Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Yılmaz Güney Film Festivali

Yılmaz Güney Film Festivali

09 Nisan 2018, 18:26

Yılmaz Güney Sinema Salonu'nun Batman Belediyesi'ne kayyum atanması sonrası kapatması nedeniyle 2 yıldır gerçekleştirilemeyen 7. Yılmaz Güney Film Festivali, 27-29 Nisan tarihlerinde "Umut'la Yol'dayız, Duvar'ları aşıyoruz" sloganıyla halkla yeniden buluşacak.

Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği tarafından 2 yıl aradan sonra yeniden düzenlenecek olan 7. Yılmaz Güney Film Festivali, 27-29 Nisan tarihleri arasında Batman'da gerçekleştirilecek. “Umut’la Yol’dayız, Duvar’ları aşıyoruz” şiarıyla halkla buluşacak festivale ilişkin dernek tarafından yazılı açıklama yapıldı. 
 
Festivalin yapıldığı mekân olan Yılmaz Güney Sinema Salonu'nun Batman Belediyesi'ne kayyum geldikten sonra kapatılıp, kapılarına kilit vurulması ve sonrasında yakılmasına göz yumulduğu için 2 yıl üst üste festivalin düzenlenebilmesi için olanak bulunmadığına dikkat çekilen açıklamada, bu yıl sivil toplum örgütleri ve kurumlarla beraber tüm olumsuz koşullara karşın festivalin halkla buluşacağı duyuruldu. 
 
Festivalin gösterim mekanları olarak ise, Batman Barosu Sinema Salonu ile Petrol İş Sendikası Sinema Salonu belirlendi. 
 
'SPARTAKÜSLER PROMETEUSLAR HEP VAR OLMUŞTUR'
 
"İnsanlık tarihi, aynı zamanda iyi ve kötünün birbiriyle olan mücadelesinin de tarihidir" denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 
 
"Bu mücadele boyunca her şeyin kötüye gittiği, egemen iktidarların iyiye hiçbir yaşam alanı bırakmadığı dönemlerde sanat, bütün kötü koşullara rağmen var olmanın ve sesini yükseltmenin en etkili yolu olmuştur. Tarih boyunca, baskıcı hegemonyaların iyiye reva gördükleri prangalı yaşama karşılık esaret zincirlerini kıran Spartaküs’ler, göğümüzün her tarafını korku bulutları kapladığında, yaşamımız baştan başa buz kestiğinde, tanrılardan ateşi çalıp yaşamın orta yerine düşüren Prometeus’lar hep var olmuştur.
 
Spartakusçe, Prometeusca yaşamış bir sanatçı, bir sinemacı olan Yılmaz Güney adına daha önce 6 kez düzenlemiş olduğumuz film festivalini, coğrafyamızın içinde bulunduğu bütün olumsuz koşullara rağmen iki yıl aradan sonra yeniden sinemaseverlerle buluşturuyoruz.
 
'FESTİVALİ SÜRDÜRMEK VAZGEÇİLMEZ BİR GÖREVDİR' 
 
Festivalin finansman dahil her türlü desteğini sağlayan Batman Belediyesi’ne seçilmiş halk iradesi gasp edilerek kayyum atanmasıyla, festivale verilen bütün destekler kesilmiştir. Batman’da Yılmaz Güney Film Festivali'nin yuvası olan Yılmaz Güney Sinema Salonu, Yılmaz Güney adına tahammül edemeyen karanlık ellerce yakılmış olup daha sonra 'yerine yenisini yapacağız' diyen kayyum tarafından yıktırılmıştır.
 
Adına film festivali düzenlediğimiz büyük sinemacı ve mücadele insanı Yılmaz Güney’den devraldığımız bir miras var. Ne demişti ülkesinden binlerce kilometre uzakta sürgünde yaşarken: 'Kazanacağız, mutlaka kazanacağız.' Tüm ülkenin bir açık hava hapishanesine dönüştürüldüğü, ırkçılığın, şovenizmin, cinsiyetçiliğin, faşizmin iktidar eliyle şaha kaldırıldığı; halklar arası nefret ve düşmanlığın, iktidarı sürdürmenin temel dinamiği haline getirildiği koşullarda direnebilmenin, insan kalabilmenin ve tüm bu dehşetengiz atmosferi birazcık tersine çevirebilmek umuduyla, bu film festivalini sürdürebilmeyi vazgeçilmez bir görev olarak görüyoruz.
 
'HEP BİRLİKTE SANSÜRCÜ ZİHNİYETE KARŞI ÇIĞLIK OLALIM'
 
Tüm halklardan sinemacıları, Yılmaz Güney’in bizlere bıraktığı mirasa ve emanete sahip çıkmaya davet ediyoruz. Muhalif olan bütün kesimlerin susturulduğu OHAL koşullarında; gelin, hep birlikte baskıcı ve sansürcü zihniyete karşı gür bir çığlık olalım. Göğün altındaki her yeri halkların buluştuğu bir sinema bahçesine, bir açık hava sinemasına dönüştürelim. 7. Yılmaz Güney Film Festivali tüm filmlere kucağını açarak, film emekçilerine bir arada durmanın, birlikte üretip paylaşmanın güzelliğini hatırlatmak için yakılan gövdesinin küllerinden yeniden filizleniyor."
MA
Bu haber 452 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Uluslararası Dünya Müzik Fuarı Womex, 2021 sanatçı ödülünü, Dersimli sanatç..