Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Tecridi kadınlar parçalayacak!

Tecridi kadınlar parçalayacak!

14 Haziran 2017, 09:26

Tevgera Jinên Azad (TJA) 1. ara dönem toplantısını ‘Önderliğime, toprağıma, özgürlüğüme sahip çıkıyorum’ şiarıyla Amed’de gerçekleştiriyor.

TJA’nın kadına yönelik başlatılan her türlü saldırıya karşı bir araya geldiği birinci ara dönem toplantısı başladı. TJA aktivisti Fatma Kaşan, hem halklara hem de kadına yönelik özel bir saldırı yönteminin geliştirildiğini belirterek, “Kadınlar olarak örgütlenmeyi büyütmeliyiz” dedi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi kadın mücadelesini büyüterek parçalayacaklarına vurgu yaptı. 

Tevgera Jinên Azad’ın (TJA) 1’inci ara dönem toplantısı DBP Amed İl Örgütü Vedat Aydın Konferans Salonu’nda başladı. Siyasal süreç değerlendirmesi, kadın katliamları, cinsel istismar ve kadına yönelik saldırıları masaya yatırmak üzere toplanan kadınlar, yeni dönem yol haritasını belirleyecek. Toplantıya, pek çok kentten yüzlerce kadın, DTK Eş Başkanı Leyla Güven, DBP Eş Genel Başkanvekili Gülcihan Şimşek, HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ve HDP’li kadın vekiller katıldı. Salona, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın dev posteri ile “Saralardan Sevelere özgürlüğe yürüyoruz”, “Özgür önderlik, özgür Kürdistan, özgür Ortadoğu”, “Önderlikle mutlaka kazanacağız” pankartları asıldı.

Katledilen kadınların anısına saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan toplantının açılış konuşmasını TJA aktivisti Fatma Kaşan yaptı. 

‘Yeni mücadele haritası belirliyoruz’

Kaşan, Kürt kadınların her zorlu dönemde mücadeleyi büyüttüğünü söyleyerek, 2 günlük toplantının amacını anlattı. Siyasi bir krizin olduğunu vurgulayan Kaşan, yaşananları 3. dünya savaşı olarak nitelendirdi. Yeni bir sürecin başlatıldığını ifade eden Kaşan, 21. yüzyılda kapitalist modernitenin kriz yaşadığını vurguladı. Rojava şahsında vahşi bir saldırının başlatıldığını söyleyen Kaşan, “Bu ittifak Kürt halkının soykırımına imza atmış bir ittifaktır. Halklar arasından yeni bir mücadele dönemi başlıyor. Kadınlar olarak başlayan yeni süreci tartışıp yeni yol haritamızı belirlemek istiyoruz” dedi. 

‘Kadına yönelik özel saldırı politikası var’

Kaşan, 21’inci yüzyılın kadın ve halkların yılı olacağını belirterek, “Kürt halkına yönelik yeni saldırı yöntemi geliştirildi. Bu saldırılar ile belediyelere kayyum atandı, kurumlarımız kapatıldı. Kürt halkının mücadelesine, direnişine, tarihine ve kültürüne dönük yoğun baskılar başladı. Kürt halkına ‘Ben izin verdiğim sürece nefes alabilirsiniz’ mesajı verilmeye çalışılıyor. HDP’nin demokratik ulus devlet politikasını tasfiye etmeye çalışıyorlar. Kadın katliamı, tecavüz, çocuklara cinsel istismar noktalarında Kürdistan’da kendini artırarak göstermeye başladı. Hem halklara yönelik hem de kadına yönelik özel bir saldırı yöntemi geliştiriliyor. Kürt halkına dönük her tür saldırı politikaları yürütülüyor bunları da burada tartışacağız” dedi. 

‘Önderliğin perspektifini esas alacağız’

Yeni dönem saldırılarına karşı TJA olarak yeni bir mücadele haritasını önlerine koyduklarını söyleyen Fatma Kaşan, kadınlar olarak örgütlemeyi büyütmeleri gerektiğini ve her alanda mücadele etmeleri gerektiğinin altını çizdi. Kaşan, Kürt halkının statüsünü tasfiye etmek için ilk olarak İmralı’da tecridin hayata geçirildiğini kaydederek, her geçen gün tecridin ağırlaştırıldığına dikkat çekti. Kürt halkının iradesinin tecrit altında olduğunu iradelerinin özgürlüğe kavuşmadan kimsenin özgür olamayacağını belirtti.

TJA aktivisti Kaşan son olarak, “Önderliğin belirlediği perspektiflerin dışında kalan bir perspektif ve ya yol haritası bizi daha çok teslimiyete götürür. Bu anlamda önderliğin perspektiflerini esas alarak, bu çerçeveler etrafında tartışmalarımızı yürüteceğiz. Güçlü bir tartışma sonucunda belirleyeceğimiz yol haritası ile her alanda büyüyeceğiz. Büyüteceğimiz mücadelemiz ile Önderlik üzerindeki tecridi de parçalayacağız” diye belirtti.

Toplantı açılış konuşmasının ardından basına kapalı olarak devam etti. Kadınların toplantısı bugün de sürecek.

dihaber

Bu haber 454 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Kürtlerin katliam, soykırım, imha, kaybettirilme, sokak ortasında infaz edi..