Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Aşık Veysel’in bugün 123. doğum günü:

Aşık Veysel’in bugün 123. doğum günü:

25 Ekim 2017, 19:26

Sözleriyle, şiirleriyle gönüllerimizde yer eden, aşıklık geleneğinin temsilcilerinden Aşık Veysel’in 123. doğum günü.

Aşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Aşık Veysel, 1894 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya gelir. Köylü bir ailenin oğlu olarak doğan Aşık Veysel’in annesi Gülizar, babası “Karaca” lakaplı Ahmet adında çiftçiydi.

Aşık Veysel, yörede yaygın olan ve iki kız kardeşinin yaşamını yitirdiği çiçek hastalığına yakalanarak iki gözünü kaybeder. Usta Ozan’ın ‘dünyanın başına yıkışılışını’ şöyle anlatıyor:

“Çiçeğe yatmadan evvel anam güzel bir entari dikmişti. Onu giyerek beni çok seven Muhsine kadına göstermeye gitmiştim. Beni sevdi. O gün çamurlu bir gündü, eve dönerken ayağım kaydı ve düştüm. Bir daha kalkamadım. Çiçeğe yakalanmıştım… Çiçek zorlu geldi. Sol gözümde çiçek beyi çıktı. Sağ gözüme de, solun zorundan olacak, perde indi. O gün bugündür dünya başıma zindan.”

Gözlerini kaybeden Aşık Veysel babasının ona aldığı bağlamayla ozanların türkülerini çalarak hayata tutunuyor. 1930 yılında düzenlenen bir şairler gecesinde Ahmet Kutsi Tecer ile tanışarak il il gezmeye başlıyor.

Bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri’nde saz hocalığı yapan Aşık Veysel 1965 yılında özel bir kanunla maaş bağlandı.

1970’li yıllarda Selda Bağcan, Gülden Karaböcek, Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Aşık Veysel’in deyişlerini düzenleyerek yurtta dilden dile dolaşmasını sağladı. Veysel’in şiirleri, “Deyişler”, “Sazımdan Sesler”, “Dostlar Beni Hatırlasın” isimli kitaplarında toplandı.

1973 yılında akciğer kanseri sonucunda aramızdan ayrılan Aşık Veysel’in türküleri yaşama sevinciyle, hüzün, iyimserlikle umutsuzluk iç içeydi. Eserleri ölümünden sonra Bütün Şiirleri olarak 1984 yılında tekrar yayınlanır.

BİZE KALANLAR…

Anlatamam derdimi, Arasam seni gül ilen, Atatürk’e ağıt, Beni hor görme, Beş günlük Dünya, Bir kökte uzamış,
Birlik destanı, Çiçekler, Cümle âlem senindir, Derdimi dökersem derin dereye, Dost çevirmiş yüzünü benden, Dost yolunda, Dostlar beni hatırlasın, Dün gece yar eşiğinde, Dünya’ya gelmemde maksat, Esti bahar yeli, Gel ey âşık, Gonca gülün kokusuna, Gönül sana nasihatim, Gözyaşı armağan, Güzelliğin on para etmez, Kahpe felek, Kara toprak, Kızılırmak seni seni, Küçük dünyam, Murat, Ne ötersin dertli dertli, Necip, Sazım, Seherin vaktinde, Sekizinci ayın yirmi ikisi, Sen Bir Ceylan Olsan, Sen varsın, Şu geniş Dünya’ya, Uzun ince bir yoldayım, Yaz gelsin, Yıldız (Sivas ellerinde).

Pırha

Bu haber 664 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Uluslararası Dünya Müzik Fuarı Womex, 2021 sanatçı ödülünü, Dersimli sanatç..