çok dillilik fert için olduğu gibi toplum için de muazzam bir zenginliği ifade eder. Bunun dışında bir insanın geldiği kültürü yaşayabilmesi ve koruyabilmesi çok önemli ve gereklidir. Bu sebeple de Herkunftsprache (orijin dili) okullarda yer alması benim için çok önemli.” 

(Politika)

Bu haber 462 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Dersim İnşa Kongresi (DİK) Kadın Meclisi Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve F..