Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Sakharov ödülü Êzîdî kadınlara verildi

Sakharov ödülü Êzîdî kadınlara verildi

15 Aralık 2016, 17:27

Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından insan hakları ve demokrasi alanında mücadele eden kişi ve kurumlara verilen Sakharov Ödülü, Ezidi aktivistler Nadya Murad ve Lamiya Aji Beşar'a verildi.

Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından insan hakları ve demokrasi alanında mücadele eden kişi ve kurumlara verilen Sakharov Ödülü, Ezidi aktivistler Nadya Murad ve Lamiya Aji Beşar'a verildi.

Ödül töreninde konuşan Lamiya Beşar, “Kurbanların sesi olmak için buradayım. Bizim yaşadığımız eziyet ve işkenceleri bölgede yaşayan tüm kadınlar yaşadı ve yaşamaya devam ediyor. Bize destek için verilen bu ödüle teşekkür ediyorum, fakat yardıma ihtiyacı olanlara destek verilmeli, uluslararası koruma sağlanmalıdır. Topraklarımıza geri dönmemiz sağlanmalı” diye konuştu.

Nadia Murad da DAİŞ başta olmak üzere Suriye ve Irak'taki işkence ve katliamların sorumlularının mutlaka yargılanmaları gerektiğini belirterek, "3 bin 500 Ezidi kadın hala DAİŞ'in elinde bulunuyor. DAİŞ adı belki bir gün yok olacak, fakat bu suçlar cezasız kaldıkça etkisi devam edecek" dedi.

Sakharov Ödülü, AP tarafından 1988 yılından beri, insan hakları ve demokrasiye katkıda bulunan kişi ve kuruluşlara veriliyor.

 

 

3 Ağustos 2014’de DAİŞ’in Şengal’e yönelik soykırım saldırısında çetelerce rehin alınan Lamiya Aji Beşar ve Nadya Murad, çetelerin barbarlık sistemi içerisinde köleleştirilmişlerdi. Çetelerin zulmü altında 1,5 yılı aşkın bir süre kalan Lamiya Beşar, Nisan 2016’da kurtulmayı başarmış ve daha sonra tedavi için Almanya’ya getirilmişti.

Aynı zulme maruz kalan Nadiya Murad ise, Kürt güçlerinin müdahalesi sonucunda Kasım 2014’de kurtulmayı başarmıştı. Nadya Murad, Eylül ayında Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi seçilmişti.

Politika

Bu haber 640 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Kürtlerin katliam, soykırım, imha, kaybettirilme, sokak ortasında infaz edi..