Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Amed’de müzik ziyafeti

Amed’de müzik ziyafeti

25 Ekim 2018, 17:48

Mikail Aslan ve Cemil Koçgiri Amed’de dinleyenlerine eşsiz bir ziyafet sundu. Birçok yerde konser verdiklerini belirten Aslan, “Ama her nedense Amed’te yenileniyoruz” dedi.

Mikail Aslan ve Cemil Koçgiri’nin Öğretmen Evi’nde düzenledikleri konsere yüzlerce kişi katıldı. Aslan ve Koçgiri’ye bas gitarda Hakan Gürbüz perküsyonda ise Yılmaz Yeşilyurt eşlik etti.

Enstrümantal bir parçayla başlayan konser Aslan’ın “Aderê Zerrê ma” eseriyle devam etti. Bu parçayı doğa katliamını anlatmak için yazdığını belirten Aslan, “O dönem barajlarla Munzur Nehri’nin önü kesilmek isteniyordu. Eskiden Munzur önüne giderdik ve içimiz açılırdı. Akışının sesini duyardık, kendimizi özgür hissederdik o sesle. Önü kesildikten sonra sanki önümüzde bir ölü var. Bu zihniyetin mağdurları sadece biz insanlar değiliz. Doğa da bu zihniyetin mağduru oluyor” dedi.

İçimizde büyük hazineler var

Konser akışında Amedli Şeyh Mehdi’nin yazdığı bir şiiri seslendiren Aslan, şunları dile getirdi: “Bingöl kirmançkî olarak kaleme almış. Bir yakını tarafından bana verildi. Bu şiirden çok, etkilendim, büyülendim bestelemeden duramadım. Çok derin bir edebiyat var bu şiirde. İçimizde aslında çok büyük hazineler var. Benim amacım o hazineleri biraz daha yakına getirmektir. Diyor ya ‘Ben bir hazineyim keşfedilmeyi beklerim’. Onlar bizim bulmamız bekler. İşte Şeyh Mehdi de böyle bir hazineydi.”

Konserin bir bölümünde Cemil Koçgiri tek başına temburuyla birkaç parça çalıp seslendirdi. Aslan da zaman zaman Koçgiri’ye klarnet ile eşlik etti.

 

Cemil geldi de sazımızın akkorunu yaptı

Cemil Koçgiri ile tanışma sürecini de anlatan Aslan, şunları söyledi: “Cemil Dersim’de bir dönem 3 gün boyunca Firik Dede’nin yanına gidiyor. Ancak Firik Dede onun yüzüne bakmıyor hep başkalarıyla sohbet ediyor. Tam gidecekleri gün onu fark edip ‘Sen kimsin ne zaman geldin?’ diye soruyor. O da ‘Tembur çalıp derviş olmayı istiyorum’ diyor. Firik Dede de ona duvardaki temburu göstererek çalmasını istiyor. Tabi Cemil alıyor eline, temburun akordu, telleri, perdesi bozuk. Kötü bir ses çıkıyor. Cemil de geri bırakıyor. Bunun üzerine Firik Dede Cemil’den düzeltmesini istiyor. Cemil düzeltip çalınca çok güzel bir ses çıkıyor. Bunun üzerine Firik Dede ‘Sen şimdiye kadar neredeydin?’ diyor. Ben de iyi ki Cemil’i tanıdım, saçlarıma aklar düştü. Cemil geldi de sazımızın akkorunu yaptı. Bizimle birlikte oldu.”

 

Burada tazeleniyoruz

İlk yola çıktıklarında hangi duyguyu taşıyorlarsa bugün de aynı hisleri yaşadıklarını ifade eden Aslan, “Bugün de aynı heyecan ve duygularla müzik yapıyoruz. Bizler iç sesimizi dinleyip müzik yaptık. Sizler de bizim iç sesimizi duyup bizlere kanat verdiniz. Biz de bu sayede uçabiliyoruz. Eğer bu düveller üzerinde uçabiliyorsak hep beraber; şüphesiz onlar sizin gücünüz, kudretiniz ve kanatlarınızdır. Eğer biz size layık olmazsak bu kanatlarınızı kıracak olan yine sizlersiniz” diye konuştu.

Adana, Mersin, Urfa, İzmir gibi birçok yerde konser verdiklerini aktaran Aslan, “O kadar yeri gezip geliyoruz ama nedense gelip Amed’te tazeleniyoruz” dedi.

Konserin sonlarına doğru Siverek’te müzik çalışmalarını sürdüren Bawer Karahan eşlik etti. Cümbüşü ile sahnede yerini alan Karahan, yöreye dair ezgiler seslendirdi.

Ezgilerin birçoğuna tüm salon bir ağızdan eşlik edip tempo tutarken, sanatçılar da büyük coşku ile türkülerini söyledi. Salonun heyecanı sahnedeki coşkuyu daha da arttırdı. Konser alkışlar eşliğinde sona erdi.

AMED - M/A

Bu haber 119 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Sanatçı Ferhat Tunç, sanat hayatında 40 yılı geride bırakırken, Avrupa ülke..