Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersimli kadınlar: 8 Mart’ı direniş alanlarına çevirelim

Dersimli kadınlar: 8 Mart’ı direniş alanlarına çevirelim

04 Mart 2018, 12:28

Dersimli kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü yoğun baskı ve şiddet altında karşıladıklarını belirterek, tüm kadınları 8 Mart'ı direniş alanına çevirmeye çağırdı.

Dünya Kadınlar Günü, Türkiye’de yine savaş, baskı ve şiddetin arttığı bir dönemde karşılanıyor. Yoğun baskıya rağmen özellikle bölge illerinde 8 Mart’ın direniş havası dalga dalga yayılıyor. Kadınlar bu yıl da şiddet, cinayet ve saldırılara karşı alanlara çıkacaklarını yineliyor. Dersimli kadınlar da 8 Mart dolayısıyla alanlarda olacaklarını, savaş ile kadına yönelik artan saldırılara cevap vereceklerini söyledi. 
 
‘8 MART DİRENİŞİN SEMBOLÜDÜR’
 
DBP İl Yöneticisi Haskar Kalar, 8 Mart’ın kadınlar için direnişin sembolü olduğunu söyledi. Türkiye’de süren savaşa dikkat çeken Kalar, savaşta en çok kadın ve çocukların etkilendiğini vurgulayarak, bu kapsamda özellikle cinsel istismar ve şiddete karşı alanlarda olacaklarını vurguladı. Kalar, kadına yönelik saldırı ve şiddete karşı tüm kadınların 8 Mart’ta bulundukları yerleri direniş alanlarına çevirmeleri çağrısında bulundu ve ekledi: “Mutfaklar bizim alanlarımız değildir. Bizim alanlarımız sokaklardır. Bize biçilen rollere karşı alanlara çıkalım. Artık yeter, dur diyelim!” 
 
161 YILLIK MÜCADELE
 
SES Dersim Şubesi Eşbaşkanı Nurşat Yeşil de 8 Mart’ın 161 yıllık uzun soluklu bir mücadele olduğunu belirterek, kadınların kendi talepleri için var olma savaşı verdiğini anımsattı. Yeşil, “161 yıl önce dokuma işçisi kadınların taleplerini maalesef aynı şekilde kendi ülkemizde bugün yaşıyoruz. Bu taleplerimizin 161 yıl geriye gitmesi acı ama kadın mücadelesinin hiçbir şekilde geri adım atmadığının da önemli bir göstergesidir” dedi.
 
DERSİMLİ KADINLAR 8 MART’TA ALANLARA
 
Yeşil, Dersimli kadınlar olarak bu yılki 8 Mart’ta baskı, OHAL, KHK’ler, kadın ve çocuğa yönelik artan cinsel istismara karşı alanlarda olacaklarını, seslerini yükselteceklerini söyledi.  Yeşil, “Biz varız, var olmaya devam edeceğiz. Kazanımlarımızdan asla taviz vermeyeceğiz. Yeni kazanımlarımız için de mücadele etmeyi sürdüreceğiz. Bu kapsamda tüm Dersimli kadınları alanlara çağırıyoruz” diye ekledi. 
 
‘BASKIYA KARŞI SOKAKLARDA DİRENELİM’
 
CHP Dersim İl Başkan Yardımcısı Handan Kahraman Şanlı da insanlığın partisi, dili, dini, ırkı olmadığını vurgulayarak, eşit, adil, özgür laik ve barış içinde topraklarında yaşamak istediklerini söyledi. Şanlı, kadınların mücadele ederek, elde ettiği kazanımlardan vazgeçmeyeceğine işaret ederek, şöyle devam etti: “Evde, işte, sokakta bizleri yok sayanlara karşı direnmeye devam edeceğimizi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde alanlarda bir kez daha göstereceğiz. Bu yıl her yıldan daha fazla baskı şiddet artarak devam ediyor. Bizim de bu yılki talebimiz eşit, özgür ve barış içinde yaşamak olacak. Kadınlar olarak haklarımızdan vazgeçmeyelim, sokaklarda direnelim.” 
 
MA / Semra Turan
Bu haber 396 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Diyarbakır ve Antep’teki gözaltılara tepki gösteren kadın örgütleri, “Bizi ..