Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Müzikle hayata tutunuyorum

Müzikle hayata tutunuyorum

05 Ekim 2018, 09:39

Tekerlekli sandalyede, elinde bağlaması ile şehir şehir dolaşıp sokaklarda müzik yapan Dersimli Medet Kalkan, “Bağlamam benim hem yoldaşım, hem sırdaşım. Bu dünyada belkide bana yarenlik edecek tek dostum” diyor.

Üç çocuk babası Kalkan, 1996’da geçirdiği iş kazasından dolayı iki ayağını kaybederek tekerlekli sandalyeye mahkum olmuş. Türkiye’de yaşadığı talihsiz kaza sonrası hayata tutunmak için mücadele veren Medet Kalkan iş bulmak için birçok yolu denemiş. İş için gittiği bütün kapılar yüzüne kapanınca, 1997’de Almanya’ya yerleşmiş. İş başvurularının Alevi ve Dersim kimliğinden dolayı reddedildiğini belirten Medet şuan ailesiyle birlikte Bielefeld’e yaşıyor.

Şehir şehir dolaşıyor

On yıldır da şehir şehir dolaşarak bağlamasıyla sokak müziği yapan Kalkan, sanata ve bağlamaya olan tutkusunun küçüklüğünden beri olduğunu belirtiyor. “Geçirdiğim iş kazasından sonra bağlamam benim hem yoldaşım, hem sırdaşım oldu. Bu dünyada belki de bana yarenlik edecek tek dostum” diyen Kalkan, bağlamanın hayatındaki önemine vurgu yapıyor.

Bağlamasıyla meydanlarda

Medet Kalkan, sokak müziğine nasıl başladığını ise şöyle anlatıyor: “Dünyanın birçok yerinden sanatçılar buralara gelip sokak müziği yapınca ben de bağlamamla neden bu işi yapmayayım diye düşündüm. Bağlama aynı zamanda bizim inancımızda bir kutsiyeti temsil ediyor. Bağlamam ile yeniden hayata tutunuyorum, derdimi sevincimi tasamı hepsini ona söylüyorum. Tabi aynı zamanda bir kültür taşıyıcılığı yaptığıma da inanıyorum.”

Müzik buluşturuyor

Bağlamanın sesini duyanlar Medet ustanın etrafında kümeleniyor. Yaşlı, kadın, genç bağlamanın ahengine eşlik ediyor. Herkes sanki geçmişine ait bir yolculuğa çıkmış gibi. Dinleyicilerden biri Aşık Mahzuni’den bir parça istiyor ve Dersimli Kalkan vuruyor sazının tellerine…

Politika

Bu haber 158 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Sanatçı Ferhat Tunç, sanat hayatında 40 yılı geride bırakırken, Avrupa ülke..