Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Ferhat Tunç'tan Alişer ve Zarife Hatun için klip

Ferhat Tunç'tan Alişer ve Zarife Hatun için klip

04 Mart 2018, 13:04

Ferhat Tunç, 'Alişero' isimli ezgisine Dersim'de klip çekti. Klipte, Tunç’un ilk kez denediği farklı figürlerle de dikkat çekiyor

Sanatçı, geçtiğimiz günlerdeki Dersim seyahatinde, Koçgirili Alişer için yaptığı ve daha önce 'Sevmek Bir Eylemdir' albümünde yer alan 'Alişero' ezgisine klip çekti.

Seyit Rıza'nın köyü Ağdat bölgesinde, Sultan Baba Dağı'nın eşsiz görüntüleri eşliğinde çekilen klip, sanatçının ilk kez denediği farklı figürlerle de dikkat çekiyor.

'SEYİT RIZA'DAN SONRA ONLAR AKLA GELİR...'

Ağdat denilince Seyit Rıza'dan sonra Alişer Efendi ve hayat arkadaşı Zarife Hatun'un akla geldiğine vurgu yapan Tunç, "Koçgiri hareketi bastırıldıktan sonra  direnişin önemli önderlerinden Alişer Efendi, hayat arkadaşı Zarife Hatun'la birlikte Dersim'in Ağdat köyüne yerleşmişlerdir. Alişer Efendi ve Zarife Hatun ömürlerinin uzun yıllarını Seyit Rıza’nın konağında geçirdiler. Koçgirili Alişer Efendi'ye ait Sultan Baba Dağı'nın ihtişamını anlatan birçok şiir var. 'Alişero' eseri, daha önce çıkan 'Sevmek Bir Eylemdir' adlı albümümde yer almaktadır. Sözleri Umur Hozatlı ve müziği bana ait olan bu eserle Dersim tarihinin önemli değerlerinden Alişer ve Zarife Hatun'u hatırlatalım istemiştik" dedi.

Son Dersim seyahatinde Seyit Rıza'nın köyü Ağdat bölgesine gittiklerine dikkat çeken Tunç, "Sultan Baba Dağı'na bakınca kuşkusuz Alişer'i ve uğruna şiirler yazdığı hayat arkadaşı Zarife Hatun aklıma geldi. O an verdiğimiz bir kararla sevgili İsmail Ateş'in kamerasının karşısına geçtim ve ortaya böyle bir çalışma çıktı" bilgisini verdi.

BUGÜNDEN İTİBAREN İZLENEBİLİYOR

Çekimleri İsmail Ateş'in kamerasıyla yapılan görüntülerin montajı İstanbul'da yapıldı. Klip, Ahmet Karaağaç'ın iki gün süren çalışmasıyla elde edildi. Kırmançki olarak seslendirilmiş eserin başında Metin Kahraman'ın düeti dikkat çekiyor. Klip sanatçının Youtube sayfasında bugünden itibaren izlenebiliyor.

Demeokrat Haber/İstanbul

Bu haber 568 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Uluslararası Dünya Müzik Fuarı Womex, 2021 sanatçı ödülünü, Dersimli sanatç..