Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / 'Çok dilli bir toplum inşasında kararlıyız'

'Çok dilli bir toplum inşasında kararlıyız'

21 Şubat 2017, 11:47

HDP Kadın Meclisi, 21 Şubat Dünya Anadil Günü’ne ilişkin yazılı açıklamada bulundu.

21 Şubat Dünya Anadili Günü’nün, ulus devlet anlayışının tek dil dayatmasına karşı 1952 yılında Bangladeşli gençlerin anadili hakkı için düzenlediği protesto eyleminin kanla bastırılmasıyla tarihe mücadele günü olarak düştüğü belirtilen açıklamada, “Bugün de hala 20. yüzyılda halklara dayatılan tekçi ulus devlet anlayışına karşı verilen bu mücadele devam etmektedir” diye belirtildi.

Türkiye’de yaşayan milyonlarca insanın kültürel soykırımlarla anadilini konuşamaz, yazamaz hale getirildiği kaydedilen açıklamada şöyle denildi: “Bununla hedeflenen halkların tektipleştirilerek yok edilmesidir. Nitekim mevcut sistemin derinleştirilmiş yönetim biçimi olarak karşımıza çıkan OHAL ve KHK rejimiyle Zarok Tv, Ferzad Kemanger İlkokulu, Kurdi-Der ve İstanbul Kürt Enstitüsünün kapatılması, çok dilli belediyecilik anlayışının kayyım marifetiyle sonlandırılması, üç ayrı dilde (Kürtçe, Türkçe ve Arapça) eğitim vermeyi amaçlayan projenin askıya alındığı Güneş’in Çocukları Anaokulu’nun ve birçok belediyenin Kürtçe tabelalarının indirilmesi, referandumla yasalaştırılmaya çalışılan sistemin karanlık yüzünün en net ifadesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çok boyutlu ve köklü bir sorun olarak anadili hakkının gasp edilmesi, en nihayetinde kendi tarihiyle ilişki kurabilmenin en önemli araçlarından biri olan ve halkların oluşum süreçleri ile eş zamanlılık gösteren anadilin ve anadili temelli çok dilli eğitimin yasaklanması ile halklar yok edilmek istenmektedir. Yaşamın öznesi, yeni özgür yaşamın kurucusu olan biz kadınlar çok dilli, çok lehçeli, çok şiveli, çok kültürlü, çoğulcu, eşitlikçi ve kadın özgürlükçü bir toplum inşasında kararlıyız. Farklılıklarımızla bütün kimliklerin ve dillerin eşit haklarla bir arada yaşamasını sağlayacak olan kalıcı, adil ve onurlu bir barış için mücadelemizi sürdüreceğiz. Bugün tekçi, erkek egemen zihniyetin baskısı karşısında yok edilen, yaşayan ve direnen tüm dilleri selamlıyoruz. ‘Hem tek hem adam rejimi’ne her dilde ‘HAYIR’ diyoruz.”

Bu haber 476 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Diyarbakır ve Antep’teki gözaltılara tepki gösteren kadın örgütleri, “Bizi ..