Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Ferhat Tunç, 35. sanat yılını Berlin’de kutladı:

Ferhat Tunç, 35. sanat yılını Berlin’de kutladı:

30 Ekim 2017, 18:22

PİRHA – Ferhat Tunç, 35. sanat yılını Berlin’de konserle kutladı. Konsere müzisyenler, milletvekilleri ve gazeteciler de katıldı. 

Sanatçı Ferhat Tunç, 35. sanat yılını Almanya’nın Başkenti Berlin’de düzenlediği bir konserle kutladı. Atze Theater Salonu’nu hıncahınç dolduran dinleyiciler, sanatçının hayatını anlatan “Tarih Bize İyi Davranmadı” belgeselini izledikten sonra, yakın tarihimizi anlatan, Türkçe, Kürtçe ve Ermenice söylenen ezgilerle unutulmaz bir gece yaşadı. Türkiye’den eşiyle birlikte gelen Tunç, konserinde iki gencin talebini de yerine getirdi ve nişan yüzüklerini Gazeteci Can Dündar ile birlikte taktı.

“ŞAN, ŞÖHRET DEĞİL, İNSANLIK DEĞERLERİ…”

35. Sanat Yılı Konseri, seslendirmesini Can Dündar’ın yaptığı “Tarih Bize İyi Davranmadı” belgeseli ile başladı. Belgeselin ardından sahnede Ferhat Tunç vardı. Programına kendi ana dili Kırmançki ile söylediği bir ağıtla başladı. Ardından salonu dolduran kitleyi selamlayan sanatçı, “Büyük acıların yaşandığı bir ülkenin sanatçısı olmak zordur. Bu zorlu yolculukta bana eşlik ettiğiniz için size minnettarım. 35 yıllık sanat hayatımda gerçeklerin sesi olmaya çalıştım. Şan, şöhret, mal, mülk sahibi olmak yerine, insanlık değerlerini savunmak adına onurlu bir yaşamın insanı oldum. Bugün bu onurla sizlerin karşısındayım” dedikten sonra, “Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan” adlı, sözleri Pir Sultan Abdal’a ait eseri seslendirdi.

DOSTLARI DA SALONDAYDI

Salonu dolduranların arasında sanatçının hayatına katkı sunmuş yakın dostları da vardı. Amerikalı Müzisyen Darnell Summers ve eski ATİF Başkanı Osman Uludağ; Berlin Eyalet Milletvekili Hakan Taş ve Gazeteci Can Dündar, sanatçıyı bu özel gününde yalnız bırakmadı. Berlin’de siyasi parti ve kurum yöneticileri de sanatçının 35. yılını kutlamak için salondaydı. Berlin Cemevi dedelerinden Dersimli Pir Mahmut Yıldız da konseri izleyenler arasındaydı.

AHMET KAYA’YI VE TUTUKLULARI UNUTMADI

Tunç, ara vermeden 2 saat boyunca şarkılarıyla yakın tarihi hatırlattı. 60’ıncı yaş günü nedeniyle dostu Ahmet Kaya’yı da unutmadı ve 1993 yılında Berlin’deki anılarını anlatırken, salonu gülümsetti. Ardından ‘Bahtiyar’ şarkısını dinleyicilerle birlikte söyledi.

Ferhat Tunç, şarkı arasında yaptığı konuşmasında, şunları söyledi:

“Ölümlerden, yıkımlardan, sürgünlerden bahsetmek, konuşmak artık sadece acı veriyor. Bu akşam şarkılarımızla her şeyi anlattık, anlatmaya çalıştık. Son iki yılda yaşanan gelişmelere gerçekten akıl erdirmekte zorlanıyorum. Kentleri üstümüze yıktılar. Sönen ocaklarla birlikte kaybolan yaşamlar yüreğimizi kanatıyor. Dağlarımız yeniden bombalanıyor, ormanlar yakılıyor ve bir tarih, bir kültür yeniden yok edilmek isteniyor. Siyasetin durumu zaten ortada. 6,5 milyon oy almış partinin eş genel başkanları rehin tutuluyor. Buradan sevgili Selahattin Demirtaş’a sevgi ve selamlarımızı gönderiyoruz. Onun şahsında tüm tutsak siyasetçi, gazeteci ve insan hakları savunucularını selamlıyoruz.”

Konuşmasının ardından “Özgürlük Mahkumları”nı, “Tutsaklara selamımız olsun” diyerek, yine dinleyicilerin eşliğinde seslendirdi.

‘EŞİME ÇOK ŞEY BORÇLUYUM’

Konserin 2,5 saatin sonundaki finali de görkemliydi. Tunç, sahneye “30 yıllık hayatım, arkadaşım” diyerek eşi Sevgi’yi davet etti. Bu zorlu mücadelede eşine çok şey borçlu olduğunu belirtti. Sonra sırayla Can Dündar, Milletvekili Hakan Taş, Amerikalı Müzisyen Darnell Summers, eski ATİF Başkanı Osman Uludağ, HDK Temsilcisi Mehtap Erol ve konserin tüm organizasyonunu üstlenen Dersimli İş Kadını Zerif Karabulut’u sahneye davet etti. Her birinin Ferhat Tunç ile ilgili mesajları vardı.

CAN DÜNDAR: ZOR ZAMANLARIN SANATÇISI

Gazeteci Can Dündar, “Ferhat zor zamanların sanatçısı oldu hep. Nerede bir mazlum varsa, onun yanında oldu. Ölüm varsa, nerede zulüm varsa, peşine düştü, hesap sordu. O sadece bir sanatçı değil, bir mücadele adamı olarak var oldu. Tarih gerçekten Ferhat’a iyi davranmadı” diyerek, bu özel gecede bulunmaktan duyduğu sevincini paylaştı.

Konser, kitleyle birlikte seslendirilen “Çav Bella” şarkısıyla son buldu.

Bu haber 736 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Uluslararası Dünya Müzik Fuarı Womex, 2021 sanatçı ödülünü, Dersimli sanatç..