Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Paris’te Fidan Doğan Kadın Festivali

Paris’te Fidan Doğan Kadın Festivali

04 Haziran 2017, 22:01

Fransa'nın başkenti Paris'te gerçekleştirilen 1. Fidan Doğan Kadın Festivali büyük bir coşkuya sahne oldu.

Fransa'nın başkenti Paris'te gerçekleştirilen 1. Fidan Doğan Kadın Festivali büyük bir coşkuya sahne oldu.

Paris'in Val De Marne bölgesinde Kürt kadınları ve dostlarının yoğun katılımı gerçekleşen festival tüm devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Fransa Kürt kadın hareketi öncülüğünde yapılacak festivale Zin Kadın Dernekleri, Kuzey Fransa Kadın Meclisleri, Femmes Solidaires, Dünya Kadın Yürüyüşü, Kobanê Kadınları ile Dayanışma Kolektifi ve Fransa Kürdistan Dayanışma Derneği gibi kurumlar destek verdi. Festivalin açılış konuşmasını Kürt kadın hareketi temsilcisi Zozan Serhat, CDKF temsilcisi Cemile Renkiçay ve Fidan Doğan'nın kardeşi Uzay Doğan yaptı.

Festivalde okunan Kürt kadın hareketi mesajında şunlar belirtildi: "Kadın özgürlük Hareketi
olarak sizleri, sisteme karşı en büyük meydan okumanın geliştirildiği Kürdistan dağlarından özgürlüğe olan büyük tutkumuz ve zafere olan kesin inancımızla ile selamlıyor, özgürlük ve devrim şehitlerini saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz.

Başta Paris'te alçakça bir komployla katledilen Sara, Rojbin ve Ronahi yoldaşlarımız, özgürlük tanrıçamız ve manifestomuz olan Zilan, yine en son sömürgeci Türk Devletinin alçakça saldırısında şehit düşen Nalin Muş ve Helin Dersim olmak üzere bütün şehitlerimize bağlılık ve mutlak başarı sözümüzü yineliyoruz.

Yine İmralı Adası'nda, eşi benzeri bulunmayan insanlık dışı bir işkence sistemi altında rehin tutulan Önder Apo'ya uygulanan tecrit içinde tecride sessiz kalıp onaylayan Avrupa devletlerini kınıyor, direnişimiz ile İmralı sistemini yıkacağımızı vurguluyoruz."

Festivalde 94. Bölgesi Senatörü Laurence Cohen, 94. Bölgesi departman yönetimi adına Nathalie Dinner, France Kürdistan başkanı Sylvie Jan, Marche Mondiale adına Nelly Martin ve Fammes Solidaires temsilcisi festivali kutlayan ve dayanışma mesajları verdi.

Senatör Laurence Cohen yaptığı konuşmada şunları belirtti: "Kürt kadın hareketini böylesi anlamlı festivali bölgemizde gerçekleştirdiği için teşekkür ediyorum . Bir senatör ve bir kadın olarak kürt kadınının mücadelesini görmemek ve bu mücadelenin yanında yer almamak mümkün değil. Kürt kadınları Daiş’e karşı mücadele ediyor bugün Rakka’da barbarların üzerine yürüyor, tabi ki Sakine, Rojbin ve Leyla'nın mücadelesini unutmak mümkün değil.

Kürdistan'da ve Türkiye'de mücadele eden kadınların yanındayız. Basındaki sansürü, ifade özgürlüğüne vurulan darbeler, kamuda insanları işlerinde atılması ve özellikle de Kürt siyasetçilere, HDP Eş başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahatin Demirtaş tutsaklığını burada kınarken ve bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz. Rojbin kadın festivalinde sizlerle olmaktan mutluluk duydum, bu tür festivallerin sadece bölgemizde değil tüm Fransa'da yaygınlaşması gerekiyor".

Festivalde ayrıca HDK-Fransa kadın meclisi temsilcisi, HDK-Fransa ve Paris Pir Sultan Abdal dergâhı temsilcileri 1'incisi düzenlenen Fidan Doğan kadın festivalini kutlayarak, Figen Yüksekdağ şahsında tüm direnen tutuklu kadınlar şahssında mücadeleyi büyütme mesajları verdi.

Festivalde Paris'te katledilen üç Kürt kadın devrimci Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Layla Şaylemez'in fotoğrafları ile mücadelelerini anlatan sergi açıldı.

Festivalde Serenat Ergican, Rojda, Tıgrı Uzar, Lilav, Şararoj, Zazlooz, Govend, Kewê Yıldız Gültekin tiyatro gösterimi ve Tamil kadın dans grubu sahne aldı.

ANF

Bu haber 464 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Kürtlerin katliam, soykırım, imha, kaybettirilme, sokak ortasında infaz edi..