Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Ferhat Tunç “Kobanî” albümü

Ferhat Tunç “Kobanî” albümü

22 Şubat 2016, 22:46

FERHAT TUNÇ VE 'KOBANÎ' ALBÜMÜ: GÖKYÜZÜNE YÜKSELEN BİR ÇIĞLIK


Ferhat Tunç, Türkiye ve çevresinde yaşayan halklar için derin endişeler taşıyan bir sanatçı. 'Kobanî' projesi ile Kürt, Türk, Alevi, Êzîdî ve Ermeni halkları ile dayanışma içinde olduğunu bir daha anlatıyor. Anadolu, Mezopotamya ile Türkiye ve çevresini kapsayan topraklara kattıkları değerleri, çektikleri acıları, umutlarını ve bunların hikâyelerini şarkılarına konu ediyor. Albümün adı olan “Kobanî” sembolik bir anlam taşımakta. Çünkü bu topraklarda bulunan değerleri, örf ve adetleri korumanın, çoğu zaman tehdit altında bulunan özgürlüğün müdafaa edilmesinin ne denli önemli olduğunun anlaşılmasını sağlıyor.

“Kobanî”den önce çıkardığı “Şuware Kırmanciye” (2012) albümü de 1938 Dersimi’ne yakılan ağıtlardan oluşuyor. Ferhat Tunç bir destan toplayıcısı; izlerin kaybolmamasını istiyor ve bunu hikâyelerini aktararak sürdürüyor. Eski ve yeni direniş şarkılarıyla, yaşanmışlığın izlerini haykırarak; insanların umutlarını yükseltip 'tanınmayan' dillerin ve kültürlerin sesi oluyor.

Özgürlük kavgası veren her insan gibi pek çok zorlukla haşır neşir olsa da, muhalif tavrını korumayı, dik durarak müziği ile öykülerini yaşatmayı sürdürüyor. Tarihin sesi, şiiri ve müziğiyle beslenen “Kobanî” albümü kaybolanların çığlıklarını gökyüzüne taşıyor. Ferhat Tunç, Türkçe, Kürtçe ve Ermenice eserler seslendiriyor. Norveçli ve Türkiyeli müzisyenlerin katkılarıyla oluşturulan albümü sunmaktan gururluyuz.

ROYEM MÜZİK

FERHAT TUNÇ "KOBANE" ADLI ALBÜMÜ BU ADRESTEN EDİNEBİLİRSİNİZ: http://www.esenshop.com/detail.aspx?id=96970

 

 

 

 

Bu haber 718 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Uluslararası Dünya Müzik Fuarı Womex, 2021 sanatçı ödülünü, Dersimli sanatç..