Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Destan Temmuz ölümsüzdür

Destan Temmuz ölümsüzdür

31 Mayıs 2017, 21:44

MLKP’nin Komünist Gençlik Örgütü, Rakka’da şehit düşen Ayşe Deniz Karacagil (Destan Temmuz) için bir açıklama yayınladı.

Karacagil’in, Haziran ayaklanmasının onur, özgürlük ve adalet simgesi olarak kuşandığı kırmızı fularını, Rojava Devriminde MLKP saflarında kızıl bayrağa işleyerek düşmanın üzerine yürüdüğünün belirtildiği açıklamada şunlar ifade edildi:

“Onur ve özgürlük ayaklanmamız olan Haziran Ayaklanmamızın dördüncü yıl dönümünde, Gezi’nin fırtınasını Rakka siperlerinde halkların gazabına dönüştürerek savaşan, MLKP ve KGÖ’müzün bayrağını, barikatlardan cephelere, her daim yükseklerde taşıyan yoldaşımız Destan Temmuz’u ( Ayşe Deniz Karacagil) şehit vermiş bulunuyoruz.

O, Haziran Ayaklanması’nın onur, özgürlük ve adalet simgesi olarak kuşandığı “kırmızı fularını”, Rojava siperlerinde partimiz MLKP’nin kızıl bayrağına işleyerek düşmanın üzerine yürümüş ve şehitler kervanımızın son halkası olarak ölümsüzleşmiştir. Destan yoldaşımızın barikatlardan dağlara, direnişlerden devrime uzanan adımlarını takip etmek, KGÖ’müzün tereddütsüz gerçekleştireceği sözü ve eylemi olacaktır.

Destan yoldaşımız, oldukça genç yaşta tanıştığı devrimci mücadelenin faklı alan  ve cephelerinde sorumluluklar üstlenen genç bir komsomolcu olarak kavgaya atılmıştır. “Her sürecin ve devrimin ihtiyaçlarına göre konumlanmayı” görev olarak kabul eden yoldaşımız, Samsun'da mücadele yürüttüğü dönemlerde, demokratik lise mücadelesinin önderi ve sürükleyicisi olarak yıldızlaşmıştır.

Yoldaşımızın demokratik lise mücadelesinin saflarında başlamış olduğu devrimci yürüyüşü, kısa zamanda ayaklanmaların ve devrimlerin yolunu araladı.  O, yolun yürüyüş öğrettiğini bilerek sınırsızca kavganın en önüne koşanların arasında yerini almasını bildi. Ve bir serüvenci coşkunluğuyla Haziran Ayaklanmasının barikatlarında kavgaya tutuştu. Antalya’nın direnişçi caddelerinde ve büyük bir sabırsızlıkla geldiği Gezi Parkı’nda dövüşürken, komsomolumuzun ve sosyalizmin simgesi kırmızı fularını onur nişanesi kabul ederek bir an olsun yanından ayırmadı ve kırmızı fularıyla ayaklanan milyonların simgesine dönüştü.

Gezi Ayaklanmasının sonrasında ise İstanbul’da mücadelesine devam eden Destan Yoldaş, zor dönemlerin devrimcisi olmak gerektiğini bir kez daha eylemiyle gösterdi. Ayaklanmanın ardından düşmanın yoğun tutuklama saldırıları altında yürüyen partimizin ve komsomolumuzun mevzilerini boş bırakmamak için daha fazla öne çıkan yoldaşımız, İstanbul Gülsuyu’nda çetelere karşı yürütülen direnişte bir an olsun geri durmadı ve çetelerin saldırısı sonucunda, Suruç Şehidimiz Cebrail Günebakan ve Rojava şehidimiz Sinan Sağır ile birlikte yaralandı.

Düşmanın, Gezi Ayaklanmasının intikamını almak için giriştiği saldırıların sonucunda ise Antalya’da tutsak düşen yoldaşımız, mahkemelerde ayaklanmanın ve direnmenin onuruna sahip çıktı ve devleti  yargılayarak, Haziran direnişçilerinin moral değerini daha da yükseltti.  Onun “Gezi direnişini, insanlık onuru için gerçekleştirdik. Yeri geldi öldük, yeri geldi kör olduk, tutsak olduk” sözleri ayaklanmanın asla teslim olmayacağının en açık ifadesi olarak hafızalara kazındı.

Genç bir kadın komünist olarak özgür dağlara yürüyen Destan yoldaş, kadın özgürlük mücadelesinin de öncü bir genç kadrosu olarak silahının namlusunu erkek egemen sisteme doğrultmuş, kadın devriminin zaferi için gidilecek yolu tüm genç kadınlara işaret etmiştir.

“Şehitlerin izinden gidebilmek adına”, diyerek Rakka önlerinde şehit düşen yoldaşımız, Temmuz soyismini alarak Suruç Şehitlerinin düşlerine ve ideallerini yanından ayırmadığını bir kez daha göstermiştir.

Artık büyük bir onur ve gururla söyleyebiliriz ki KGÖ’müz Haziran Ayaklanmasından Rojava devrimine, Gezi Parkından özgür dağlara uzanan bir köprünün adıdır. Bu köprü Rojava’da ölümsüzleşen Sinan ve Emre yoldaşlarımızın  “Gezinin Çocukları” olan Suruç Şehitlerimizin, özgür dağların baş eğmez savaşçıları olan Arjin ve Roza yoldaşlarımızın can ve kan bedelleri ile inşa edilen yıkılmaz bir köprüdür. Gezinin çocuklarını devrimin kahraman savaşçılarına dönüştüren bu köprü aynı zamanda Türkiye Kürdistan birleşik devrimimizn de köprüsü olacaktır.

İşte bu şehitler köprüsünden şimdi Gezinin kırmızı fularlı direnişçi kadını, Haziran barikatlarının coşkun serüvencisi Destan Temmuz yoldaşımız geçerek ölümsüzleşmiştir.

Başta Destan Yoldaşımız olmak üzere şehit düşen Gezinin bütün çocuklarına ve yoldaşlarımıza bir kez daha söz veriyoruz. Bedeli ne olursa bizler olsun Gezi’yi  Rojava’yla, ayaklanmaları devrimlerle buluşturmaya devam edeceğiz. KGÖ’müz,  şehitlerimizin kurmuş olduğu birleşik devrim köprüsüden yürüyerek, şehitlerimize verdiği sözü yerine getirecektir!

Son sözün, sözümüzdür”

SİCİL BİLGİLERİ

MLKP, Karacagil'in sicil bilgilerini de şöyle paylaştı:

Adı Soyadı: Ayşe Deniz Karacagil

Parti Adı: Destan Temmuz

Anne Adı: Nuray

Baba adı: Ömer Faruk

Doğum Yeri ve Tarihi: Ankara- 23 Ağustos 1993

ANF

Bu haber 505 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Diyarbakır ve Antep’teki gözaltılara tepki gösteren kadın örgütleri, “Bizi ..